Českým turistům se po vstupu Švýcarska do Schengenu usnadní cestování do Alp. Ilustrační foto | foto: ČTK

Švýcarsko přistoupilo k Schengenu, cesta do Alp je snazší

  • 74
Kontroly na švýcarských hranicích končí. Alpská země sice není v Evropské unii, stala se ale součástí schengenského prostoru. Změnu sice v referendu odmítla skoro polovina Švýcarů kvůli strachu z vlny přistěhovalců, velmi ji však vítají podnikatelé v turistickém ruchu.

"Bude to opravdu úleva. Především kvůli Rakušanům, kteří k nám jezdí každý den za prací, vznikaly na hranicích dlouhé fronty," říká Marc Lehmann, švýcarský novinář, který pravidelně pendluje mezi Českem a svou zemí.

Každý řidič totiž musel zastavit u dvou kontrol a ukazovat občanský průkaz. Ostatně stejně jako před rokem v Česku. A to zdržovalo.

Přesto se jich Švýcaři vzdávali poměrně neradi. V červnu roku 2005 přišlo k referendu o vstupu do Schengenu 56 procent voličů. Kdyby dorazili jen lidé z německé části země, kteří navíc žijí na venkově, nebo jen ti s nižším vzděláním, nikdy by se hranice neotevřely.

Výsledek hlasování byl totiž poměrně těsný - 54,6 ku 45,4 procenta. Rozdíl byl pouhých 248 255 hlasů. Pro vstup do Schengenu hlasovali především obyvatelé francouzsky mluvící části země, lidé z velkých měst a ti, kteří mají doma maturitní nebo vysokoškolské vysvědčení.

Kdo bere přes sto tisíc korun, je pro Schengen

Podle analýzy, kterou vydal bernský výzkumný ústav gfs.bern, rozhodovala i výše platu. Pokud by hlasovat přišli jen lidé, kteří berou méně než sedm tisíc franků, tedy zhruba méně než sto tisíc korun měsíčně, zůstala by jejich země nadále uzavřena.

Sedmačtyřicet procent z nich na hlasovací lístek napsalo výrazné ne. Bojí se totiž vlny přistěhovalců, kteří by jim mohli vzít práci. A také toho, že vstupem do Schengenu Švýcaři nenápadně a zadními dveřmi vstupují do Evropské unie. Což nechtějí. To by totiž mohlo narušit neutralitu alpské země.

Kdo se však z otevření hranic raduje, jsou majitelé hotelů a restaurací. "Těším se, že k nám bude jezdit více turistů hlavně z Německa," říká majitelka curyšského Aparthotelu Sylvie Humbel-Hugenschmidtová. Právě Němců totiž přijíždí do zdejších hotelů každý rok na dva miliony.

Stále více Čechů ve Švýcarsku

S Čechy zatím moc zkušeností nemá. I když i těch přijíždí stále více. "Tato země byla pro Čechy dlouho zahalená závojem nedostupnosti. Jednak kvůli penězům a jednak si také nebyli jisti, jak se v zemi, kde mají čtyři úřední jazyky, domluví," vysvětluje Alena Koukalová ze Švýcarské centrály cestovního ruchu. I tyto důvody se stávají minulostí.

Do Švýcarska totiž směřuje z České republiky stále více lidí, loni to bylo už okolo 164 tisíc Čechů. Počet těch, kteří zvolili tří a vícehvězdičkový hotel, stoupl oproti předloňsku o 25 procent. Ani příští rok tomu nebude jinak. Už proto, že se v této zemi hraje mistrovství světa v ledním hokeji.

Přestože Švýcarsko vstoupilo do Schengenu, existuje v tomto státě 41 kilometrů hranic, kde strážní budky zůstanou. A to je hranice s Lichtenštejnskem. Změnit by se to mělo už příští rok, kdy by mohlo schengenské moře o ploše 3,6 milionu kilometrů čtverečních pohltit i tento ostrůvek o velikosti 160 kilometrů čtverečních.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue