Seal

Seal | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Seal se ke sbírce soulových hitů chová až moc pietně

  • 0
Jestli některá ze současných pěveckých hvězd má "puvoár" postavit se ke klasickým soulovým hitům 60. a 70. let, může to být jedině Seal. Na novém albu přináší hity, ale ve skutečnosti jen oprášil staré noty.

Ať dělal v minulosti jakoukoli hudbu, taneční nebo příležitostně akustickou, ze Sealova hlasu byly soulové odstíny slyšet vždy - a přizpůsoboval jim i svůj původní repertoár. Šesté zpěvákovo album nese nejvýmluvnější ze všech možných názvů: Soul. A jak je polopatický titul, je i hodně prvoplánový jeho obsah. Má to logiku, ale trocha odvahy by neškodila.

Alfou a omegou alba je samozřejmě Sealův hlas, na současné scéně málokde jinde slýchaný. Zpěvákovou interpretací se lze opájet donekonečna - s jednou výhradou. Také si totiž lze pustit původní nahrávky, případně jiné starší verze s vokalisty neméně výjimečnými.

Seal - Change Is Gonna Come

Značná část písní patří mezi největší soulové hity, které kromě jejich prvních interpretů (většinou zároveň autorů či spoluautorů) nazpívala i dlouhá řada následovníků. Třeba Stand By Me se kromě Bena E. Kinga objevila v repertoáru Otise Reddinga a Marvina Gaye, hráli ji však i U2 či Green Day.

Zatímco však spousta interpretů přistoupila k písňovému materiálu pokud ne zrovna inovátorsky, tak aspoň v duchu osobitých prostředků, Seal, potažmo jeho producent David Foster, jako by oprášil staré noty, pozval původní studiové muzikanty, po bazarech posháněl "vintage" hudební nástroje a všechno to natočil v moderních studiích.

Pro pamětníky, či pro mladé?

Je otázka, na jaké posluchače s albem Seal míří. Konzervativní pamětníci zlatých časů soulu si možná příjemně zavzpomínají a budou si pochvalovat, že se našel někdo, kdo "podle pravidel" uchopil hudbu jejich srdce. Přejme jim to, i když je otázka, zda právě oni nebudou do smrti dávat přednost originálu.

Mladí Sealovi fanoušci možná z alba poprvé v životě uslyší hudbu, o jejíž existenci neměli tušení, byť ji plnými hrstmi vykrádá spousta dnešních hvězd a hvězdiček, aniž by měla trochu slušnosti to přiznat.

Seal - It's A Man's Man's Man's World

Je však otázka, zda doba stahování anonymních jednotlivých písní do MP3 přehrávačů zrovna přeje tomu, aby současní posluchači šli po stopách evidentně staršího songu až k jeho kořenům, jako to dělali jejich otcové.

Populární hudba je dnes především zábava. Seal prostřednictvím časem prověřeného repertoáru opět projevil svou nevšední muzikalitu. To je na dnešním popovém úhoru nepřeslechnutelná událost. Snadno doložitelný fakt, že třeba Reddingovu I’ve Been Loving You Too Long hráli už v roce 1965 ve srovnání se současnou Sealovou verzí i Rolling Stones progresivněji, nechme kavárenským debatám.

SEAL - Soul
Vydala firma Warner Music
Hodnocení: 60 %