Jan Koukal - pohyb po kurtu při squashi | foto: Dan Materna, MAFRA

Pohyb na kurtu: zkuste běhat ekonomicky

  • 3
Může se to tak sice zdát, ale pohyb na kurtu není ve squashi žádná velká věda. Když se budete držet schématu na obrázku, měli byste být všude včas. O to jde především. Ale je nutné dodržovat určitá pravidla.

Zaměříme se hlavně na dráhu běhu k úderům č. 1, 5, 6 a 10. Ty jsou na pohyb nejtěžší, protože se hrají nejdál od "téčka", což by měl být vždycky váš startovní bod.

Začneme údery v předních rozích, například č. 6. Pokud soupeř zahraje do těchto míst, měli byste běžet k přední zdi v úhlu 45 stupňů.

Když si představíte míček, jak tam "visí" ve vzduchu, neběželi byste přímo na něj, ale jakmile byste byli na jeho úrovni, udělali byste poslední krok vpravo – na obrázku je znázorněn obloukem.

Proč úkrok? Abyste míček hráli vedle těla jako běžný forhend, ne před tělem v plném běhu. Pak zahrajete klasický úder a na téčko se vrátíte pozpátku, abyste stále mohli sledovat míček. To je důležité.

Seriál MF DNES

škola squashe Jana Koukala, 8. díl

Pokud budete hrát úder z pozice č. 10, je to vlastně stejné, jenže běžíte v úhlu 45 stupňů na zadní zeď. I tady je důležité dostat se vedle míčku, mnohem víc než vpředu. Pokud byste totiž běželi přímo na něj, neměli byste moc možností ho zahrát, protože by mezi čelní zdí a míčkem bylo vaše tělo. Pokud si na úder správně naběhnete, budete hrát míček ze strany a máte mnohem víc možností. Při návratu samozřejmě nepoběžíte pozadu, ale normálně popředu či bokem.

Platí, že na bekhend dopředu (č. 5) byste měli vyběhnout pravou nohou, na forhend (č. 6) levou. Jiné je to u volejů (č. 3 a 8), kde se vybíhá opačnou nohou: na forhend pravou a na bekhend levou. Důvod je prostý – nemáte tolik času a vykročit "opačnou" nohou je praktičtější, protože se neotáčíte zády do kurtu, máte ho pořád otevřený před sebou.

Úvodní díly seriálu

Obecně ve squashi platí, že čím méně kroků uděláte, tím lépe. Mělo by se běhat ekonomicky. Spousta lidí se nadře, protože neví, jak má správně běhat. Už jsem to zmínil, ale ještě to zopakuji: ve squashi je stejně důležité jako doběhnout míček to, abyste se stihli vrátit do základní pozice.

Poslední krok se většinou dělá delší, to jsou výpady, které jsme probírali minule. Je opravdu důležité nepřepadávat při nich dopředu. Myslete na to, že po úderu musíte okamžitě zpátky. Rovnováha je důležitá, čím víc budete mít všechny pohyby zažité, tím lépe budete trefovat údery a budete jistější.

Jan Koukal

Já trénuji pouze pohyb bez míčku aspoň dvakrát týdně, abych měl zažité automatismy a běžel bez přemýšlení, kam mám. Přitom je hodně namáhaný zadek a stehna, není to klasický běh, je tam hodně brzdění.

Takže třeba člověk, který uběhne maraton, nebude ve squashi po deseti minutách moct. Kdo chce hrát squash, je hodně důležité trénovat starty a stopky, pořád dokola. Vyplatí se to.

POSILOVÁNÍ

Jan Koukal

Výpony: důraz na maximální rozsah pohybu, důležité je nekrčit kolena, paty co nejvýš. Maximálně 50 kg, 25 opakování po 4 sériích.

PROTAHOVÁNÍ

Jan KoukalZaujměte stabilní postavení. Zadní nohu pokrčujte v kolenu, aby pata zůstala na zemi, tím protahujeme Achillovu šlachu a lýtkový sval. Důraz klaďte na dotyk paty s podložkou. 15 vteřin a 4 opakování.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž