Protesty policistů a hasičů - Na demonstraci dorazil bývalý ministr vnitra v sociálnědemokratické vládě František Bublan. (27. února 2007) | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Zakázat zveřejňování odposlechů je nebezpečné, tvrdí exministr Bublan

  • 20
Bývalý ministr vnitra, poslanec František Bublan z ČSSD, nesouhlasí s návrhem zákona, který novináře za zveřejnění telefonních odposlechů trestá až pětiletým vězením. "Z vlastní zkušenosti vím, k jakým politickým tlakům na policii dochází. Zveřejnění odposlechů v médiích je někdy poslední možností, jak informovat veřejnost o závažných kauzách," říká v rozhovoru pro MF DNES.

Kontroverzní návrh zákona z dílny poslance ODS Marka Bendy projednávají senátoři již dnes.

Jaké jsou hlavní nedostatky Bendova návrhu?
Hlavní chybu vidím v tom, že se odpovědnost za únik informací z telefonních odposlechů přenáší na novináře. Už dnes je přece pro policisty, státní zástupce i lidi z tajných služeb trestné, když vynášejí odposlechy ven. Novým zákonem stát rezignuje na kontrolu vlastních lidí. Měl by si udělat pořádek v tom, aby státní zaměstnanci odposlechy nevynášeli, ne trestat novináře. Problém je i v tom, že takhle závažnou změnu mediálního práva odhlasovala Sněmovna narychlo a bez jakékoli veřejné diskuse.

Co může výrazné omezení svobody slova přinést?
Jakmile mají být novináři trestáni, vypadá to, jako že se my politici bojíme, co na nás v odposleších vyplave. Zákon je o to nebezpečnější, že v našem státě zůstává část trestních kauz pod politickým tlakem nevyšetřena.

Máte s tím osobní zkušenost?
Když jsem dělal v bezpečnostních složkách (Bublan mnoho let pracoval v BIS a civilní rozvědce – pozn. red.), jednou mi volal šéfredaktor jistého média s tím, že mu člověk od nás přinesl spisy. Byl to závažný případ a můj operativec ho vynesl do médií proto, že měl pocit, že mu jeden z nadřízených  brání v práci. Myslel si, že spravedlnost skončí v koši. Tehdy jsem jako šéf zjednal nápravu, ale je vidět, že možnost předat věc médiím je důležitá. Pokud bude policie pracovat tak, jak má, a šetřit kauzy bez ohledu na politické tlaky, pak se nemusí bát, že jí nějaké informace utečou.

V letech 2004 až 2006 jste byl ministrem vnitra. Proč za vás policie neměla podmínky pro vyšetření výbušného spisu Krakatice, který pojednává o prorůstání mafie do politiky?
Já si to trošku vyčítám. Cítil jsem náznaky, že se vyšetřovatelé něčeho bojí nebo že pro vyšetření není vůle z vedení policie. Já sám jsem nikoho neovlivňoval, ale tohle jsem možná podcenil. Když tehdy někdo vyslovil slovo Krakatice, lidé z vedení policie se zatvářili divně, jakože pozor, tohle je citlivé téma. Všichni kolem toho chodili jako kolem horké kaše. Měl jsem tenkrát říct: Něco s tím dělejte a dotáhněte to do konce. Bylo to dané i tím, že jsem tenkrát nevěděl, co přesně ve spisu je, ani jako ministr jsem neměl právo se s obsahem Krakatice seznámit. Když jsem na vnitru skončil, často za mnou policisté chodili a říkali, že mají problémy. Svěřovali se, že mají problémy v kauze Kořistka, v kauze Čunek, že tam byly jasné politické tlaky.

Pokud kriminalizaci zveřejňování odposlechů schválí Senát a ČSSD vyhraje příští volby, budete chtít kontroverzní zákon zrušit?
Zcela určitě ano.

Co by zůstalo tajné

Pokud by novináři nesměli zveřejňovat policejní odposlechy, veřejnost by se nedozvěděla třeba o prorůstání mafie do politiky. Takové informace obsahuje hlavně policejní spis Krakatice, který mapoval aktivity šéfa podsvětí Františka Mrázka.
Co z odposlechů ze spisu Krakatice vyplývá?

Šéf poradců premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf si Mrázka vodil přímo na Úřad vlády, kde si vyměňovali informace.

Dnešní ministr vnitra Ivan Langer a poslanec Vlastimil Tlustý v roce 2000 lobbovali v nejvyšších ekonomických a politických kruzích za zájmy Mrázkova spolupracovníka – podnikatele Luďka Sekyry. Oba dnes tvrdí, že Mrázka neznali a o tom, že stojí v pozadí obchodů, prý neměli tušení.

"Kmotr" Mrázek si se svými obchodními partnery povídal i o tom, že některé politiky "zalijí", což byl výraz pro zkorumpování.

Jeden z ředitelů Národního bezpečnostního úřadu, Martin Hejl, byl s Mrázkem v intenzivním kontaktu. Předával mu cenné informace ze státní správy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video