Z filmu Den, kdy se zastavila země

Z filmu Den, kdy se zastavila země | foto: Bontonfilm

Přichází Keanu Reeves, aby varoval lidstvo před zánikem

  • 23
Sci-fi Den, kdy se zastavila Země, které příští týden vstoupí do českých kin, má podle tvůrců větší ambice než jen pobavit diváky. Kromě mimozemšťanů se v něm řeší i otázky ekologie či mezinárodních vztahů.

Lidem už nezbývá moc času. Ne snad, že by se planeta prostřednictvím přírodních katastrof sama vzbouřila, ale mimozemšťané se rozhodli zničit vše živé, protože lidstvo si podle nich už nezaslouží dál existovat.

Z filmu Den, kdy se zastavila zeměJistá naděje tu ovšem je - v podobě mimozemšťana Klaatu, který přiletěl obyvatele planety stojící na pokraji globální krize varovat. Otázkou ale je, jestli lidé chtějí varování slyšet, a pohromu tak zastavit.

Snímek Den, kdy se zastavila Země je remakem klasického sci-fi z roku 1951, dodnes považovaného za stěžejní dílo zabývající se touto tematikou. Film režiséra Roberta Wise ovlivnil mnoho nadšenců, spisovatelů i filmových tvůrců zaměřených na science fiction.

Film to byl revoluční nejen zpodobněním mimozemšťanů, vesmírných lodí a robotů, ale především odvážnou alegorií ke vzrůstajícímu napětí ve světě v době studené války. Navíc celý příběh vypráví mimozemšťan Klaatu, který vidí naopak lidi jako vetřelce.

TRAILER K FILMU DEN, KDY SE ZASTAVILA ZEMĚ

Pojmenovat problémy současnosti

Režisér Scott Derrickson o nabídce natočit remake dlouho přemýšlel. "Nebyl jsem si jistý, jestli je to správný nápad. Přečetl jsem si originální scénář a našel v něm mnoho inspirativní látky, ale i několik zásadních problémů," vzpomíná.

Nakonec kývl - líbilo se mu totiž, že citlivé přesazení děje do současnosti představuje dobrý způsob, jak pojmenovat a zároveň komentovat aktuální problémy. V původním filmu se řešila studená válka, v novém pak mezinárodní vztahy po 11. září nebo chování lidstva k životnímu prostředí.

Z filmu Den, kdy se zastavila země"Přirozeností člověka je se opakovaně pokoušet o sebedestrukci. Zajímalo mě, jak se na tyto pokusy o zničení dívá někdo tak nezaujatý a netypický jako mimozemšťan," podotýká režisér a zároveň dodává, že rozhodně nejde o morální políček. Pouze ukazuje, čím lidé ničí a ohrožují svět kolem sebe.

Derrickson zároveň přiznává, že práce na filmu rozhodně nebyla jednoduchá. Na jedné straně musel naplnit očekávání současného publika, všechny triky a efekty, které chce divák vidět, když jde do kina na velký film, na druhé straně chtěl zachovat úroveň a obdiv k originálu.

Jak polidštit mimozemšťana

Hlavní role mimozemšťana Klaatu se zhostil Keanu Reeves, známý jako Neo z trilogie Matrix. Pro novou roli ho museli tvůrci dlouho přesvědčovat - Reeves je totiž ze zásady proti remakům.

Nakonec ho přesvědčily podobné důvody jako režiséra. Navíc, nový Klaatu není takový dobrák jako v originálním filmu. V původní verzi je tato postava více lidská než sami lidé. Nyní je polidštění cíl, ke kterému musí mimozemšťan ujít dlouhou, složitou cestu.

Z filmu Den, kdy se zastavila země

Podle tvůrců je vůbec přístup mimozemšťanů k lidem odlišný. V originále říkají: "Ukončete násilí, nebo vás zničíme ještě větší silou. Už nebojujte, nebo vás zabijeme". A to podle filmařů představovalo rozpor, proto v nové verzi došlo k zásadní změně.

Klaatu navíc nechce, na rozdíl od původního filmu, hovořit s americkým prezidentem, ale chce navštívit Organizaci spojených národů v New Yorku. Důvod je prý jasný - nejde o film o Americe, ale o celém světě. 

NATÁČENÍ V SOULADU S PŘÍRODOU

Natáčení filmu probíhalo ve Vancouveru v prvních měsících roku 2007. Studio 20th Century Fox se rozhodlo stát se do roku 2010 společností neničící životní prostředí. a film Den, kdy se zastavila Země je první produkcí v rámci tohoto projektu. Snahou je minimalizovat plýtvání papíry - všechny nákresy, skicy i fotografie jsou ukládány jen v digitální formě, ke kterým má přístup celý štáb. Na stavbu dekorací se používaly barvy šetrné k životnímu prostředí, kde to bylo možné, využilo se recyklovaných materiálů. Po skončení natáčení byly všechny kostýmy buď uchovány pro další natáčení, nebo darovány na dobročinné účely. Celá produkce zásadně používala vozidla na bio naftu a spořivé elektrické přístroje.