Vlasta Parkanová v Poslanecké sněmovně (29. října 2008) | foto: ČTK

Parkanová sepíše plán misí o Vánocích, rozhodnout se musí v lednu

  • 765
Ministryně obrany Vlasta Parkanová sepíše během Vánoc kompromisní plán vojenských misí. Navrhne stáhnout speciální jednotku z Afghánistánu příští rok. Totéž slíbila v pátek ústně poslancům, ale nestačilo to. Podle armády se musí politici dohodnout v lednu, pak už se stažení nedá stihnout.

Vládní plán misí v pátek tvrdě narazil ve Sněmovně. Poslanci totiž dostali k hlasování materiál, který černé na bílém počítal naopak s posílením afghánského kontingentu ISAF v provincii Lógar, kde nyní pracuje 415 lidí, na 645 vojáků.

Ministerstvo obrany však nabídlo i méně výrazné navýšení, ke kterému se Parkanová těsně před hlasováním ústně zavázala a premiér také. Slíbili maximálně 480 lidí. Mirek Topolánek navíc prohlásil, že na konci roku 2009 skončí zapojení stovky příslušníků 601. skupiny speciálních sil v protiteroristické operaci Trvalá svoboda. - čtěte Vládní plán vojenských misí padl

Vše zkrachovalo na tom, že ČSSD za svůj hlas pro mise požadovala také změny u regulačních poplatků ve zdravotnictví.

Pro Parkanovou to znamená, že zmíněné ústní sliby během Vánoc sepíše na papír. Vláda by o novém návrhu mohla jednat 5. ledna, pak se pokusí svolat mimořádnou schůzi poslanců. Musí spěchat, svým usnesením prodloužila pobyt vojáků jen do 1. března.

Hádka o vojáky

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek v České televizi prohlásil, že o hrozbě snížení počtu vojáků a stažení specialistů písemně informoval vedení NATO a ISAF.

"Poslal jsem dopis předsedovi vojenského výboru NATO, dále předpokládám, že pošlu dopis i veliteli sil v Evropě generálu (Johnu) Craddockovi, a také informuji o této situaci velitele ISAF v prostoru," řekl Picek.

Odpoledne pak cestou za českými vojáky v Kosovu dodal pro ČTK, že konec ledna je nejzazší termín, po kterém bude muset případně vydat rozkaz k začátku stahování vojáků z misí. A rychle začít jednat s partnery v NATO o českém odchodu především z Afghánistánu a případně i z Kosova.

Za únor jsou podle Picka vojáci schopni se stáhnout. Tři až čtyři měsíce by však trval návrat materiálu a techniky, které armáda používá. Například do Afghánistánu vezla vybavení letadla, a tak by si návrat vyžádal i desetimilionové investice.

Zaorálek pohrozil pátým pokusem o svržení vlády

Za páteční krach misí ODS tvrdě kritizovala sociální demokraty. Těm se to nelíbí.

Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek v Otázkách Václava Moravce pohrozil, že pokud se ODS neomluví, budu sociální demokraté opět iniciovat hlasování o nedůvěře vládě. Žádal také odchod ministra Ivana Langera, který v pátek mluvil o krvi vojáků, která v případě neštěstí ulpí na rukou sociálních demokratů.

Podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry se ale není za co omlouvat. Předpokládá, že vláda v lednu bude muset obnovit jednání s ČSSD.

Úplné stažení jednotek nechce ani ČSSD

Zaorálek zdůraznil, že chce vidět hlavně politický postoj české vlády k tomu, jak dál postupovat v Afghánistánu, protože čistě vojenské řešení podle něj k ničemu nevede. Řekl, že pokud by se počet vojáků v Afghánistánu udržel na dosavadní úrovni a nenavyšoval se, byl by to vstřícný krok.

"My jsme nikdy neříkali, že se mají vojáci paušálně stáhnout odkudkoli, dokonce ani z Afghánistánu," podotkl.

Česká armáda má v Afghánistánu své vojáky na několika místech. Největším kontingentem je už zmíněný rekonstrukční v provincii Lógar. Přibližně stovka vojáků 601. skupiny speciálních sil válčí na jihu Afghánistánu v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda pod vedením USA s příslušníky hnutí Taliban.

Generál Picek uvedl, že armáda je v případě neúspěchu politického vyjednávání schopna vojáky stáhnout do dvou měsíců. "Ale rozhodně nejsme schopni stáhnout materiál, kterého máme v operačním prostoru hodně a stahování tohoto materiálu by trvalo opravdu tři až čtyři měsíce," varoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video