Únos 330 metrů dlouhého tankeru Sirius Star je zatím největším úlovkem somálských pirátů. | foto: Reuters

Somálští piráti se zmocnili obřího tankeru s ropou za sto milionů dolarů

  • 163
Somálští piráti unesli v neděli na moři obří ropný tanker. Zatím největší unesená loď převážela ropu v hodnotě až 100 milionů dolarů. Plavidlo podle posledních informací dopravili k somálskému pobřeží a ukotvili v "pirátském" přístavu Harardhere. Společnost, které tanker patří, začala s piráty vyjednávat.

Tanker Sirius Star, který je třikrát větší než některé letadlové lodě, patří saúdskoarabské společnosti a měl namířeno do Spojených států. Převážel údajně až dva miliony barelů ropy, což je podle agentury Reuters více než jedna čtvrtina denního vývozu Saúdské Arábie.

Rušná námořní trasa

Adenským zálivem propluje ročně kolem 20 tisíc ropných tankerů, nákladních a obchodní lodí.

Kapitán lodi se vyhýbal Adenskému zálivu, který je známý tím, že v něm operují somálští piráti. K pobřeží USA chtěl doplout kolem jihoafrického mysu Dobré naděje.

Únosci se ale lodi zhruba 830 kilometrů jihovýchodně od keňského města Mombasa stejně zmocnili a zamířili k somálskému pobřeží, kde ve většině případů zakotví a pak vyjednávají o výkupném. Podle některých informací dorazili v úterý do somálského přístavu Harardhere, který je tamní pirátskou "základnou".

Zpráva o únosu plavidla dokonce na chvíli mírně podražila cenu ropy, ta však posléze klesla. 

Piráti unesli loď i s posádkou

Spolu s 330 metrů dlouhým tankerem unesli také 25 členů mezinárodní posádky - z Chorvatska, Velké Británie, Filipín, Polska a Saúdské Arábie.

Televizní stanice Sky uvedla, že majitelé lodi už začali s piráty vyjednávat. Kvůli hodnotě nákladu však zatím není vyloučen ani vojenský zásah.

Praktiky pirátů

Piráti bývají ozbrojeni granáty, automatickými zbraněmi a někdy i raketami. Ve většině případů zadrží i posádky lodí, které drží jako rukojmí. Zahraniční síly se proto vyhýbají otevřeným útokům a majitelé lodí smlouvají výkupné.

Po strmém nárůstu útoků somálských pirátů v posledních letech začaly tamní vody křižovat i flotily NATO či Evropské unie, které se jednu z nejrušnějších vodních cest snaží ochránit.- přečtěte si Flotila NATO míří k somálským břehům, chystá se na piráty

Jen za poslední rok totiž piráti zaútočili na 92 lodí, 36 plavidel se jim podařilo unést. Nejméně čtrnáct z nich stále zadržují. Z 682 unesených námořníků zůstává v zajetí stále 243 mužů.

Nejkritičtější oblastí je Adenský záliv, který je na cestě k Suezskému průlivu. Tato oblast je přitom hlavní obchodní "tepnou" pro převoz zboží mezi Asií, Evropou a Severní či Jižní Amerikou. Mnoho kapitánů však kvůli pirátům začalo v poslední době raději volit delší cestu k americkému pobřeží - kolem mysu Dobré naděje.

Tuto alternativu zvažuje více a více velkých lodních přepravců a to by mohlo zvýšit ceny přepravovaného zboží. Obeplout Afriku kolem mysu Dobré naděje totiž trvá až o dobré tři týdny déle.

Piráti začínají působit i v nových lokalitách

Piráti navíc svá působiště začínají rozšiřovat. "Varovali jsme všechny lodě, že piráti rozšiřují své působení i do keňských vod. Je to oblast, kterou proplouvá hodně lodí," uvedl ředitel Mezinárodní námořní kanceláře Noel Chong.

Kromě lodi Sirius Star, která je prvním uneseným tankerem, je jedním z největších "úlovků" somálských pirátů únos ukrajinské lodi převážející 33 tanků a zbraní, kterou se dosud nepodařilo osvobodit.  - čtěte Somálští piráti zajali ukrajinskou loď s tanky a municí

Nedávné útoky somálských pirátů

V neděli se pokusili piráti v Adenském zálivu unést saúdskoarabskou obchodní loď Rabih. Vyplašila je však ruská námořní hlídková loď.

V sobotu skončila v rukou pirátů japonská nákladní loď s 23 námořníky.

Ve čtvrtek piráti zajali čínskou rybářskou loď poblíž keňského pobřeží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue