Mirek Topolánek obhájil post předsedy ODS. (7.12.2008)

Mirek Topolánek obhájil post předsedy ODS. (7.12.2008) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Topolánek obhájil post šéfa ODS, dostal téměř dvě třetiny hlasů

  • 228
ODS se rozhodla neměnit v kritické chvíli svého předsedu. Mirek Topolánek na kongresu obhájil post šéfa nejsilnější vládní strany přesvědčivou většinou. Většina delegátů pro něj hlasovala hned v prvním kole volby. Získal 284 hlasů. Pro rivala Pavla Béma zvedlo ruku 162 spolustraníků.

Sledujte oN-line reportáž

dění na kongresu ODS sledujeme minutu po minutě

"Moje rozhodnutí kandidovat se nerodilo lehce, po šesti letech jsem dlouho zvažoval, zda ještě nesu přidanou hodnotu, zda to opravdu chci, zda vy mě opravdu chcete, zda mohu ještě něco dát české pravici. Ano, mohu," zdůraznil Topolánek ve svém kandidátském projevu před volbou. Nabídl pokoru, rozum, srdce, odvahu a rozhled a slíbil sebekontrolu.

Po ohlášení oficiálních výsledků sklidil mohutný půlminutový potlesk sálu ve stoje a ujal se slova.

"Vážená ODS, dobrá značko," oslovil delegáty. "Chtěl bych poděkovat Pavlovi, oba jsme byli pod obrovským tlakem, ono je to dobře, protože žádná funkce nemá být automatická, není to součást zvykového práva, každý si musí získat podporu a vybojovat si ji sám," prohlásil krátce po zvolení.

Výsledky volby předsedy ODS

Volby se zúčastnilo celkem 492 delegátů, označený platný hlas odevzdalo 446 delegátů. Z toho 284 hlasů bylo pro Mirka Topolánka, 162 hlasů pro Pavla Béma.

Pavel Bém svou porážku okomentoval stručně. "Sláva vítězům, čest poraženým. Máme před sebou dlouhou cestu, pomáhej nám na ní Bůh. Hezké dopoledne," uzavřel svou prohranou bitvu.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek se nechal slyšet, že očekával výraznější Topolánkovo vítězství nad jeho stranickým rivalem Bémem.

"Pokud vím, tak to bylo 60 na 40. Když jsem já dostal 60 procent hlasů, tak se říkalo, že to není žádný slavný výsledek. Já jsem očekával horší výsledek Pavla Béma. Přiznám se, že mě to spíše překvapilo, že to není takový odstup, jak jsem očekával," řekl Paroubek ČTK. Předsedové koaličních stran Topolánkovo obhájení funkce přivítali.

Mnoho úspěchů ve funkci popřál staronovému předsedovi nejsilnější koaliční partaje kromě spolustraníků i prezident Václav Klaus. "Vážený pane předsedo, blahopřeji Vám ke znovuzvolení do funkce předsedy Občanské demokratické strany a přeji Vám v této funkci mnoho úspěchů," napsal Topolánkovi.

čtěte také

Kongres ODS očima blogerů iDNES.cz

Premiér na první tiskové konferenci po svém znovuzvolení lídrem ODS uvedl, že hodlá příštím týdnu jednat s koaličními partnery i předáky opozice o dalším vývoji na české politické scéně. Zmínil také, že se chce nyní věnovat hlavně přípravám na české předsednictví v EU. V té souvislosti mluvil také o dalších jednáních s předsedou opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem.

Mirek Topolánek nyní povede stranu další dva roky, v pátek se totiž pražské ODS nepodařilo prosadit zkrácení mandátu dnes voleného předsednictva na jeden rok.

Komentáře politologů

Petr Just, Institut politologických studií FSV UK
Není to žádné velké překvapení. Také výsledek zhruba dvě třetiny pro Topolánka a třetina pro Béma byl očekávatelný, i když se původně podle reakcí z regionů mohl zdát výraznější. Ty nominace z regionů byly jednoznačně minoritní. V tomto případě je totiž důležité, k jakému vyjednávání dochází během kongresu. Navíc z projevů o víkendu bylo jasné, že to není jen pražská organizace, která kritizuje Topolánka, ale že to byla i řada středočeských poslanců a senátorů a že to byli i bývalí hejtmani, zejména pánové Skokan a Tošenovský.

Takže pokud jde o organizace, které stály proti Topolánkovi, tak to byla nejen ta pražská, ale i částečně středočeská a také vlivní jednotlivci z ostatních organizací. Výsledek tedy vypovídá o tom, že zhruba třetina delegátů se postavila proti Topolánkovi, ale přesto si myslím, že se dal výsledek očekávat.

Ladislav Mrklas, ředitel vysoké školy Cevro Institut
Volba předsedy ODS a vítězství Mirka Topolánka není překvapením potom, jak dopadla většina nominačních regionálních sněmů. Ukázalo se, že protikandidát Pavel Bém nedokázal představit žádnou vizi, která by byla konkurencí tomu, co delegátům nabízel Topolánek. Nenašel žádnou srozumitelnou alternativu, která by dokázala oslovit a přesvědčit více lidí.

Na druhou stranu Bém jako každý opoziční kandidát v jakýchkoli volbách měl jistý protestní potenciál, a proto mu hodila hlas řada lidí, kteří nejsou spokojeni a vyjádřili tak svůj nesouhlas s vnitrostranickou situací.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video