Martin Havlát se výrazně podílel na osmé výhře Chicaga v řadě.

Martin Havlát se výrazně podílel na osmé výhře Chicaga v řadě. | foto: ČTK

Havlát s Hemským si za gólové přihrávky vysloužili ocenění

• 2
Po dvoudenní pauze se opět roztočil kolotoč zápasů NHL a českým hokejistům se v nejslavnější lize světa vedlo mnohem líp než mladým reprezentantům do 20 let. Prvními hvězdami utkání byli vyhlášeni Martin Havlát s Alešem Hemským poté, co shodně dvěma asistencemi pomohli k výhrám Chicaga a Edmontonu.

Díky vítězství v domácím střetnutí s Philadelphií v poměru 5:1 se hokejisté Chicaga radovali již z osmého triumfu za sebou, čímž vyrovnali svůj klubový rekord ze sezony 1980/81.

Na prodloužení úspěšné série Blackhawks se podílel také český reprezentant Martin Havlát, po jehož akcích se trefili Andrew Ladd a produktivní nováček Kris Versteeg.

Sedmadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi byl se ziskem dvou asistencí vyhlášen první hvězdou zápasu, po kterém si vylepšil statistiky na 25 bodů (8+17) z úvodních 32 startů v sezoně.

"V týmu jde nyní jen těžko hledat nějakou slabinu. Nejlepší ale na té osmizápasové šňůře výher je, že jsme zůstali při zemi. Jízdu si užíváme, ale nijak nás to nezměnilo," řekl zámořským novinářům útočník Patrick Sharp, jenž byl jedním z pěti autorů branek Chicaga a s celkovými 19 zásahy vévodí klubové tabulce střelců.

Čest hostujících Flyers se v samotném závěru zápasu hodlal pozvednout kapitán Mike Richards, jenž se nebránil pěstnímu souboji s provokujícím útočníkem Chicaga Troyem Brouwerem.

Hemský asistoval u těsné výhry Edmontonu

Ještě bez Matse Sundina, který se připojí k týmu v nejbližších dnech po vánoční pauze, přivítali hokejisté Vancouveru na ledě své arény General Motors Place kanadské rivaly z Edmontonu.

Oilers chtěli navázat na výhru nad Phoenixem z 22. prosince, kterou ukončili předchozí sérii tří porážek. Ve své snaze nakonec byli úspěšní, když díky třem zásahům z prostřední hrací části urvali těsnou výhru 3:2.

Významnou roli v tom sehrály početní převahy. Dva ze tří gólů Edmontonu totiž padly v dvojnásobné přesile, kterou režírovali tradičně Aleš Hemský a Lubomír Višňovský. Po asistencích česko-slovenské dvojice se střelecky prosadili Shawn Horcoff a Sheldon Souray.

Odchovanec pardubického hokeje, Aleš Hemský, se tak zlepšil na celkových 35 bodů (10+25) a přiblížil se elitní dvojici v kanadském bodování Čechů v osobách Patrika Eliáše (37 bodů, 16+21) a Davida Krejčího (37 bodů, 13+24).

Vancouver umazal nulu na kontě hostujícího gólmana Dwayne Rolosona až v závěru druhé třetiny brankou Mason Raymond, na kterého v úvodu třetí třetiny navázal v početní převaze Kyle Wellwood. Na vyrovnání již ovšem Canucks nedosáhli a prohráli tak potřetí z posledních čtyř startů.

Podívejte se na zahajovací branku střetnutí z hole hostujícího Marca Pouliota:

Erat s Bonkem bodovali proti Detroitu

V první konfrontaci sezony mezi rivaly z Centrální divize - Nashvillem a Detroitem - uspěli domácí Predators.

Na úvodní gól utkání z hole obránce Grega Zanona, kterému asistoval Radek Bonk, dokázali Red Wings ještě odpovědět trefou Daniela Clearyho po akci Pavla Dacjuka s Jiřím Hudlerem. Olomoucký rodák ve službách obhájce Stanley Cupu tak vyprodukoval svůj 29 bod sezony (13+16) a celkově 99 kariéry v NHL.

Prostřední dvacetiminutovku však vyplnily další dva zásahy Nashvillu, na kterých se v obou případech přihrávkou podílel Martin Erat. Střelecké statistiky si vylepšili Kevin Klein a Vernon Fiddler. Detroit dokázal už pouze zkorigovat skóre, když se v závěrečné třetině prosadil Mikael Samuelsson.

"V přesilovkách se nám poslední dobou nedařilo. Ten dnešní gól (trefa Kevina Kleina na 2:1) pro nás znamenal hodně," řekl útočník Vernon Fiddler, první hvězda zápasu před Pavlem Dacjukem (0+1) a Martinem Eratem (0+2).

Tampa ukončila Vokounovu neprůstřelnost

Po dvou zápasech v řadě bez inkasovaného gólu nastoupil brankář Tomáš Vokoun s Floridou k domácímu derby proti Tampě Bay. Trápící se Blesky se mohly zdát ideálním soupeřem k prodloužení vítězné série, opak byl však pravdou.

O vítězi zápasu po remíze 3:3 z řádné hrací doby rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých měli více štěstí hosté. Střídajícího brankáře Craiga Andersona v rozhodující sérii překonal Ryan Malone.

Český reprezentační gólman Tomáš Vokoun vydržel v brance Panthers pouze první dvě třetiny, během kterých z 27 střel Lightning třikrát inkasoval. První pokus karlovarského rodáka na jubilejní 200. vítězství kariéry v NHL tak úspěšný nebyl.

Tampa díky výhře 4:3SN navázala na překvapivý triumf nad Pittsburghem z 23. prosince a teprve podruhé v sezoně vybojovala dvě vítězství za sebou. Při absenci zraněného bitkaře Davida Kočího se do role zlého muže Tampy obul urostlý forvard Jevgenij Arťuchin. Podívejte se jak se popral s floridským Nickem Tarnaskym, se kterým byl na začátku sezony ještě spoluhráčem:

New Jersey - Pittsburgh 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka:
33. Fedotěnko (Sýkora). Střely na branku: 37:18. Diváci: 16.921.

NY Islanders - Toronto 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
27. a 43. Guerin, 4. Okposo, 49. Meyer - 16. Stempniak. Střely na branku: 31:29. Diváci: 15.173.

Washington - Buffalo 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
38. Viktor Kozlov, 42. Gordon, 49. Ovečkin - 47. Vanek (Špaček), 59. Afinogenov (Kotalík). Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.277.

Atlanta - Carolina 4:5 (1:1, 2:1, 1:3)
39., 40. a 50. Little, 11. T. White - 48., 51. a 52. E. Staal, 19. LaRose (F. Kaberle), 26. Eaves. Střely na branku: 31:39. Diváci: 16.012.

Florida - Tampa Bay 3:4 po nájezdech (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0)
12. Ballard (Dvořák), 54. Stillman, 60. McCabe - 12. Eminger, 37. Recchi, 39. Arťuchin, rozhodující nájezd Malone. Brankář Floridy Tomáš Vokoun odchytal 40 minut, obdržel tři góly z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Střely na branku: 28.35. Diváci: 16.961.

Nashville - Detroit 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
10. Zanon (Bonk), 34. Klein (Erat), 39. Fiddler (Erat) - 15. Cleary (Hudler), 43. Samuelsson. Střely na branku: 31:40. Diváci: 17.113.

Chicago - Philadelphia 5:1 (2:1, 0:0, 3:0)
2. Ladd (Havlát), 3. Sharp, 41. Campbell, 45. Versteeg (Havlát), 46. Bolland - 8. M. Richards. Střely na branku: 38:18. Diváci: 22.712.

Vancouver - Edmonton 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
40. Raymond, 42. Wellwood - 25. Pouliot, 29. Horcoff (Hemský), 37. Souray (Hemský). Střely na branku: 28:23. Diváci: 18.630.

Los Angeles - Phoenix 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
49. Harrold - 11. Mueller, 38. Doan. Střely na branku: 25:26. Diváci: 18.118.