Milan Hlaváč - Nositel European Quality Award z Oxfordu | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Blanenská slévárna má jako jediná v zemi prestižní evropské ocenění kvality

  • 0
Tak prestižním oceněním se zatím nemůže pochlubit žádná firma ani podnikatel z celé republiky. Evropské ocenění kvality, takzvanou European Quality Award, udělovanou Evropskou obchodní asociací, si za padesát let existence ceny převzal zatím jediný člověk. Milan Hlaváč, majitel a generální ředitel blanenské společnosti DSB Euro.

Firma s půlmiliardovým obratem vyrábí součástky z šedé litiny, oceli a litinové umělecké výrobky. Z jejich dílny je například kašna na brněnském náměstí Svobody nebo obří socha Rastislava Štefánika na Slovensku.

Milan Hlaváč si ocenění v Oxfordu převzal koncem října. "Že bych se tím sám někde chlubil, to ne," vysvětluje šedesátiletý podnikatel.

Co vás napadlo, když jste zjistil, že cenu dostanete?
To byl neopakovatelný zážitek, stejně jako samo převzetí. Award v názvu totiž naznačuje, že se nemůžete přihlásit. Evropská obchodní asociace si informace sama zjišťuje a vyhodnocuje. Pořád je pro mě neuvěřitelné, že naši v evropském měřítku tak malou firmu našli a ocenili. Když jsem dostal pozvání na převzetí, považoval jsem to za nějaký žert.

Vtip to ale nebyl, jak jste se v Oxfordu sám přesvědčil...
To bylo něco nezapomenutelného. Byl jsem tam čtyři dny a první dva jsem jen nasával atmosféru. Ceny se předávaly v oxfordské Town Hall, kde jsou největší varhany v Evropě. Klasický ceremoniál, na nějž byl předepsaný žaket nebo frak a motýlek, vypadal jako audience u královny. A pak tam poprvé v historii zaznělo Česká republika a já uslyšel své jméno. Myslím, že mi to stále nedochází a ještě dlouho nebude.

Proč myslíte, že jste ocenění získal?
Nikdo to nevysvětloval. Vím ale, že v kritériích hrálo roli, že jsem jediný vlastník firmy, že kapitál v ní je ryze český, rozhodující byl i rozvoj firmy za poslední tři roky, samozřejmě kvalita a také zahraniční činnost. Vyvážíme víc než padesát procent výroby a myslím, že reference jsme získali hlavně v zahraničí.

Je pro vás cena zadostiučiněním?
Určitě. Slévárnu jsem kupoval před necelými čtyři roky, kdy to vypadalo, že se podnik zavře. Přitom historie slévárny sahá až do 15. století. Byli zde Gellhornové, Salmové, pak jak já říkám doba temna a potom já. Ale beru to jako ocenění celé firmy. Je to týmová práce. Sice podnik vedu a morálně, ekonomicky a finančně jej stabilizuji, ale sám bych nic nezmohl.

Myslíte, že vám cena pomůže v podnikání?
Určitě. Hlavně v zahraničí. Naštěstí na rozdíl od mnohých dalších nepropouštíme. Tvrdím, že jsem dal zaměstnancům vánoční dárek, nechystáme snižování stavu ani výroby. Je těžké být nejlepší a pak to udržet, už ale máme plán na další rok. Podle něj by se měla zvednout výroba co do objemu peněz i tun.

A co váš další projekt? Kromě výroby oceli a litiny chystáte i muzeum pod širým nebem.
Ano, chci bez ohledu na politický aspekt shromáždit sochy, které se tu vyrobily. Zrovna dnes se začala část navážet. Ceremoniál bude v půli prosince.