Brankář Atlanty Ondřej Pavelec, dostává gól od  Davida Backese ze St.Louis

Brankář Atlanty Ondřej Pavelec, dostává gól od Davida Backese ze St.Louis | foto: Reuters

Češi táhli útok Floridy, Hemský se trefil na ledě Dallasu

• 1
Poprvé v letošní sezoně se hokejisté New York Rangers střelecky neprosadili, když v domácí Madison Square Garden podlehli Floridě hladce 0:4. U všech zásahů Panthers figurovali Češi. Dva body zaznamenali Michael Frolík (1+1) s Radkem Dvořákem (0+2) a jedna asistence přibyla na kontě Rostislava Olesze.

Podruhé ve třech dnech změřili síly hokejisté Floridy a Rangers. V úvodním střetnutí se radovali hosté z New Yorku, kteří po triumfu 4:3SN hodlali zvítězit i v domácí Madison Square Garden.

Po bezgólové úvodní třetině, ve které kralovali gólmani Henrik Lundqvist a Craig Anderson, se skóre poprvé měnilo až v 30. minutě. Finský útočník Ville Peltonen se krátce po sobě dostal do dvou brejků, přičemž ten druhý již zakončil gólovou střelou. Asistence přibyly na konto Radka Dvořáka a Karlise Skrastinše.

Klíčovou z pohledu vývoje zápasu byla 37. minuta, kdy Panthers v rozmezí pouhých 12 vteřin dvakrát skórovali a vyhnali Lundqvista na střídačku. Na 2:0 pro hosty zvyšoval Stephen Weiss, pro něhož v rohu kluziště vybojoval puk Michael Frolík, a třetí trefu si připsal Gregory Campbell pro změnu po pasu Radka Dvořáka.

Do závěrečné dvacetiminutovky Rangers vstupovali s třígólovým deficitem. Naději domácích na zvrat však po pouhých šedesáti vteřinách dané hrací části uťal český mladík Michael Frolík, jenž svou druhou branku kariéry v NHL vstřelil dorážkou z ostrého úhlu po vyražené střele Stephena Weisse. Čistý štít si tak neudržel ani střídající gólman New Yorku Stephen Valiquette.

Domácí vyslali na brankáře Floridy Craiga Andersona celkově 37 puků, ani jeden ovšem neskončil v jeho síti. Zdatný náhradník odpočívajícího Tomáše Vokouna uhájil svou čtvrtou nulu kariéry a opět potvrdil, že statistice procentuální úspěšnosti zákroků celé NHL nekraluje jen náhodou.

"Čekal jsem, že spíš nastoupí Vokie (Tomáš Vokoun). Chci hrát, užívám si to. Budu připraven, kdykoliv na mě kouč ukáže," řekl po zápase Anderson, jenž bude v brance i v úterním duelu na ledě Washingtonu.

"Nikdy nevíte, zda jste se rozhodl správně, či nikoliv. Zatím si ale vede dobře a vyhrává nám zápasy, takže bude chytat," komentoval své rozhodnutí posadit Vokouna kouč Peter DeBoer.

Podívejte se na skvělý výkon nováčka Michaela Frolíka:

Pavelec podal skvělý výkon, výhru ale neslavil

V nedělních zápasech se sice nepředstavil Tomáš Vokoun, šanci ovšem dostal druhý český gólman v NHL - Ondřej Pavelec. Na ledě domácí Philips Areny jej prověřili hokejisté St. Louis. Výraz prověřili je opravdu na místě, když kladenský odchovanec v barvách Atlanty čelil hned 46 střeleckým pokusům.

Z velkého množství šancí pouze tři puky skončily za jeho zády, vítězství 4:2 totiž Bluesmani potvrdili až při závěrečné power-play domácích střelou do prázdné klece. S 43 zákroky na kontě byl Pavelec jasně nejlepším hráčem Thrashers a právem byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, což se mu povedlo už potřetí z letošních šesti startů.

První ocenění patřilo útočníkovi vítězů Keithu Tkachukovi, jenž vsítil svůj 11. gól sezony a dočkal se jubilejního 1 000. bodu kariéry v NHL. "Hraju už delší dobu a toto mi připomíná, že stárnu," žertoval šestatřicetiletý forvard, jenž na tisící bod (511+489) potřeboval 1 077 utkání.

Hemský skóroval na ledě Dallasu

Sedmý gól sezony z hole nejproduktivnějšího Čecha v NHL, útočníka Aleše Hemského (23z. 7+17), Edmontonu k výhře nad Dallasem nepomohl.

Stars v utkání sice nejprve dvakrát ztratili vedení, když Oilers umazali jejich náskok v poměru 2:0 a 3:2, rozhodující okamžik duelu však přinesla 58. minuta, kdy smírné skóre 3:3 ukončil veterán Mike Modano.

Americký rekordman využil přesilovou hru a zaznamenal svůj jubilejní 1 300. bod kariéry. Osmatřicetiletý centr se tak stal 31. hráčem v historii NHL s daným počtem bodů na kontě. "Nedosáhnete 1 300 bodů, aniž byste byl výborným hráčem. Ten gól byl navíc parádní," pochvaloval si jubileum svého svěřence kouč Dave Tippett.

Kromě gólu si Modano v zápase připsal i asistenci na úvodní trefě z hole Mikea Ribeira. V NHL celkově dosud stihl odehrát 1 343 utkání a nastřílel 537 branek a na 763 přihrál.

Podívejte se na vítězný gól Mikea Modana:

NY Rangers - Florida 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 30. Peltonen (Dvořák), 37. Weiss (Frolík), 37. Campbell (Dvořák), 42. Frolík. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18 200.

Carolina - Anaheim 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
7. Cullen - 49. a 55. R. Niedermayer, 2. Getzlaf, 48. Selänne. Střely na branku: 37:27. Diváci: 14 191.

Dallas - Edmonton 4:3 (2:0, 0:1, 2:2)
Branky: 8. Ribeiro, 15. Petersen, 55. Avery, 58. Modano - 45. a 57. Brodziak, 33. Hemský. Střely na branku: 26:28. Diváci: 16 650.

Atlanta - St. Louis 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)
Branky: 7. Armstrong, 19. Hävelid - 5. Backes, 36. Tkachuk, 52. Boyes, 60. McClement. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 46 střel inkasoval tři góly a úspěšnost zásahů měl 93,5 procenta. Střely na branku: 30:47. Diváci: 14 078.