Jan Koukal | foto: Dan Materna, MAFRA

Škola squashe Jana Koukala: hrajte tak, aby váš soupeř musel běhat

  • 3
Kontrolujte "téčko" a budete pravděpodobně kontrolovat celý zápas. To je hlavní taktika, které byste se měli při squashi držet. Opakuje se to pořád: kdo je na téčku, ten nemusí tolik běhat. Soupeř se dřív nebo později unaví, vy vydržíte déle.

Seriál MF DNES

10. (a poslední) díl školy squashe Jana Koukala


Každý krok navíc je ve squashi znát. Kdo má méně sil, dostává se pod tlak. Tohle je základní poučka. Jinak musíte reagovat na to, s kým hrajete – pokud máte proti sobě vysokého soupeře, nehrajte loby a vysoké míče.

To je totiž to nejlepší, co pro něj můžete udělat. V tomhle případě hrajte nízké míče, aby se soupeř musel krčit a shýbat. Když to bude dělat hodinu v kuse, věřte, že to na něm zanechá následky. To byl případ toho, když jsem učil squash veslaře Ondru Synka, taky si na neustálé shýbání stěžoval.

Je důležité určit si taktiku podle stylu soupeře. Pokud narazíte na malého a rychlého, to byl v mé škole zase krasobruslař Tomáš Verner, zpomalte hru. Využívejte hodně loby, na které těžko dosáhne, a navíc ho vyvedete z tempa


IDEÁLNÍ POSTAVENÍ. Jan Koukal (vzadu) kontroluje "téčko", tím pádem i celou výměnu.

Po pár úderech taky nejspíš poznáte, který z nich je u protivníka ten nejslabší. Na něj se pak zaměřte. I nejlepší hráč na světě má nějakou slabinu, na ni pak útočte. Mně dřív dělal problém bekhend-volej.

Ještě bych se vrátil k té únavě. Pokud se necháte zkušeným soupeřem rozběhat, tak na to pravděpodobně doplatíte, i když jste dobře trénovaní. Proto je důležité, abyste nechali běhat toho druhého.

Pokud jste na středu kurtu, zrychlete hru, hrajte po lajnách dozadu, soupeř bude míče pravděpodobně jen vracet. Za půl hodiny mu budou "hořet nohy", to je vaše výhra.

Pak ale pozor na jednu věc: někdy se stává, že se hráč v únavě hůř vrací a schválně vám překáží s cílem rozhodit vás, což by se dělat nemělo, ale dělá se to.

Když jsme byli u toho zrychlení hry – dobrý prostředek jsou na něj voleje. Na volej stačí většinou jeden delší krok, což vám zase šetří energii, protože uděláte jeden krok místo tří. A to dopředu i dozadu, takže je vaše úspora dvojnásobná.

Když to shrnu, energii, sílu a čas dáváte sobě a berete zároveň soupeři. Další důležitá věc, na kterou byste neměli zapomínat: hrát do volného prostoru, aby to měl soupeř k úderu co nejdál. Snažte se hrát co nejblíž ke zdi nebo do zadních rohů, z těchto pozic vám jen těžko ublíží, spíš vám nahraje.

Na kurtech si všímám, že lidé často střídají údery, ale já bych doporučoval jinou taktiku, kterou používám. Držte si soupeře údery vzadu za sebou a pak hru zkraťte. Platí to v případě, že je protivník za vámi a má to dál. Pokud hrajete dopředu ve chvíli, kdy jste za soupeřem vy, musíte pak spoléhat na moment překvapení.

předchozí díly seriálu




PROTAHOVÁNÍ



V lehu na zádech oběma rukama držte nohu za kolenem a propínejte ji – s výdrží přibližně 10 sekund opakujeme 3x pro každou nohu.



POSILOVÁNÍ



Dřep na balanční desce. S jednoruční činkou o váze cca 10 kg platí: rovná záda, lopatky držte u sebe a dělejte dřep na jedné noze (10x po 4 sériích)



.

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž