Řezané stromky se na ulicích prodávají už od konce listopadu. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lidé přecházejí na vánoční stromky v květináčích

  • 16
Za stromeček, jeden z významných atributů Vánoc, si letos lidé oproti loňsku připlatí pět až deset procent. Odhadují to pěstitelé. O řezané stromky je stále zájem, přesto ale Češi přicházejí na chuť stromkům zasazeným v květináčích. Jsou levnější, menší, ekologičtější a neopadávají.

Ročně se v Česku prodá 1,3 milionu jehličnanů, u kterých se na Štědrý den scházejí rodiny. "Prodej vánočních stromků krize zatím nezasáhne. Loď se potápí, ale pořád se na ní tancuje," řekl David Sokol ze zahradnictví Baobab. Firma má na jihu Čech rozsáhlé plantáže, kromě toho ale dováží z Dánska.

Tomu se nevyhne skoro nikdo. Například velmi oblíbená jedle kavkazská se v Čechách špatně pěstuje. "Z devadesáti procent se jedle dovážejí z Německa a Dánska," sdělil šéf Sdružení pěstitelů vánočních stromků Karel Michalik. Často se importuje také z Belgie.

Hobbymarket Hornbach dokonce dováží jen z Německa. "Taková kvalita jako je tam se tady nedostane," odůvodnila to mluvčí podniku Hana Gregorová.

Nedovážet si mohou dovolit spíš jen malé firmy. "My v cizině neodebíráme," řekla Vlasta Rypáčková ze zahradnictví Rypáček. Konkurovat v cenách velkým prodejcům ale nemůže. Například dvoumetrový smrk stříbrný prodává za 580 korun, Hornbach ale stejný strom nabízí za cenu od 339 korun.

ozdoby i stromky jsou v cizině levnější

"Velké řetězce mají víc zákazníků, ale mně tohle stačí. Jsme jenom rodina a stromků prodáváme pořád stejně," dodala spolumajitelka drobného zahradnictví. Vyšší ceny se snaží kompenzovat například tak, že nabízí zdarma úschovu jehličnanů, které si mohou zákazníci vyzvednout až na Štědrý den.

"Jak máme bojovat s někým, kdo si na stromky nedává marži?" zlobí se David Sokol ze zahradnictví Baobab. Tvrdí, že nákupní centra přisazují na marži jen pět nebo deset procent, netrápí je totiž dodatečné náklady na nájem či pracovníky. O tom, jakou marži má Baobab, nechtěl mluvit.

Češi na stromcích nešetří

"Pěstitelé stromků mají jen velmi omezenou možnost ovlivnit konečnou cenu, za kterou lidé nakupují vánoční stromky na stáncích," vyjádřil se k tomu šéf sdružení pěstitelů. Finální cena se zvýší o polovinu. Michalik odhadl, že smrk o výšce 1,5 metru letos může vyjít okolo 200 korun, stejně vysoká borovice o sto korun více.

Jak vybrat stromek, aby neopadal

Cenové srovnání je ale velmi obtížné. V cenách jsou totiž v jednotlivých regionech velké rozdíly, za stejný stromek může zákazník na Moravě zaplatit poloviční cenu ve srovnání se stejným v Praze, jako tomu bylo minulý rok. Srovnání navíc komplikují ceníky. Někde se prodává přesně na míru, jinde jsou ceny dány v určité toleranci, například od 1,4 m do 1,8 m.

Stromky v květináčích jsou levnější, ale i menší. "Rok od roku je o ně větší zájem," říká mluvčí Teska Eva Karasová a přikyvují i ostatní prodejci. V Hornbachu prý o tyto stromky převládá zájem. Mají své přednosti. Hlavně neopadávají a po Vánocích se dají vyjmout z kontejneru a zasadit.

Nedá se však říct, že lidé šetří. Velký zájem je totiž i o jedle a ty patří k nejdražším vánočním stromkům. Jsou zhruba o polovinu dražší než smrk stříbrný.