Jedna z účastnic | foto: ČTK

Sociální pracovníci protestovali v posteli před Nečasovým úřadem

  • 12
Před budovou ministerstva práce a sociálních věcí v Praze od rána demonstrovali pracovníci neziskových pečovatelských organizací. Chtěli upozornit úřady na to, že k nim podle jejich názorů přistupují nesystémově a úředníci s nimi o jejich potížích nejsou ochotni jednat.

Happeningu "Stávka v postelích" se na místě účastnily asi tři desítky lidí, více než stovka lidí ji podpořila prostřednictvím internetu.

Za protestujícími přišel mluvčí ministerstva Jiří Sezemský a nabídl jim možnost o jejich požadavcích jednat.

"Řada návrhů a podnětů, které předkládají organizátoři výzvy, se již realizuje nebo připravuje. Máme tedy společný zájem situaci v sociálních službách řešit," uvedl Sezemský v tiskovém prohlášení.

Oproti běžným demonstracím nespokojení pracovníci neziskových organizací zvolili netradiční kulisy, před budovu ministerstva postavili postel, v níž se postupně střídali. Někteří z nich se stylově vybavili pyžamy a župany.

Nechyběly ovšem ani běžné transparenty s texty "Nejsme důležití, dokud nás nepotřebujete" a "Jde nám o kvalitu a stabilitu sociálních služeb".

"My nechceme hrát na city, ale chybí nám systémová řešení," řekl jeden z organizátorů akce Jiří Kučera. Mluvčí ministerstva uvedl, že se neustále zvyšuje množství peněz, které stát posílá do sociální oblasti, a že ministr Petr Nečas pravidelně se zástupci sociálních pracovníků jedná.

Například na území hlavního města šlo letos na financování sociálních služeb včetně příspěvků na péči celkem 1,67 miliardy korun, což bylo o 720 milionů více než v roce 2006. Znamenalo to nárůst za dva roky o 76 procent.

"Netransparentní přerozdělování peněz"

Podle protestujících není problém v množství peněz, ale v jeho netransparentním přerozdělování.

Akci přišel podpořit také prezident České rady humanitárních organizací Pavel Dušek, který je jedním z vyjednavačů sociálních pracovníků při debatách s ministrem. Ani Dušek nepovažuje současný stav za uspokojivý.

Kučera uvedl, že zaměstnancům neziskových organizací chybí zpětná vazba od ministerstva, jeho úředníci jim prý pouze sdělují strohá rozhodnutí. Jako příklad dobré spolupráce naopak uvedl přístup Evropské unie, která jí financované projekty prý obvykle důkladně vyhodnotí.

Organizátorům protestu vadí současná verze zákona o sociálních službách. Podle nich zákon udržuje stav, kdy se zvýhodňují větší ústavy na úkor neziskových organizací. Zákon zavedl příspěvky za péči, které dostávají zdravotně postižení, kteří jimi platí sociální služby podle svého výběru.

Problém ale je, že v některých lokalitách nemají lidé přístup ke službám a peníze si nechají na přilepšenou. Navíc k menším zařízením sociální péče se příspěvky nedostanou často třeba proto, že jejich klienti na ně nemají nárok. Jde například o psychicky nemocné pacienty. Dnešním protestujícím jde ale především o netransparentní rozdělování dotací a podle nich nedostatečnou komunikaci s ministerstvem.

Protestní akci pořadatelé uspořádali dnes, neboť na dnešní den připadá Mezinárodní den lidských práv. Akce "Stávka v postelích" se konala také v jiných městech České republiky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue