Odpůrce Lisabonské smlouvy Declan Ganley

Strana irského odpůrce Lisabonu bude shánět voliče i v Česku

  • 85
Irský podnikatel Declan Ganley, hlavní vůdce kampaně proti Lisabonské smlouvě v Irsku, otevřel sídlo svého hnutí Libertas v Bruselu. Ve všech 27 členských zemích chce najít osobnosti, které budou kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu. Hnutí by mělo kandidovat i v Česku.

Ganley, kterého v minulosti několikrát podpořil český prezident Václav Klaus, hodlá lákat hlavně svým odporem vůči Lisabonské smlouvě. Smlouvu, o které dnes začnou rokovat evropští lídři na summitu EU, považuje za nedemokratickou.

"Nacházíme se na rozcestí a před námi jsou dvě cesty. Buď cesta nedemokratické Lisabonské smlouvy, nebo cesta demokracie," řekl Ganley novinářům v Bruselu. "Chceme, aby Evropská unie byla silná, jednotná a legitimní. Je na nás, občanech, abychom poslali Bruselu signál, že elity nemohou soustavně nerespektovat demokracii. A protože se šéfové států dohodli, že už na toto téma v jiné zemi referendum nebude, vyhlásí ho Libertas," pokračoval Ganley.

Volby do parlamentu místo referenda

GANLEY A KLAUS

- Ganleyho sdružení Libertas v minulosti podpořil také český prezident Václav Klaus a euroskeptici z Klausova okolí podle tisku připravují nové uskupení s pracovním názvem Libertas.cz, které má být napojené na Ganleyho hnutí.

- Velký ohlas i kritiku vyvolalo setkání Klause a Ganleyho během nedávné návštěvy českého prezidenta v Dublinu. - přečtěte si Klaus přišel v Irsku na "večeři disidentů EU"

- Výhrady ke schůzce měl irský ministr zahraničí Micheál Martin a prezident Klaus se kvůli tomu také ostře střetl v Praze s vedením Evropského parlamentu. - přečtěte si Schůzka Klause se zahraničními europoslanci skončila roztržkou

Declan Ganley proto chce, aby se volby do Evropského parlamentu staly jakýmsi náhradním referendem o Lisabonské smlouvě. "Dát hlas kandidátovi Libertas bude cesta, jak říci ne antidemokratické Lisabonské smlouvě. Není to volba proti Evropě, není euroskeptická, není to volba o vystoupení z Unie. Je to hlas pro přivedení demokracie do EU," poznamenal Ganley.

Mezi plány Libertas irský milionář zmínil i to, že by Lisabonskou smlouvu rád totálně změnil. "Nová smlouva by neměla mít více než 25 stran, měla by být jasná, čitelná, každý by jí měl rozumět a každý v Evropě by měl mít možnost o ní rozhodnout. Pokud by EU měla mít prezidenta, pak by měl vzejít z voleb," vysvětlil dále.

Ganley hledá poslance i v Česku

Na otázky českých novinářů, kdo bude jeho hnutí zastupovat v České republice, odpověděl jen vyhýbavě. "Mluvíme s mnoha lidmi, partnery po celé Evropě. Zejména v České republice však musím zdůrazňovat, že nejsme euroskeptici. Chceme, aby Evropská unie byla úspěšná, a chceme se vyhnout tomu, vstupovat do aliancí. Naším hlavním cílem je mít vlastní kandidáty Libertas v tolika zemích, jak je možné, doufám, že i v ČR," dodal a nepřímo tak odmítl, že by se Libertas spojila v Česku s nově vznikající politickou stranou kolem Václava Klause.

"Aliance s politickými stranami není cesta, kterou chceme jít. Když to tak uděláme v Česku, budou to chtít i v ostatních zemích. Musíme jít cestou jasné volby, jasného vzkazu. A nechceme ho nechat ředit, jen by to věci zkomplikovalo," podotkl Ganley.

Ganley: Věřím, že EU má cenu

O spojení Ganleyho strany s nově založenou stranou se spekuluje díky blízkému vztahu Ganleyho s prezidentem Klausem. Oba se setkali naposledy v listopadu v Irsku, při prezidentově oficiální návštěvě v rámci soukromého programu. Jejich setkání, ale hlavně Klausovo přirovnání Ganleyho k disidentovi vyvolalo protesty z řad irských ministrů.

"Znám prezidenta Klause, párkrát jsme se setkali. Máme různé názory, ale v jednom se shodujeme - v potřebě jít demokratickou cestou. Nejsem euroskeptik, věřím, že EU má cenu," řekl Ganley.

Jasno není ani o Ganleyho vlastní kandidatuře. Podle svých slov se ještě musí poradit s rodinou. Kandidáti, které by ve své straně rád uvítal, by neměli být už teď kdovíjak slavní, neměli by to být extremisté ani superhvězdy.

KONTROVERZE KOLEM LIBERTAS

- Do kampaně Libertas proti Lisabonské smlouvě vložil Ganley nemalé peníze, v tisku se objevuje částka 200 tisíc eur. Přitom původ bohatství tohoto čtyřicetiletého muže je stále zahalen tajemstvím. První peníze údajně vydělal při obchodech s hliníkem v bývalém Sovětském svazu, kde také podnikal v lesním hospodářství, opravdové bohatství mu přinesly jeho aktivity v telekomunikacích.

- Způsob financování Ganleyho kampaně zkoumá i irský zvláštní nezávislý výbor SIPO, který se zabývá příspěvky politickým stranám a výdaji na politické kampaně. Objevily se i informace, že je Libertas trojským koněm Ruska nebo USA. Ganley nyní šéfuje společnosti, která dodává spojovací techniku americké armádě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue