Faithless - Maxi Jazz

Faithless - Maxi Jazz | foto: Warner Music

Faithless se symfoniky v zádech zůstali na půl cesty

  • 2
Před rokem a půl měli čeští fanoušci možnost vidět Faithless naživo v Praze v rámci turné k albu To All New Arrivals. Během svého křižování starým kontinentem kapela zavítala i do Moskvy, kde vystoupila v rámci festivalu Smirnoff Experience se symfonickým orchestrem po boku.

Zkušenost to jistě byla příjemná - jak pro kapelu, kterou obchází aura jedné z mála tanečních skupin, jež dokáže svou hudbu skvěle přenést na koncertní pódia, tak pro fanoušky. I když záznam z DVD nabízí kromě výtečných momentů i trpké zjištění, že něco zůstalo "na půl cesty".

Nejlepší bude začít výtkami. Srdce pravověrného fanouška kapely asi nejvíce zklame fakt, že se očekávaná řežba smyčců a bouřící elektroniky v tanečních hymnách, jako jsou Insomnia, What About Love či We Come 1, prostě nekoná.

FAITHLESS & MUSICA VIVA CHAMBER ORCHESTRA - INSOMNIA

Aranže totiž často nejdou proti původním skladbám, spíše jejich motivy kopírují a elektronika tu vyhrává na plné čáře. Otázkou je, zda chybou zvukaře nebo změkčilého dirigenta třesoucího se před údery perkusionistky a bubeníka.

Odvahu u rychlejších skladeb jako by dirigent a aranžér v jedné osobě Matthew Scott získal pouze ve finále God Is a DJ, kde se slavný motiv se smyčci potká až mrazivě a v klidnějších částech Salva Mea, kde má "mozek Faithless"  klávesistka Sister Bliss, co dělat, aby si se svými mašinkami vůbec "škrtla".

FaithlessA nezamrzí pouze (místy až trestuhodné) nevyužití potenciálu symfoniků v legendárních klubových hitech. I se skladbou a řazením jednotlivých písní si Faithless mohli dát víc práce.

Škoda osekané verze I Want More, kde se kapela, stejně jako v případě pražského koncertu, spolehla pouze na druhou, rádii osvědčenou taneční část. Přitom ta první skvěle fungovala jak na albu No Roots, tak na tři roky starém záznamu koncertu z Alexandra Palace. Orchestr tu navíc mohl vykouzlit neuvěřitelné věci.

Druhou neoprávněně opomenutou koncertní perlou je skvěle zremixovaná balada Kind Of Peace, jak ji během turné Faithless prezentovali. Prostý syntezátorový motiv, na kterém je postavena, by smyčce vynesly nad tepající rytmus určitě o kus výš.

REMIX SKLADBY KIND OF PEACE SI POSLECHNĚTE ZDE

Faithless nahrávku umístili na své MySpace stránky

Tolik k záporům jinak opravdu pozoruhodného vystoupení. Zbytek totiž nabídne tolik silných momentů, že na jakákoli negativa divák okamžitě zapomene a s bezděky podupávající nohou jen žasne nad tím, co slyší z reproduktorů. 

LIVE IN MOSCOW

Seznam skladeb

Sweep, Insomnia, Emergency, All Races All Colours, God Is A DJ, Bring My Family Back, Mass Destruction, Everything Will Be Alright Tomorrow, What About Love, Bombs, Drifting Away, Music Matters, Miss U Less See U More, I Want More, We Come 1 + Muhammad Ali, Salva Mea

Poprvé takový pocit přijde během pomalejší Bring My Family Back, které Faithless dopřáli smyčcové aranže už na albu Sunday 8PM. Jenže naživo to zní, ve spojení s bezvadnými vokály hostující Stephanie Meade, o několik tříd lépe.

Jaká radost je pak zjištění, že to byl pouze závdavek na okamžiky ještě lepší. Pomineme-li válku smyčců a kytar v singlu Mass Destruction a popravdě očekávané aranže v pomalejší Everything Will Be Alright Tomorrow, to nejsilnější nabídne trojice skladeb Bombs, Drifting Away a Music Matters.

FAITHLESS & MUSICA VIVA CHAMBER ORCHESTRA - EVERYTHING WILL BE ALRIGHT TOMORROW

Z koncertní verze Bombs tu jde zejména ve finále mráz po zádech, smyčci podpořená Drifting Away - sama o sobě melodicky dost silná - pak v posluchači budí dojem, že mu (s Cimrmanem řečeno) "vyrážejí i brka".

V Music Matters, i z rádií známém singlu, pak kapela vědomě rezignovala na originál a na příjemně tepavém rytmu nechala ruskému Musica Viva Chamber Orchestra v plné šíří dokázat, co umí.

JE BŮH OPRAVDU DJ?

Recenze pražského koncertu Faithless

O tom, že koncertní parta kolem Sister Bliss a Maxi Jazze - tedy bubeník Andy Treacey, perkusionistka Sudha Kheterpal i kytaristé Dave Randall a Stan White - prostě umí a po dvanácti letech na hudební scéně dokáže dohromady skvěle fungovat, není pochyb.

Záznam moskevského koncertu tak představuje pro fanoušky nutnost, pro ostatní - i odpůrce elektronické hudby - důkaz, že i taneční hudba může nabídnout víc než bezhlavé dusání elektronického bubeníka na studiových nahrávkách.

FaithlessSám nosič pak kromě koncertu nenabízí nic navíc. Což je škoda - v jediném bonusovém materiálu, totiž rozhovoru, se toho moc nedozvíte. Tedy kromě toho, že hrát s orchestrem je úchvatné a že koncert v klubu bývá jiný než na letním festivalu.

Určitě by se našly materiály ze zkoušek, zákulisí, rozhovory s fanoušky či report z celého turné. Takhle si - kromě velmi dobrého koncertu - můžete navíc užít vlastně jen to, že konečně slyšíte pořádně, co zvukaři při pražském koncertu "zmršili".

FAITHLESS & MUSICA VIVA CHAMBER ORCHESTRA - LIVE IN MOSCOW
DVD, cena 499,- Kč, Warner Music, dirigent Matthew Scott
Hodnocení iDNES.cz: 70%


Témata: Moskva, Sister Bliss