Mezi pěti ministry, které si zatím Obama vybral, jsou čtyři spojení s érou Billa Clintona. | foto: ČTK

Obamova vláda se už rýsuje, bude zkušená a „clintonovská“

  • 108
Budoucí americká vláda Baracka Obamy získává pevné obrysy. Obsazení nejdůležitějších postů včetně ministra financí, zdravotnictví a zahraničí je takřka jasné. A Obama zatím sází na osvědčená jména, často spojená s posledním demokratickým prezidentem Billem Clintonem.

Barack Obama zatím oficiálně oznámil jen to, že personálním šéfem Bílého domu bude Rahm Emanuel. Post tiskového mluvčího pak dnes večer slíbil svému dosavadnímu mluvčímu Robertu Gibbsovi.

Podle amerických médií, které se odvolávají na vrcholné představitele demokratů, jsou už ale jasná jména nejméně pěti z celkových 15 budoucích ministrů.

Televize NBC v pátek oznámila, že si Obama za ministra financí vybral Timothy Geithnera. Tomu je, stejně jako prvnímu afro-americkému prezidentovi, "jen" 47 let. Získal však řadu zkušeností jako šéf newyorské Národní rezervní banky.

Obsadí asi nejdůležitější post v Obamově kabinetu. Geithner totiž bude zodpovídat za řešení ekonomické krize a rozdělování stovek miliard, které chce americká vláda do pochroumané ekonomiky napumpovat. Americký akciový trh na informaci o výběru Geithnera dnes reagoval razantní růstem.

Další jména jsou svázaná s Clintonem

Nabídku vést ministerstvo zahraničí podle New York Times už přijala bývalá první dáma a Obamova sokyně z primárek Hillary Clintonová. - čtěte Clintonová prý kývla na Obamovu nabídku na post ministryně zahraničí

Manželka Billa Clintona ale nebude jediným pojítkem nového kabinetu s demokratickou ikonou 90. let. Obama si totiž podle televize NBC za ministra obchodu už vybral Billa Richardsona. Ten je nyní guvernérem Nového Mexika, v Clintonově vládě ale působil jako ministr pro energetiku a vyslanec u OSN.

S Clintonem jsou spojeni i další Obamovi budoucí ministři. Spravedlnost by měl řídit Eric Holder, který v Clintonově vládě dělal na stejném ministerstvu náměstka.

Své nejlepší časy zažíval v 90. letech i Tom Daschle, který už podle amerických médií přijal nabídku na post ministra zdravotnictví. Daschle nebyl přímo v Clintonově vládě, ale většinu její doby šéfoval demokratům v senátu. - čtěte Obama vybírá první ministry: svého poradce a někdejšího Clintonova muže

Jak bude vypadat Obamova vláda

Kde už je zřejmě rozhodnuto:

Ministryně zahraničí - Hillary Clintonová
Ministr financí - Timothy Geithner
Ministr zdravotnictví - Tom Daschle
Ministr spravedlnosti - Eric Holder
Ministr obchodu - Bill Richardson


Jasní kandidáti:

Ministryně pro vnitřní bezpečnost - Janet Napolitano (guvernérka Arizony, bývalá prokurátorka)


Více kandidátů:

Ministr obrany:
Robert Gates (dosavadní šéf resortu)
Chuck Hagel (repulikánský senátor, kritik války v Iráku)
Richard Danzig (Obamův poradce, za Clintona šéfoval námořnictvu)

Ministr zemědělství:
Kathleen Sebeliusová (guvernérka Kansasu, Obama ji zvažoval i jako viceprezidentku)
Charles Stenholm (demokratický kongresman, bývalý podnikatel s bavlnou)

Ministr energetiky:
Ed Randall (guvernér Pennsylvánie, propagátor ekologie)
Jeff Bingaman (demokratický senátor, vedl komisi pro energetiku a přírodní zdroje)
Arnold Schwarzenegger (guvernér Kalifornie, propagátor ekologie)


U zbylých šesti amerických ministerstvech je ve hře celá řada kandidátů nebo se žádný kandidát ještě jasně neprofiluje.

Zdroj: Reuters, NY Times, NBC News

Kdo přinese různobarevnost?

Barack Obama sliboval, že jeho vláda přinese čerstvý vítr a že v ní usednou kromě demokratů i nestraníci a republikáni. A americká média už budoucímu prezidentovi připomínají, že zatím sází hlavně na osvědčené demokraty.

Nejen kvůli této kritice je žhavým kandidátem na ministra obrany Robert Gates. Ten resort řídí od roku 2006 ve vládě George Bushe, kdy vystřídal neokonzervativního jestřába Ronalda Rumsfelda. Spojeným státům se pod Gatesovým vedení povedlo stabilizovat situaci v Iráku a ministr je v Kongresu oblíben mezi demokraty i republikány.

Poměrně překvapivé jméno, které by mohlo spojovat tábor republikánů a demokratů, se podle agentury AP objevilo mezi kandidáty na ministra školství. Obama prý uvažuje i o Colinu Powellovi. Bývalý Bushův ministr zahraničí vyjádřil nově zvolenému prezidentovi před volbami podporu. - čtěte Bushův ministr Colin Powell podpořil Obamu, zpochybnil Palinovou

Spíše teoretické jsou šance republikánského guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera. Toho s Obamou spojují názory na ekologii a jeho jméno se objevuje mezi kandidáty na ministra energetiky. Schwarzenegger se narozdíl od aktivisty Ala Gorea nechal slyšet, že by nabídku přijal. - čtěte Obamovým ministrem energetiky by se mohl stát i Schwarzenegger

Obamova „hladová zeď“ - 2,5 milionů nových míst

Barack Obama dnes také zveřejnil plán, kterým chce v Americe sužované růstem nezaměstnanosti obnovit 2,5 milionů pracovních míst. Vzdáleně připomíná pověst o Hladové zdi postavené Karlem IV. Pracovní místa pro dělníky by totiž v USA měla vzniknout opravami mostů a silnic, modernizacemi státních škol a výstavbou nových alternativních zdrojů energie.

Obama tím však nechce jen jednorázově snížít nezaměstnanost. "Nejsou to jen kroky, které nás vyvedou z této momentální krize. Jsou to dlouhodobé investice do naší ekonomické budoucnosti, které byly příliš dlouho ignorovány," řekl podle CNN nadcházející prezident.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue