Fotbalista Zenitu Petrohrad Radek Šírl pózuje s Pohárem UEFA (vlevo) a Superpohárem | foto: Michal Doležal, ČTK

Dvě trofeje. To už se asi opakovat nebude, myslí si Šírl

• 1
Je jediným českým fotbalistou, který v roce 2008 vyhrál významnou trofej. Radek Šírl z Petrohradu zvedl nad hlavu Pohár UEFA a Superpohár. "Taková sezona se asi už opakovat nebude," řekl sedmadvacetiletý levý obránce.

Obě trofeje ukázal ve čtvrtek v Česku. Dorazily letadlem už ve středu, kdy Šírl s Petrohradem ještě dohrával základní fázi Ligy mistrů na Realu Madrid.

"Hráli jsme strašně. Taky nám to trenér Advocaat řekl. Ale pak nám popřál hezkou dovolenou," poznamenal Šírl po porážce 0:3.

Kde dovolenou strávíte?
Chvilku budu na horách v Rakousku, jinak tady doma v Čechách. Už se moc těším. Sezona byla dlouhá, všichni jsme byli hodně unavení. Už mezi námi byla i ponorka, neměli jsme šťávu. Každý je rád, že si od sebe odpočineme.

Vyhráli dvě trofeje, loni v listopadu i ruský titul, ale konec letošního podzimu vám příliš nevyšel. V Lize mistrů jste nepostoupili do osmifinále, v domácí soutěži jste skončili až pátí.
Je to právě důsledek toho, že jsme se soustředili hlavně na poháry. Kvůli tomu jsme měli odložené zápasy v lize, pak se to všechno nahromadilo. Ztráceli jsme body, protože ke konci zápasů jsme odcházeli fyzicky.

Přesto, dá se říct, že to pro vás byla nejúspěšnější sezona? Můžete jí ještě někdy překonat?
Byl bych moc rád, ale asi se už opakovat nebude. Může to překonat snad jen vítězství v Lize mistrů nebo, když něco vyhrajeme s národním mužstvem. Ale to už mířím moc vysoko.

Co berete jako úspěch s reprezentací?
Momentálně to je postup na mistrovství světa.

Jaké ambice teď máte s Petrohradem? Z Ligy mistrů jste se kvalifikovali alespoň do Poháru UEFA.
Hlavně nás mrzí, že jsme nepostoupili dál v Lize mistrů. Neodehráli jsme špatné zápasy, ale výsledkově to nedopadlo dobře. Na Juventusu a doma s Realem jsme nešťastně prohráli. Aspoň, že vyšel Pohár UEFA. Snad vedení není naštvané.

Počítá s vámi dál?
Doufám. Kondiční trenér mi dal plán na svátky, tak to beru tak, že se mnou počítají.

Jaro začnete třetím kolem Poháru UEFA. Myslíte si, že máte na obhajobu?
Je to každopádně výzva, ale pořádně těžká. Můžeme vypadnout hned s prvním soupeřem a může být po všem.

Pokud byste Poháru UEFA obhájili, zase byste trofej přivezl ukázat do Česka? Jak jste vůbec přišel na to, že ji tady předvedete?
V novinách jsem viděl, že ji měl Timoščuk na Ukrajině. Říkal jsem si, že je to kapitán, tak asi proto. Ale stejně mi to nedalo a zeptal jsem se. A klub mi dovolil, že ji můžu vzít sem. A ten Superpohár.

Které trofeje si ceníte víc?
Asi Poháru UEFA, protože jsme ho vyhráli dřív. Ale zase finále Superpoháru bylo náročnější, protože jsme hráli s Manchesterem.