Jedním z umělců, které připomene projekt Zlatá šedesátá, je i režisér Vojtěch Jasný. | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Filmová zlatá šedesátá se vrátí nejprve v televizi, pak zamíří do kin

  • 6
Tak obří projekt jako Zlatá šedesátá tu dlouho nebyl. Cyklus věnovaný "československému filmovému zázraku", jak se přezdívalo zdejší nové vlně 60. let, obsáhne zatím 26 portrétů významných filmařů různých profesí, vysílaných od 3. ledna každou sobotu na ČT2 – vždy s následným klíčovým dílem dotyčného umělce.

Dále vzniká šest epizod, které shrnou dějiny naší kinematografie od konce války do roku 1972; mimo jiné proto, aby se dostalo i na tvůrce již nežijící, jejichž zpověď nemohl režisér cyklu Martin Šulík natočit. Navíc se zrodí celovečerní snímek Československá filmová vlna, který se do kin chystá příští podzim.

A k tomu jsou v plánu i tematické přehlídky, knihy či DVD. "Šedesátá léta zosobňují dluh, který by měla televize splatit nejen ve filmu, ale také třeba v literatuře," míní producent Čestmír Kopecký.

Ví, o čem mluví – přivedl už na svět obdobnou dokumentární historii hudby Bigbít. "To bylo také zajímavé, ale Zlatá šedesátá navíc zahrnují zápas o každý film – a zdaleka se netýká jen politiky. Naopak tři čtvrtiny tehdejších filmů se obešly bez boje proti režimu," opravuje povědomí o tvorbě 60. let.

Otakar Vávra při loučení se studenty FAMUS filmovým historikem Janem Lukešem dali dohromady bohatý seznam jmen a začali točit dřív, než se ČT rozhodla, nejdřív pamětníky. "První byl před kamerou Otakar Vávra – před pěti lety," počítá Kopecký. - Čtěte Otakar Vávra po 60 letech "sekl" s vyučováním

Dosud vyzpovídali přes osmdesát osobností od režisérů v čele s Milošem Formanem, jenž cyklus zahájí, přes herce, dramaturgy, kameramany, skladatele či výtvarníky až po scenáristy. "Chybí Milan Kundera, který obecně odmítá komunikovat, a další dva tvůrci, které se stále pokoušíme najít," líčí producent.

Zlatá šedesátá

Vybrané díly cyklu

Goyovy přízraky - Miloš FormanMiloš Forman - Černý Petr, 3. ledna
Otakar Vávra - Kladivo na čarodějnice, 10. ledna
Věra Chytilová - Sedmikrásky, 31. ledna
Hynek Bočan - Pasťák, 14. února
Jiří Menzel - Zločin v šantánu, 28. února
Juraj Jakubisko - Kristove roky, 7. března
Jan Švankmajer - šest krátkých děl, 21. března
Zdeněk Mahler - Den sedmý – osmá noc, 28. března
Drahomíra Vihanová - Zabitá neděle, 4. dubna
Jan Schmidt - Konec srpna v hotelu..., 11. dubna
43. MFFKV - Juraj Jakubisko - chat se čtenáři iDNES.czJan Němec - Sousto a Démanty noci, 9. května
Karel Vachek - dva dokumenty, 23. května
Jiří Krejčík - Polnočná omša,  30. května
Igor Luther - Muž, který lže, 6. června
Stanislav Milota - Spalovač mrtvol, 13. června
Vojtěch Jasný - Všichni dobří rodáci, 27. června
Dušan Hanák - 322, 4. července
Ivan Passer - dva snímky, 11. července

Nejen svými archivy pomohl Slovenský filmový ústav, připomíná jeho šéf Peter Dubecký: "Zprostředkovali jsme rozhovory dvacítky osobností včetně herců Milana Lasici či Magdy a Emílie Vášáryových."

ČT zatím zveřejnila půlroční vysílací plán portrétů, Kopeckého tým jich má však připraveno daleko víc. Dojde na dobové souputníky generace 60. let, nicméně nezařaditelné tvůrčí samorosty Františka Vláčila či Jana Švankmajera; z výpovědí kolegů se zase složí posmrtný portrét Jaroslava Papouška a jiných legend.

Na jedné věci si Kopecký se Šulíkem a Lukešem mimořádně zakládají: medailony z jejich dílny prý budou na hony vzdáleny pořadům typu Osudy hvězd či Třináctá komnata.

"Z pohledu diváka plynou lehce, ale byly příšerně pracné," charakterizuje producent portrétní dokumenty. "Vždyť jenom kvůli natáčení s Vávrou musel Šulík vidět čtyřicet jeho celovečerních filmů!"