Josef Beránek | foto: ČTK

Curych nám ukázal, jak vybojovat zápas, říká slávistický kapitán

• 6
Sérii šesti porážek si připsali hokejisté Slavie v domácí soutěži. Tahle prohra ale mrzí Pražany asi nejvíc. Slávisté podlehli doma Curychu 1:5 a do vytouženého semifinále Ligy mistrů se nepodívají. Jako cennou lekci bere středeční zápas kapitán poražených Josef Beránek. "Soupeř nám ukázal, jak vyhrávat i utkání, kdy se nedaří. Stačí hrát jednoduše a využívat šance, když se do nich dostanete."

Stejně jako na většinu spoluhráčů dolehl i na nejzkušenějšího ze slávistů smutek z prohry. Přesto se coby správný kapitán zastal své posádky. Konkrétně gólmana Adama Svobody, který inkasoval dvě laciné branky.

"Adam zachytal v Lize mistrů výborně. Vždycky se bude rozebírat, kdo může za jaký gól. Když ale útočník vystřelí golfákem z úhlu, pro brankáře je těžké to chytit. Gardner to navíc krásně trefil."

Vzhledem k průběhu zápasu je výsledek snad až příliš krutý. Rozhodly neproměněné šance ze druhé třetiny?
Myslím si, že rozhodla zkušenost. Když jsme ve druhé třetině měli víc ze hry, šance jsme nevyužili. Naopak Curych vytěžil z minima maximum. Soupeř se soustředil na to, aby žádný gól nedostal, to se mu podařilo. My jsme stěží vyrovnali na 1:1 a za toho stavu jsme měli mnohem víc ze hry. Mysleli jsme si, že přidáme další branku. Oni hráli jednodušeji a stačilo jim jedno, dvě přečíslení, aby nás potrestali.

Jak byste zhodnotil celé vaše působení v Lize mistrů?
Pro nás byly všechny čtyři zápasy ohromnou zkušeností. Škoda, že jsme prohráli tenhle poslední. Dojem jsme zkazili vlastně až v závěru. Mohli jsme divákům připravit napínavou koncovku a místo toho bylo rozhodnuto pět minut před koncem.

Není vaše vyřazení až příliš kruté? Byli jste postupu velmi blízko. Třikrát jste vyhráli, nasbírali osm bodů.
Ve středu to bylo jako sedmý zápas v play-off. Když prohrajete, končíte. A my jsme prohráli, Curych postupuje dál. Slavia i Curych vyhrály oba zápasy s Linköpingem. Curych s námi prohrál doma na penalty. My jsme prohráli taky jen jeden zápas. Ale skupina to byla vyrovnaná. Ani proti Linköpingu to nebyla snadná vítězství. Kdyby se Liga mistrů začínala teď, mohlo to dopadnout úplně jinak.

Mrzí vás vyřazení o to víc, že jste ve středu reprezentovali celý český hokej?
Já jsem na tohle nemyslel, že hraju za český hokej. Já hrál hlavně za Slavii.

Teď vám odpadla starost s Ligou mistrů. Můžete se plně soustředit na extraligu.
Tohle nás opravdu nezajímalo, my jsme chtěli postoupit.

Věříte, že se oklepete do ligy? Že na vás vyřazení i prodloužení série proher nezanechá následky?
Už si to říkáme několik utkání. Podařilo se nám odehrát dobře nějaké zápasy, k vítězství to ale nevedlo. Mysleli jsme si, že všechno půjde podle našich představ. Ale my musíme nějaké zápasy vybojovat. To nám schází v extralize a scházelo nám to i ve středu. Přiznat si, že když se nám nepodaří dát góly, že někomu dobře chytá brankář, musíme výsledek prostě urvat.

Pak se třeba podaří vstřelit šťastný gól. Curych tohle uměl a když my jsme byli v tlaku, oni branku nedostali. Potom přišly dvě jejich šance a hned dva góly, které rozhodly zápas. Takhle dneska hrají hokej všechna dobrá mužstva. Curych to ukázal mnohem líp. To se musejí všichni naši hráči teprve naučit.