Thajští demonstranti obléhají letiště v Bangkoku. (26. listopadu 2008)

Thajští demonstranti obléhají letiště v Bangkoku. (26. listopadu 2008) | foto: Reuters

Protesty v Thajsku pokračují, letiště je pod kontrolou demonstrantů

  • 2
Dramatické protivládní demonstrace v Thajsku pokračují. Přívrženci opozice prakticky kontrolují hlavní letiště v Bangkoku, uvedla televize BBC. Na letišti byly zrušeny všechny lety a uvázly tam tisíce turistů. Několik demonstrujících zranily menší výbušniny. Na severu země byl zastřelen protivládní aktivista.

Šéf thajské armády Anupong Paočinda podle agentury Reuters dnes vyzval vládu k rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Zároveň nařídil protestujícím, aby se z letiště stáhli. Ti to odmítli. Premiér Somčaj Vongsavat po svém návratu do země v projevu k národu prohlásil, že jeho vláda je legitimní a bude pokračovat ve své práci.

Letiště

Bangkok má dvě letiště:
- Suvarnabhumi - mezinárodní i vnitrostátní
- Don Muang - vnitrostátní

Supermoderní letiště Suvarnabhumi bylo otevřeno v září 2006, nahradilo dřívější mezinárodní letiště Don Muang.

Situace se zdramatizovala i mimo thajskou metropoli. V severothajském městě Čiang Mai zastřelili provládní demonstranti jednoho odpůrce současné vlády. "Muže, jehož syn vedl malé protivládně zaměřené rádio, vytáhli z auta a zastřelili," řekl agentuře Reuters místní policista Atipol Thongdaeng.

Letiště obsadili už v úterý přívrženci opozičního neparlamentního Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), které si chce vystupňováním protestů vynutit odstoupení vlády. "Naším cílem je, aby letiště bylo uzavřeno, dokud premiér Somčaj Vongsavat neodstoupí z funkce," řekl mluvčí PAD.

"V terminálech uvázly asi tři tisíce cestujících," řekl ředitel letiště Serírat Prasutanont. Mluvčí letového provozu Puttavan Nojrodová dodala, že letiště zůstane uzavřeno přinejmenším během dneška.

Úřady evakuovaly část uvázlých cestujících

Letiště ovládl podle agentury Reuters chaos, tisíce lidí musely v letištní hale i přespat. I přístupové silnice totiž blokují přívrženci opozice, a cestující proto nemohli opustit budovy letiště. Podle posledních informací thajské úřady evakuovaly z příletového prostoru část unavených a hladových cestujících.

Thajští demonstranti obléhají letiště v Bangkoku, tisíce turistů v letištní hale uvízlo. (26. listopadu 2008)Na letišti uvázli také tři Češi, kteří se chystali odletět. Další čeští turisté se kvůli zablokovaným silnicím nedostali vůbec na letiště. - přečtěte si Nepokoje v Thajsku komplikují dovolenou i Čechům, tři uvázli na letišti

Několik demonstrujících zranily menší výbušniny, které někdo vhodil do jejich davu postupně na obou letištích. První explodovala v pět hodin ráno místního času na Suvarnabhumi a zranila jednoho člověka. Další poranila krátce před sedmou na letišti Don Muang tři lidi.

Demonstranti vnikli i na kontrolní věž

Protestující vnikli také na kontrolní věž, chtěli vědět, kdy přiletí premiér Somčaj Vongsavat z Peru ze zasedání Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří. Letiště už ale v té době bylo podle agentury AP uzavřeno pro příchozí i odchozí lety. Premiér nakonec přistál ve městě Čiang Mai na severu země.

Protesty, které v zemi trvají už měsíce, se začaly stupňovat v úterý. Stoupenci opoziční Lidové aliance pro demokracii oznámili, že tento týden svedou "závěrečnou bitvu" o svržení vlády, kterou viní mimo jiné z korupce.

V pondělí zablokovali parlament a přiměli ho odložit důležité zasedání. V úterý obsadili nejprve letiště Don Muang, kde kvůli několikaměsíčnímu obléhání vládního komplexu sídlí přechodně současný kabinet. Poté vzali útokem hlavní letiště v Bangkoku Suvarnabhumi. Při potyčkách mezi oponenty a přívrženci kabinetu došlo i na střelbu, zraněno bylo nejméně deset lidí - více o včerejších nepokojích v Thajsku se dočtete zde

Armáda dosud do protestů příliš nezasahovala a Paočinda opakovaně vyloučil možnost vojenského převratu. Právě vojenským pučem byl sesazen v roce 2006 tehdejší premiér Tchaksin Šinavatra. - více o tehdejším vojenském převratu se dočtete zde 

SITUACE V THAJSKU

Politická krize v Thajsku trvá již více než dva roky. Opoziční neparlamentní Lidová aliance pro demokracii (PAD) usiluje o odstoupení thajské vlády od letošního května. Jejím terčem byl nejprve premiér Samak Suntcharavedž, kterého opozice vinila, že je jen loutkou, za jejíž nitky tahá sesazený premiér Tchaksin Šinavatra, odsouzený v Thajsku ke dvou letům vězení za korupci.
Suntcharavedž musel v září opustit úřad kvůli střetu zájmů a na jeho místo nastoupil Somčaj Vongsavat. Tím se ale situace v očích opozice nijak nevylepšila, protože Vongsavat je Šinavatrovým švagrem. - přečtěte si Thajsko má nového premiéra, švagra svrženého Šinavatry

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video