Milan Baroš se raduje po jednom z gólů do sítě Besiktasu. | foto: Reuters

Baroš se znovu změnil v gólového predátora, přidal další hattrick

• 122
Podzimní střelecká epopej Milana Baroše v Galatasarayi se dočkala dalšího dílu. Český útočník se v istanbulském derby proti Besiktasi zaskvěl druhým ligovým hattrickem během pouhého měsíce a mocně se podílel na vítězství svého týmu 4:2. Se 14 góly se navíc osamostatnil v čele střelecké tabulky turecké nejvyšší soutěže.

SKOTSKO

Brankář Hamiltonu Tomáš Černý nedochytal kvůli zranění zápas 19. kola, v němž jeho tým porazil v duelu mužstev ze spodní části tabulky Motherwell 2:0. Třiadvacetiletý český gólman musel střídat v 36. minutě pravděpodobně kvůli následkům předchozí srážky s útočníkem soupeře Johnem Suttonem. Hamilton zůstal po vítězství poslední, nicméně bodově se dotáhl na další týmy, které mají 17 bodů.

V nedělní dohrávce zvítězili fotbalisté Celtiku Glasgow 3:0 ve Falkirku a znovu zvýšili své vedení v tabulce před Rangers na čtyři body. Mistrovský tým zpečetil výhru v posledních minutách dvěma góly, jeden z nich vstřelil při svém vůbec prvním startu za Celtic japonský záložník Koki Mizuno.

Výsledky, 19. kolo: Glasgow Rangers - Hibernian 1:0, Hamilton - Motherwell 2:0, Heart of Midlothian - Dundee United 0:0, Inverness - Aberdeen 0:3, Kilmarnock - St. Mirren 0:1, Falkirk - Celtic Glasgow 0:3.

TURECKO

Český fotbalista Milan Baroš korunoval svůj vydařený podzim v Galatasarayi hattrickem v istanbulském derby proti Besiktasi. Svůj gólový účet v 16. minutě, v níž z pokutového kopu potrestal předchozí faul slovenského útočníka Hološka. Vrátil tak domácímu Galatasarayi vedení, neboť na vedoucí branku Serveta z 8. minuty zareagoval vyrovnáním Delgado.

Střelec gólu Besiktase se nicméně zapsal do vývoje zápasu i negativně, už pět minut po přestávce dostal druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Přesilovku využil za tři minuty Baroš a zvýšil na 3:1. Další tři minuty nato se sice prosadil bývalý liberecký útočník Hološko, ale definitivní podobu výsledku dal obrozený český střelec, jenž i z druhé penalty překonal gólmana Besiktase Rüstüho.

Prohlédněte si Barošův hattrick

Baroš nedělním hattrickem navázal na třígólové představení z 30. listopadu, kdy se stejně prosadil proti slabému Hacettepe. V dresu Besiktase odehrál celé utkání Tomáš Zápotočný, další Čech Tomáš Sivok je ještě v trestu za vyloučení.

Galatasaray se díky cennému vítězství v derby dostal na třetí místo tabulky o bod za vedoucí duo Sivasspor, Trabzonspor. Sivasspor se dnes vrátil do čela zásluhou výhry 2:1 na hřišti Genclerbirligi. V dresu vítězů neskóroval Mehmet Yildiz, jenž se před tímto kolem dělil s Barošem o vedení v tabulce kanonýrů.

Výsledky, 16. kolo: Konyaspor - Fenerbahce 1:2, Büyüksehir - Kocaelispor 5:0, Hacettepe - Kayserispor 0:3, Trabzonspor - Eskisehirspor 2:1, Antalyaspor - Ankaraspor 1:1, Denizlispor - Ankaragücü 1:1, Gaziantepspor - Bursaspor 2:0, Genclerbirligi - Sivasspor 1:2, Galatasaray - Besiktas 4:2.

NIZOZEMSKO

Vedoucí celek ligy Alkmaar dál kraluje tabulce. V úvodním utkání 16. kola Alkmaar vyhrál doma nad Utrechtem 2:0. První branku dal už v 8. minutě Mounir El Hamdaoui, druhou přidal v nastaveném čase Demy de Zeeuw.

Fotbalisté Ajaxu Amsterdam si po středeční remíze s pražskou Slavií v Poháru UEFA spravili chuť svou nejvyšší výhrou v sezoně, když deklasovali oslabený Graafschap na jeho hřišti 6:0.

Obranu domácích, která hrála od 35. minuty bez vyloučeného Volmera, dvakrát pokořili Cvitanich a Suárez. Uruguayský střelec, který se prosadil i proti Slavii, tak v neděli zaokrouhlil počet ligových branek na deset. Po gólu přidali Sulejmani a Emanuelson.

Český útočník Vojtěch Schulmeister se dočkal první branky v sezoně, ale v poslední minutě zápasu na hřišti posledního Volendamu jen zmírnil prohru Almela na 1:3. Svůj pátý start v sezoně si přitom připsal až v 81. minutě.

Výsledky, 16. kolo: Alkmaar - Utrecht 2:0, Breda - Arnhem 2:0, Roda Kerkrade - Groningen 2:5, Sparta Rotterdam - Heerenveen 4:1, Graafschap - Ajax Amsterdam 0:6, Nijmegen - Haag 0:0, PSV Eindhoven - Feyenoord Rotterdam 1:0, Twente Enschede - Tilburg 2:0, Volendam - Almelo 3:1.

BELGIE

Anderlecht porazil v 17. kole Genk 2:0 a nadále se drží v čele tabulky. První gól vstřelil v 33. minutě Guillaume Gillet po akci českého reprezentanta Jana Poláka, v závěru pak potvrdil vítězství bruselského celku střídající Jonathan Legear.

Polák odehrál celý zápas, jeho bývalý liberecký spoluhráč Daniel Pudil se v dresu hostujícího mužstva dostal na hřiště na závěrečných deset minut.

Hráči Mouscronu deklasovali na svém hřišti třetí FC Bruggy 5:1. Hosté se sice už v páté minutě dostali do vedení, ale domácí ještě do poločasu otočili vývoj třemi rychlými brankami a po změně stran přidali ještě dvě další trefy.

Fotbalisté Standardu Lutych ztrácejí na vedoucí Anderlecht i po 17. kole belgické ligy čtyři body. Na páteční triumf lídra v neděli druhý tým tabulky odpověděl domácím vítězstvím 2:1 nad Gentem.

Výsledky, 17. kolo: Anderlecht - Genk 2:0, Beerschot - Tubize 2:0, Cercle Bruggy - Roeselare 4:3, Charleroi - Dender 2:0, Lokeren - Mechelen 2:2, Mons - Waregem 2:2, Mouscron - FC Bruggy 5:1, Kortrijk - Westerlo 0:0, Standard Lutych - Gent 2:1.

PORTUGALSKO

Páteční předehrávka 12. kola mezi Navalem a Guimaraesem skončila bezbrankovou remízou. Oba soupeře od sebe dělí uprostřed tabulky nadále jediný bod, o který je lepší na osmém místě hostující Vitória.

Bodovou ztrátu utrpěl Sporting Lisabon, jenž nevyzrál na obranu Coimbry, přesto se posunul na třetí místo tabulky.

Fotbalisté mistrovského Porta a Leixoes nevyužili šanci dostat se alespoň načas do čela tabulky portugalské ligy. V dnešních domácích utkáních 12. kola pronásledovatelé Benfiky Lisabon pouze remizovali - Porto 0:0 s Marítimem Funchal a Leixoes 1:1 s Estrelou Amadora.

Fotbalisté Benfiky Lisabon v pondělní dohrávce 12. kola portugalské ligy pouze remizovali bez branek s Nacionalem Funchal, přestože hosté hráli přes dvanáct minut bez vyloučeného Matose. Benfica má v tabulce na prvním místě dvoubodový náskok před druhým FC Porto a třetím Leixoes.

Výsledky, 12. kolo: Naval - Guimaraes 0:0, Braga - Rio Ave 1:0, Sporting Lisabon - Coimbra 0:0, Belenenses - Trofense 3:2, Leixoes - Estrela Amadora 1:1, Pacos Ferreira - Setúbal 2:0, FC Porto - Marítimo Funchal 0:0, Benfica Lisabon - Nacional Funchal 0:0.