Hannah už nechce podstupovat náročnou léčbu.

Hannah už nechce podstupovat náročnou léčbu. | foto: Youtube

Umírající dívka místo transplantace raději vyrazí do Disneylandu

  • 41
Hannah Jonesová, třináctiletá dívka z Velké Británie, je v bezprostředním ohrožení života, přesto odmítá jít na transplantaci srdce. Rodiče i úřady její rozhodnutí respektují a k léčbě ji nenutí. "Dítě v tomto věku nemůže posoudit dosah svého rozhodnutí," myslí si však právnička Hana Marvanová.

Hannah se od svých pěti do devíti let léčila s leukemií. Terapie byla sice úspěšná, ale zničila jí srdce, které nyní pracuje jen z deseti procent. Dívka by měla velkou šanci na přežití, pokud by ihned dostala nový orgán. To však odmítá.

Argumenty dívky, která už nechce trávit svůj zbývající čas po nemocnicích a podstupovat další vyčerpávající léčbu, jejíž výsledek je navíc nejistý, přesvědčily jak rodiče Hannah, tak zdravotní úřady. - o případu čtěte zde

Hannah, která by se podle některých prognóz nemusela dožít Vánoc, si nyní užívá každého dne, hraje počítačové hry a hodně čte. V pondělí se jí splní životní sen. Odjíždí totiž se svou rodinou do Disneylandu na Floridě. "Zbožňuji Disneyho filmy," těší se dívka.

Podívejte se na video

Reportáž o třináctileté Hannah Jonesové

Podle britských zákonů mají čtrnáctiletí teenageři ještě dva roky čekat se začátkem sexuálního života. Zároveň však smějí odmítnout sebezáchovný lékařský zákrok, když to shledají v "souladu se svými zájmy".

Mohou být "nejlepším zájmem dítěte" kapačky? MF DNES se v kauze malé pacientky ptala na názor českých odborníků.

Petr Příhoda, etik, lékař

V Česku za dětského pacienta rozhoduje dospělý. Pokud by podobný případ nastal a rodiče dítěte vyjádřili jasný souhlas, což je velmi důležité, přimlouval bych se za to, aby přání bylo vyhověno. Proč? Současná lékařská etika se přiklání k zásadě, že lékař má o případném zákroku poučit a pokusit se pacienta přesvědčit, ale konečné rozhodnutí je na pacientovi. Říká se tomu informovaný souhlas.

Hana Marvanová, právnička

Pokud by rodiče prosazovali něco, co je v kontrastu se zájmy dítěte, byl by mu podle našeho právního řádu ustanoven opatrovník. A nedovedu si představit, že ten by hájil takový postup. Rozhodnutí britských úřadů mě překvapilo. Myslím, že dítě v tom věku nemůže posoudit dosah svého rozhodnutí. Byť je osud té dívky strašný, léčila bych ji, dokud je to možné.

Martin Bojar, lékař

To rozhodnutí bych chápal u nevyléčitelně nemocné, Hannah však může pomoci transplantace. Naděje na zlepšení je přes utrpení spojené s léčbou značná. I u nás se prosazuje liberální výklad Charty práv dětských pacientů, zdůrazňující jejich právo rozhodovat o léčbě a dalším osudu. I naši lékaři by jistě citlivě zvažovali přínosy a rizika další léčby. Rozumově ani citově se nedokážu vyrovnat s tím, že i matka Hannah, zdravotní sestra, dává přednost tíživému umírání přes nepochybnou šanci na přijatelnou kvalitu života. Velká většina rodičů našich pacientů stojí při svých dětech a bojuje o jejich život, byť provázený tíživým deficitem a strádáním.

Čtěte v sobotní MF DNES

Jaký je životní příběh třináctileté Hannah Jonesové? Jaké měla poslední přání? A jak nyní žije 18letá Melissa Wrightová, která si naopak zvolila operaci? Čtěte téma přílohy Víkend v sobotní MF DNES.

.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue