Rakev s patnáctiletým Alexisem Grigoropoulosem doprovodily na hřbitov tisíce lidí.

Rakev s patnáctiletým Alexisem Grigoropoulosem doprovodily na hřbitov tisíce lidí. | foto: Reuters

Řekové pohřbili zabitého chlapce, ulice se opět proměnily v bojiště

  • 493
Tisíce lidí vyprovodily rakev s patnáctiletým Alexisem Grigoropulosem na aténský hřbitov. Nepokoje, které vypukly poté, co byl chlapec v sobotu při kontroverzním zásahu policistů zastřelen, trvají už čtvrtým dnem. Stovky řeckých demonstrantů zaútočily zápalnými láhvemi na policisty, kteří se je snažili vytlačit od budovy parlamentu.

Vyzbrojení radikálové demonstrovali v Aténách už od rána a kolem poledne se přiblížili k budově řeckého parlamentu. Když se je odtamtud snažily pořádkové jednotky dostat, zaútočili proti nim kameny a zápalnými láhvemi. Prostor před parlamentem se tak opět změnil v bojiště.

V Řecku jsou dnes zároveň zavřené střední a vysoké školy, tisíce žáků a učitelů se vydaly do centra Atén, aby protestovaly proti smrti Alexise Grigoropulose. Demonstranti měli na hlavním transparentu napsáno: "Vrahové, pachatelem je vláda."

Policisté rozhání demonstraci před řeckým parlamentem v Aténách. 

Policisté dnes zasahovali proti demonstrantům před řeckým parlamentem.

Klidnější atmosféra panovala na samotném pohřbu, který se konal na jižním předměstí řecké metropole. Tělo mladého Alexise Grigoropulose bylo neseno k hrobu v bílé rakvi za potlesku, jak je to u řeckých pohřbů tradicí. Lidé k hrobu nosili kytice bílých růží. Ovšem i odsud se prý po pohřbu ozývala výstražná policejní střelba.

Situace se však v odpoledních a večerních hodinách znovu vyhrotila. V Aténách propukly nové incidenty zejména u polytechnické školy, kterou studenti již tři dny okupují a policie proti nim použila slzný plyn.

V Soluni policie za pomoci slzného plynu rozehnala dav asi dvou tisíc manifestujících, kteří na ni házeli různé předměty. Na pět set osob zaútočilo na ředitelství policie kamením a zápalnými lahvemi i v Patrasu na západě země. Další potyčky mezi mládeží a policií se rozpoutaly v Korintu západně od Atén, v Ioánnině v Epiru na severozápadě a v Alexandrupolisu na severovýchodě, uvedla ČTK.

SVĚDKYNĚ NEPOKOJŮ ON-LINE

Ve středu od 10 hodin se můžete ptát překladatelky Soni Dorňákové-Stamou, která sleduje situaci přímo v řecké metropoli.

V noci na dnešek přerostly demonstrace v Aténách, v Soluni i v dalších městech ve žhářské útoky proti obchodům a v rabování. Jen v řecké metropoli hasiči vyjížděli k více než 200 požárům. Radikálové podpálili i aténský vánoční strom na náměstí Syntagma, který poté obklopili a zpívali u něj koledy. - přečtěte si Rozbroje v Řecku přitvrdily, ambasády v zahraničí okupují demonstranti

Největší násilnosti za několik posledních let zažívala celou noc i města v odlehlejších částech Řecka, dokonce i na Krétě a na Korfu. Všude docházelo k tvrdým střetům mezi rabujícími demonstranty a pořádkovými silami a také k mnoha útokům na policejní stanice. Boje v ulicích si ale zatím nevyžádaly další oběti na lidských životech. Protesty zeslábly až v časných ranních hodinách, kdy se radikálové zabarikádovali na univerzitách, na jejichž půdu nemá podle zákona řecká policie přístup.

NEPOKOJE OČIMA SVĚDKYNĚ

Blogerka iDNES.cz popisuje situaci v Řecku

Studenti obsadili konzulát v Paříži

Protesty se přelily i mimo území Řecka. Radikálové už včera obsadili řeckou ambasádu v Berlíně a v Londýně a z balkonu té berlínské vyvěsili na znamení solidarity s lidmi v řeckých ulicích transparent s nápisem "Vražedný stát". Dnes demonstranti vtrhli do budovy řecké ambasády v Paříži. Asi šedesát studentů velvyslanectví stále okupuje.

Policisté brání demonstrantům v příchodu k řecké ambasádě v Paříži.

Těžkooděnci brání řeckou ambasádu v Paříži.

Podle komentátorů se demonstrace proměnily především na protesty proti vládě. Předák socialistické opozice dokonce vyzval k vypsání předčasných voleb. "Jediná věc, kterou nyní může vláda udělat, je rezignovat a obrátit se na lid, aby rozhodl," prohlásil vůdce socialistů Jorgos Papandreu na půdě parlamentu.

Pozice premiéra Kostase Karamanlise i jeho pravicové vlády je v těchto dnech velmi křehká, na síle naopak nabírají opoziční socialisté. Karamanlisův kabinet čelí kvůli nepopulárním hospodářským a školským reformám už několik měsíců stále výraznějšímu nesouhlasu veřejnosti. Karamanlis se dnes sešel s řeckým prezidentem a opakovaně vyzval ke klidu. Zároveň vyzval Řeky, aby odvolali generální stávku, která je naplánována na zítřek. Odbory jeho výzvu odmítly.

VAROVÁNÍ MINISTERSTVA ZAHRANIČÍ

V souvislosti s probíhajícími nepokoji v Řecku doporučuje ministerstvo českým občanům maximální obezřetnost při pohybu v centrech největších řeckých měst (Atény – zejména centrální náměstí Omonia a Syntagma; Soluň – zejména okolí hlavní třídy Egnatia). MZV ČR dále doporučuje vyhýbat se demonstracím a jiným shromážděním obyvatel.

"Jde o nebezpečné a nepřijatelné události, které nebudou tolerovány, byť k nim dal podnět tragický incident," prohlásil Karamanlis.

Levicový předák Alexis Tsipras naopak nynější protesty označil za "spontánní povstání mladých" a odpovědnost za nepokoje přičetl Karamanlisovi. "Premiérovi připadá hluboká politická odpovědnost. Ale místo toho, aby se jí zhostil, odmítá rezignaci příslušných ministrů, předestřel verzi o izolovaném incidentu a zabarikádoval se," prohlásil Tsipras.

Jorgos Papandreu, který je také členem levicové opozice, vyzval vládu k demisi.

Některé západní země už vyzvaly své turisty, aby byli při návštěvě Řecka velmi obezřetní a raději se zemi vyhnuli. Varování v této souvislosti vydalo už i české ministerstvo zahraničí. (viz box) "Je velké štěstí, že tato situace nenastala uprostřed turistické sezony. Řecko je totiž z pohledu Čechů čtvrtou nejnavštěvovanější zemí," podotkl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Nedořešená vražda mladíka

Patnáctiletetého mladíka Andrease Grigoropoulose měla údajně zastřelit policie.V souvislosti se sobotní střelbou do demonstrantů už byli obviněni dva policisté, jeden z vraždy a druhý jako spolupachatel. Střílející policista se hájil, že vystřelil jen varovné výstřely do vzduchu a kulka se poté musela odrazit. Očití svědci tvrdí, že mířil přímo na oběť. Světlo by do případu měla vnést komise expertů. Rodina chlapce chce navíc zaplatit nezávislého patologa, který má na práci této expertní komise dohlížet.

Zastřelený chlapec byl jedním ze skupiny výrostků, kteří házeli na policejní auta kameny a údajně i zápalné láhve. Policie se už za smrt mladíka omluvila a ministr vnitra nabídl svoji rezignaci.

Nepokoje se v minulých dnech kromě Atén rozhořely i v Soluni, Trikkale, Patře, Pireu a na ostrovech Korfu a Kréta.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue