Indická policie zaujímá pozice před útokem na židovské centrum v Bombaji, které obsadili teroristé (28. listopadu 2008)

Indická policie zaujímá pozice před útokem na židovské centrum v Bombaji, které obsadili teroristé (28. listopadu 2008) | foto: Reuters

Bombajská policie dál bojuje v hotelu. V židovském centru našla pět mrtvých

  • 421
Indická policie dostala pod kontrolu bombajský hotel Oberoi, jedno z míst, které obsadili teroristé při středečních útocích a kde si vzali rukojmí. V druhém hotelu Tádž se dál bojuje. Zvláštní jednotky už také téměř dokončily operaci v židovském centru, kde ozbrojenci drželi několik Izraelců. Uvnitř se našlo pět těl. Celkový počet obětí stoupl na 160.

Komando vzalo chasidské komunitní centrum útokem brzy ráno bombajského času. Svědci popsali, jak policisté a vojáci nejdřív budovu ostřelovali, aby svým kolegům umožnili slanit z vrtulníků na střechu a zaujmout bojové pozice. Podle televize CNN se pak mezi policií a teroristy odehrála intenzivní bitva.

Odpoledne členové zvláštního komanda nechali u budovy vybuchnout bombu, čímž vytvořili otvor v jedné z obvodových zdí. Z místa se vyvalil mohutný dým. Po pár desítkách minut se komando opět objevilo venku a policie řekla, že operace je ukončena.

Shromážděný dav začal nadšeně skandovat, jenže policie zprávu vzápětí odvolala a řekla, že "zásah není ještě zcela dokončen, ale probíhá jeho poslední fáze". Agentura Reuters uvedla, že policisté při zásahu zabili dva teroristy a uvnitř střediska našli pět těl rukojmích.

"Pět rukojmích bylo zabito. Místo bude už brzy zajištěno," citovala agentura místního policejního komisaře. Mezi mrtvými byl podle posledních zpráv také místní rabín Gavriel Holtzberg a jeho žena. Potvrdili to newyorští představitelé hnutí Chabad Lubavič, ke kterému oba mrtví patřili.

Devětadvacetiletý rabín měl dvojí státní příslušnost - americkou a izraelskou. Z Izraele byla také jeho o rok mladší manželka Rivka. Jejich osmnáctiměsíčního syna Mošeho ve čtvrtek zachránili ze zajetí rodinní přátelé.

Dál se bojuje v hotelu Tádž, o němž už ve čtvrtek policie tvrdila, že ho má pod kontrolou. V pátek však přiznala, že uvnitř zůstává minimálně jeden terorista, který pravděpodobně drží několik lidí. Z útrob hotelu se ozývají silné exploze, po nich následuje střelba.

V bezprostřední blízkosti komplexu jsou stovky novinářů. Reportérka televize CNN se v živém vstupu pozastavila nad tím, jak blízko k budově policisté reportéry pustí. "Včera jsem se dostala skoro až ke vchodu, aniž by mě někdo zastavil," popsala v pátek.

Policejní šéf už předtím uvedl, že jeho muži našli při pročesávání komplexu na padesát těl, z toho dvanáct až patnáct v jediném pokoji. "Situace je nepřehledná, úřady nechtějí dávat informace, což je stresující hlavně pro příbuzné obětí. Nevědí, co se děje, chodí se ptát nás," řekla reportérka CNN. V dalším vstupu už měla na sobě neprůstřelnou vestu.

Oberoi už je pod kontrolou policie

Drama už naopak skončilo v druhém obsazeném hotelu Oberoi. Nad pátečním ránem se nejdřív z komplexu podařilo osvobodit dalších pětadvacet rukojmích, mezi nimiž byly podle CNN i matky s dětmi. O několik hodin později šéf elitní protiteroristické jednotky oznámil, že jeho lidé mají hotel plně pod kontrolou. Při zásahu prý našli asi třicet těl a v boji o hotel zabili dva teroristy.

Určit přesnější počty rukojmích i teroristů je v případě bombajských útoků od začátku obtížné, panuje zmatek.

Armádní generálové nicméně tvrdí, že do několika hodin by mohlo být po všem.

A nabádají vojáky i policisty, aby nepodléhali tlaku médií ani lidí a postupovali opatrně a trpělivě. Unáhlené kroky by prý teď, v "poslední fázi operace", mohly způsobit jen další zbytečné oběti na životech.

Na nádraží se nestřílelo

Ranní zprávy hovořily také o tom, že střelba se znovu ozvala i u hlavního bombajského nádraží, které bylo ve středu také jedním z terčů útoku. Policejní zdroje to ale později popřely. "Žádné střílení se tam neodehrálo, byla to jen panika," sdělil A. K. Sharma z nádražních bezpečnostních složek. "Stanice je teď prázdná," řekla ráno iDNES.cz Inka Píbilová, Češka žijící v Bombaji. - Inka Píbilová včera odpovídala on-line na dotazy čtenářů

Teroristé udeřili v Bombaji ve středu v noci tamního času. Připravili sérii koordinovaných útoků na více než deseti místech. Podle posledních zpráv zemřelo 160 lidí, přes 320 bylo zraněno. Čísla se mohou ještě zvyšovat.

Mezi obětmi roste počet cizinců. Čísla se však různí. Podle agentury AFP jich včetně Izraelců z chasidkého centra zahynulo celkem sedmnáct. Mezi obětmi jsou podle zdroje lidé z Německa, Japonska, Austrálie, Kanady, Velké Británie, Francie a USA.

CNN uvádí, že bylo zabito patnáct cizinců. Oproti AFP hovoří o obětech také z Číny a Itálie.

Americká vláda dnes potvrdila dva zabité krajany. "Další Američani jsou stále v nebezpečí," citovala agentura Reuters mluvčího Gordona Duguida, který však odmítl mrtvé jmenovat. Podle CNN v hotelu Oberoi zemřeli Alan Scherr (58) a jeho třináctiletá dcera Naomi z amerického státu Virginia.

Reuters informovala také o dvou mrtvých Francouzích. Australské servery dále hovoří o dvou obětech a 36 pohřešovaných lidech ze své země. České velvyslanectví nemá zprávy, že by mezi mrtvými, zraněnými nebo zadržovanými byli čeští občané.

Teroristé zabili v Bombaji přes sto lidí, více než tři sta zranili. (27. listopad 2008)

Francie poslala pro Evropany, které teror v Bombaji zasáhl, zvláštní letadlo. Na palubě jsou lékaři a také konzulární úředníci, kteří mají pomoci lidem, již ve zmatku po útocích přišli o doklady. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner řekl, že o přepravu svých občanů zmíněným speciálem požádali Francii i Němci a Španělé a rovněž skupina evropských zákonodárců. V letadle je místo pro 150 lidí.

Indové jsou útoky otřeseni, popsala pro iDNES.cz Inka Píbilová. "Všichni jsou přilepení k televizi. Vím osobně o několika cizincích, kteří byli v hotelu Oberoi a stále se neozvali. Snad nejsou mezi mrtvými," napsala.

"Dnes jsem vyšla z domova ven. Aspoň mimo centrum Bombaje všechno funguje normálně. V jedné z malých uliček jsem si všimla plakátu s fotkami policistů, kteří byli zavražděni. Kolem byly girlandy a poděkování za jejich statečnost. Je to strašně zvláštní... Život běží dál, ale všichni jsou silně otřeseni."

Nedělejme z útoku politické téma

Kdo za krveprolitím v Bombaji opravdu stál, zatím není jasné. Policie zatkla devět mužů, které z útoků podezřívá, další zemřeli v bojích. Víc než deset se jich pořád skrývá na různých místech v Bombaji, soudí policie. A je odhodlána je pochytat.

Indický premiér Manmóhan Singh ve čtvrtek řekl, že útoky byly pravděpodobně připraveny "s napojením na nejmenované teroristické skupiny ze zahraničí". Na mysli měl bezpochyby Pákistán, ale konkrétně nejmenoval.

Jeho ministr zahraničí Pranáb Mukherdží nicméně přímo prohlásil, že první důkazy ukazují na pákistánskou stopu. Obě země spolu v minulosti svedly tři války, dvě z nich o Kašmír. A obě disponují jadernými zbraněmi. Ministr vnitra státu Maharaštra, v němž Bombaj leží, dnes řekl, že jeden zadržených ozbrojenců je Pákistánec.

Pákistánští představitelé útok odsoudili. Prezident Zardárí dnes telefonoval indickému premiérovi a řekl, že je "tragédií v Bombaji zděšen a šokován". Ministr zahraničí zase řekl, že obě země čelí "společnému nepříteli, a požádal Indy, aby z teroru nedělali politické téma. Pákistánci posílají do Bombaje šéfa své tajné služby, aby Indům pomohl s vyšetřováním.

Policie hledá loď, na níž teroristé připluli

Agentura Reuters s odvoláním na indickou pobřežní stráž napsala, že ozbrojence mohla k pobřeží přepravit indická rybářská loď. Opuštěné plavidlo objevili poblíž Bombaje. "Na palubě jsme našli mrtvolu," řekl velitel pobřežní stráže Kulprít Jadav. "Vzali jsme loď do vleku a předali ji policii k prošetření."

Indičtí vyšetřovatelé už uvedli, že ozbrojenci se do města dostali po moři s využitím gumových člunů, snaží se ale najít loď, na níž se dostali do blízkosti pobřeží. Podle zpravodajské televize NDTV byla loď unesena v pákistánských pobřežních vodách před dvěma týdny.

VÝVOJ KRIZE V INDICKÉ BOMBAJI

Čas tučně je uveden v SEČ, v závorce je indický čas.

PÁTEK

18:09 (22:39) - Newyorští zástupci chasidského hnutí Chabad Lubavič potvrdili, že mezi mrtvými z židovského centra je i rabín Gavriel Holtzberg a jeho manželka.

15:01 (19:31) - Mrtvých je 155. Policisté k nim připočítali další nalezené oběti včetně těl pěti Židů, které nalezli v už dobytém židovském centru v Bombaji.

12:50 (17:20) - Počet obětí stoupl na 146 - bezpečnostní složky totiž nacházejí mrtvé v hotelu Oberoi.

09:59 (14:29) - Indická komanda hlásí, že mají hotel Oberoi plně pod kontrolou.

08:22 (12:52) - Indické úřady tvrdí, že se boje chýlí ke konci. Místy, kde se teroristé brání, stále zaznívá střelba.

07:08 (11:38) - Z hotelu Oberoi se podařilo vyvést 93 hostů.

06:36 (11:06) - Jasněji je i v hotelu Tádž. Bezpečnostní složky sice přiznávají, že zde jeden terorista nejspíše drží "dva, možná více" rukojmích, téměř všichni ostatní hosté a personál jsou už evakuováni.

05:33 (10:03) - Začíná evakuace hostů z hotelu Oberoi, který byl po včerejšek nejsilnějším hnízdem odporu teroristů.

02:55 (07:25) - Vrtulník vysazuje indické komando na střechu židovského centra, kde teroristé drží Izraelce jako rukojmí. Během výsadku okolní vojáci spustili krycí palbu.

ČTVRTEK

18:43 (23:13) - Pracovník izraelského velvyslanectví oznámil, že teroristé zadržují "deset, možná více" Izraelců.

15:11 (19:41) - Většina zemí svým občanům radí, aby do Bombaje nejezdili. Už dříve některé evropské letecké společnosti (Lufthansa, Air France...) omezily lety do Bombaje.

Indická komanda útočí na hotel v Bombaji, v němž teroristé zadržují rukojmí. (27. listopad 2008)

13:40 (18:10) - Indický premiér Manmóhan Singh řekl, že země nyní nedokáže teroristickým útokům čelit. Soudí, že teroristé přišli ze zahraničí.

13:20 (17:50) - Jeden z teroristů zadržujících v ústředí židovského chasidského hnutí Chabad Lubavič izraelského rabína požádal vládu, aby s ozbrojenci začala jednat. Výměnou nabídl propuštění rukojmích.

Teroristé zabili v Bombaji přes sto lidí, více než tři sta zranili. (27. listopad 2008)09:31 (14:01) - Krize v hotelu Tádž končí, vojáci a policisté osvobozují zdejší rukojmí. V hotelu Oberoi odhadují počet ozbrojenců na asi deset, rukojmích na sto až dvě stě.

06:42 (11:12) - Policisté a vojáci zahajují útok na hotely Trident a Oberoi.

STŘEDA

22:07 (02:37) - Policisty doplnily v ulicích města elitní vojenské jednotky, míří do obsazeného hotelu Oberoi. K útoku se hlásí málo známá islamistická skupina Dekkanští mudžahedíni.

Opuštěná zavazadla na vlakové stanici v Bombaji, na kterou zaútočili teroristé. (27. listopad 2008)20:53 (01:23) - Počet obětí z už sedmi nahlášených míst prudce roste, podle policistů zemřelo 80 lidí a 250 potřebovalo lékaře.

20:39 (01:09) - První zprávy o tom, že útočníci hledají cizince s britskými a americkými pasy. Krátce nato se objevuje zpráva o rukojmích v hotelu Tádž.

18:37 (23:07) - První agenturní zprávy hovoří o 15 raněných a přestřelkách. Místní televize připouští, že jde o teroristický úder. O tři minuty později jsou potvrzeni první mrtví. Další zprávy zvyšují počet obětí.

Zdroj: Reuters

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue