Vítěz běhu na třicet kilometrů s hromadným startem volnou technikou Petter Northug z Norska. | foto: ČTK

Třetí díl seriálu Tour de Ski se v Novém Městě uskuteční

  • 4
I přes nedostatek sněhu se třetí díl seriálu Tour de Ski v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě uskuteční podle plánu. Závodit se bude 31. prosince a 1. ledna.
Pořadatelé se na této riskantní variantě domluvili s šéfem běžecké komise FIS Jürgem Capolem, neboť předpověď počasí po Štědrém dnu slibuje mrazivé počasí, které dovolí vyrobit technický sníh minimálně na sprinterskou trať.

Program závodů bude upřesněn na základě aktuálních sněhových podmínek.

"Věříme předpovědi počasí, vsadili jsme na tuto kartu. Budeme nyní s pořadateli v každodenním kontaktu. Na sprint je důležité využít maximální osmimetrovou šířku trati, ale pro ostatní úseky na klasiku stačí šířka čtyři metry," řekl na dnešní poradě v Novém Městě Capol, který zjišťoval i možnosti dovozu technického sněhu, nebo přeložení novoměstského závodu jinam.

Tato varianta se ale nedá realizovat, neboť nikde není připravena odpovídající trať. Další komplikací by bylo zajištění ubytování pro celý peloton Tour de Ski.

Capol počítá i s krizovou variantou, že by se trať v Novém Městě připravovala ještě den před závodem 30. prosince. "Musí být ale připraven kratší okruh pro tréninky," uvedl zástupce FIS, jenž má už promyšlenou i variantu, že by byla připravena pouze sprinterská trať.

Zatím ji ale nechce odhalit. "Sprint bychom udělali v každém případě na Nový rok a na 31. prosince bychom vymysleli nějakou náhradní variantu. Startovní časy by zůstaly stejné," prohlásil Capol. 

V průběhu mrazivých dnů na přelomu listopadu a prosince se podařilo vyrobit 1 600 kubíků technického sněhu do zásobníků, následné teplé počasí a déšť ale tuto zásobu zredukovaly na zhruba 800 až 900 kubíků.

Tour de Ski má tučné dotace

Mezinárodní federace FIS rozdělí mezi nejúspěšnější závodníky blížící se Tour de Ski v běhu na lyžích 930 000 švýcarských franků (zhruba 16,2 milionu korun). Celkový vítěz obdrží 131 250 franků, finanční odměny dostane nejlepší desítka mužské i ženské kategorie.


Ohodnoceny budou také jednotlivé etapy. První tři si mezi sebe rozdělí vždy deset tisíc franků, nejlepší pětice v hodnocení sprintů dalších dvacet tisíc. Lyžař, který bude zahajovat další etapu s červeným trikotem průběžného lídra, má zajištěn bonus 2 500 franků. Finanční prémii dostanou i tři nejlepší týmy konečného pořadí národů.


V loňské sezoně si celkový vítěz prestižní Tour de Ski Lukáš Bauer přišel celkem na 163 tisíc franků, což v té době bylo zhruba 2,6 milionu korun. Tak vysokou prémii za jednorázový podnik ještě žádný český lyžař nikdy nezískal.

"Na vytvoření sprinterské trati bychom potřebovali ještě dalších 600 až 700 kubíků sněhu. Potřebovali bychom teploty minus čtyři stupně Celsia," uvedl sněhový komisař Ladislav Slonek.

Přesná předpověď počasí pro oblast Nového Města na Moravě slibuje první výraznější noční mrazy od -3 do -7 stupňů Celsia v noci na 26. prosince. Přes den by se teploty měly pohybovat těsně nad nulou.

Toto počasí by mělo trvat až do konce roku. "Uděláme, co budeme moci. Pokusíme se připravit dvoukilometrovou trať. Ale musí mrznout. Vzhledem ke kapacitě vody můžeme uvést do provozu maximálně dvanáct děl," řekl předseda organizačního výboru Petr Honzl.

Přes komplikace s chybějícím sněhem zůstává rozpočet novoměstských závodů na částce zhruba jedenáct milionů korun. "Počítali jsme v rozpočtu s výrobou technického sněhu, kvůli teplému počasí ale sněhová děla stála. Nyní se bude připravovat kratší trať, než původně plánovaných 3,75 kilometru," uvedl zástupce marketinkového partnera Otakar Binder.

Potíže s výrobou sněhu mají také pořadatelé Pražské lyže, která by se měla konat 29. prosince. Organizátoři závodu na Výstavišti na počasí spoléhat nemohou a sníh vyrobí jinak přímo na místě. Nepůjde však o stříkání sněhu v hangárech, o němž šéf pořadatelů Luděk Sáska hovořil před několika dny.

"Protože není technicky možné vymrazit dlouhodobě tak velký prostor, který potřebujeme pro výrobu sněhu," řekl. Organizátoři se rozhodli vyrobit sníh kombinací klasické technologie, pokud bude mrznout, a technologie společnosti Polar Europe.

Takový sníh se vyrábí za použití vody, stlačeného vzduchu, vysoce chladného kapalného dusíku (-196 °C) a neobsahuje žádné chemikálie. "Vyrobí se rychle a udělá se ho hodně, vydrží i v teplých podmínkách. Může být vyroben i v saharském vedru," uvedl Sáska.

Potřebných 1 500 metrů kubických jsou schopni pořadatelé vyrobit za dva dny. Uvažuje se o tom, že by tento systém vyzkoušeli organizátoři libereckého mistrovství světa. Celé zasněžování závodu v Praze bude stát zhruba dva miliony korun.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž