Podobná spoušť, kterou způsobili atentátníci minulý týden na bombajském nádraží, mohla vzniknout i v nemocnici. Pacient tu našel zapomenutý ruční granát. | foto: Reuters

V bombajské nemocnici zůstal po teroristech nevybuchlý granát

  • 0
U bombajské nemocnice, která byla minulý týden jedním z terčů útoku teroristů, se našel nevybuchlý granát. Objevil ho pacient v odpadcích. Granát tam nejspíš nechali atentátníci - podobně jako tašku s výbušninami, jež se zase našla včera na hlavním nádraží. Policie mezitím pokračuje ve vyšetřování a šéfka americké diplomacie Riceová se snaží zmírnit napětí mezi Indií a Pákistánem.

Nevybuchlý ruční granát objevil jeden z pacientů v krabici na odpadky za budovou nemocnice. S největší pravděpodobností ho tam nechali atentátníci, kteří v Bombaji udeřili minulý týden, řekl jeden z vyšetřovatelů.

Nejde zdaleka o první případ, policie našla výbušniny na několika místech útoku. Včera kupříkladu objevila tašku s více než osmi kilogramy výbušnin na hlavním bombajském nádraží. - přečtěte si Teroristé nechali na nádraží v Bombaji osm kilo výbušnin

Indické úřady navíc dnes zesílily bezpečnostní opatření na velkých letištích v zemi. Reagovaly tak na varování tajných služeb, že Indii hrozí letecký teroristický útok. Podle indických médií k zavedení nových opatření přispěl výhružný e-mail od skupiny Dekánští mudžáhidové. Ta se přihlásila k teroristickému útoku v Bombaji.

Stopa vede do Pákistánu

Vyšetřovatelé nicméně tvrdí, že "mozky" šedesátihodinového teroru v indické finanční metropoli, při kterém zemřelo více než 170 lidí, byli dva členové zakázaného hnutí Laškare tajjaba. Šéf skupiny Zaki-ur-Rehman Lachví a šéf buňky v Kašmíru Jusúf Múzammil se prý skrývají na území Pákistánu.

Jediný přeživší útočník prý vyšetřovatelům řekl, že to byl právě Lachví, kdo ho do celé akce naverboval a s Múzammilem byl ve spojení prostřednictvím satelitního telefonu poté, co unesli indickou loď, se kterou útočníci přistáli u Bombaje.

Během útoků atentátníci ke komunikaci používali mobilní telefony, které kradli rukojmím v hotelových pokojích. Z nich podle vyšetřovatelů, kteří si přáli zůstat v anonymitě, opakovaně volali do pákistánského města Lahore.

Riceová se přesunula do Pákistánu

O "pákistánské stopě" se hovoří od začátku vyšetřování. Jediný přeživší z desítky teroristů totiž krátce po zatčení při výslechu řekl, že útočníci prošli v Pákistánu několikaměsíčním výcvikem. Islámábád jakékoliv zapojení do atentátů odmítá a prezident Zardárí dokonce včera zpochybnil, že zmíněný přeživší ozbrojenec je Pákistánec. Prý nedostal žádný hmatatelný důkaz.

Výsledkem nicméně je, že už tak citlivé vztahy mezi zeměmi se ještě zhoršily. Mírnit je přijela americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Včera byla v Dillí, dnes se přesunula na neoznámenou návštěvu Pákistánu.

"Zjistila jsem, že pákistánská vláda se na hrozbu soustředí a že vnímá svou zodpovědnost při potlačování terorismu a extremismu," řekla Riceová po jednání s prezidentem Zárdárím. Odstranění skupin, které využívají pákistánské území k výcviku teroristů, je podle ní i ve vlastním zájmu Islámábádu.

Riceová také slíbila, že její země bude při vyšetřování plně spolupracovat. Indické policii už teď pomáhá tým americké FBI.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video