Sympatizanti Dělnické strany v Litvínově 17. listopadu | foto: ČTK

Rozpusťte Dělnickou stranu, porušuje ústavu, vyzvala vláda soud

  • 929
Vláda se rozhodla požádat Nejvyšší správní soud o rozpuštění Dělnické strany. S návrhem uspěl u kolegů ministr vnitra Ivan Langer, který stranu už dříve označil za extremistickou. Její členové svolali například demonstraci v Litvínově, která se před týdnem zvrhla v bitku s policisty.

Rozhodnutí vlády je v procesu rozpuštění Dělnické strany předposledním zákonným krokem. Definitivní slovo bude mít Nejvyšší správní soud, proti jehož verdiktu nebude možné odvolání.

"Nemůžeme tolerovat subjekt, který porušuje ústavu, směřuje k potlačení rovnoprávnosti a práv a svobod občanů," řekl k rozhodnutí vlády ministr vnitra Ivan Langer. Vadí mu například prohlášení strany ze 17. října, ve kterém uskupení "vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému, po jehož odstranění již delší dobu volá".

Langer: Demokracie musí mít sílu se bránit

"Demokracie musí mít sílu bránit se těm, kteří vystupují pod rouškou demokratických principů s myšlenkami, které nejsou v souladu s právy občanů a které porušují platné zákony," dodal ministr, který je přesvědčen, že jeho návrh u Nejvyššího správního soudu uspěje.

Ministři připouštějí, že nezabrání opětovnému sdružení členů Dělnické strany - pokud bude zakázána - pod novou vlajkou. To už naznačovaly výroky radikálů na jejich diskusních fórech. Langer k tomu podotkl, že české zákony takový postup umožňují a vláda se jimi bude řídit.

Dělnickou stranu znalci pravicového extremismu spojují s dalšími uskupeními z této části politického spektra, například s neonacistickým Národním odporem nebo Autonomními nacionalisty. V řadách Dělnické strany jsou aktivní právě lidé spojení s Národním odporem. - čtěte Do vedení Dělnické strany byli zvoleni lidé spjatí s neonacisty

Strana organizovala i protest v Litvínově na svátek 17. listopadu. Při něm se stovky radikálů, kteří chtěli proniknout na romské sídliště Janov, popraly s policií. - podívejte se na VIDEO: Extremisté tři hodiny marně dobývali romské sídliště Janov

PROFIL DĚLNICKÉ STRANY

Dělnická strana byla registrována 22. ledna 2003 a založili ji bývalí členové republikánských stran spojených s osobou Miroslava Sládka. Předsedou je Tomáš Vandas, bývalý tajemník Republikánů Miroslava Sládka. Podle některých médií má strana nyní přibližně 300 členů.
V komunálních volbách v roce 2006 získala DS tři mandáty.
Letos nezískala žádný, stranu volilo téměř 29 tisíc lidí.
Na její kandidátce pro letošní krajské volby na Vysočině figuroval Erik Sedláček, před nedávnem nepravomocně odsouzený k tříletému pobytu ve vězení za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod člověka.
Dělnická strana ve svém programu mimo jiné požaduje vystoupení z EU a z NATO. Dále navrhuje zrušení všech podpor pro přistěhovalce a zákaz homosexuálních sňatků. Chce také zavést určování národnosti obyvatel a jejího potvrzení do rodného listu a občanského průkazu.
Strana je spojována s ultrapravicovými uskupeními. Jejích akcí se účastní například i příznivci neonacistického Národního odporu (tato militantní organizace mimo jiné podpořila letošní prvomájové shromáždění DS v Praze) či Autonomních nacionalistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video