GPS navigace neslouží jen v autě, najde i zatoulaného psa

  • 22
Majitelé neposlušných psů teď mají možnost, jak najít svého toulavého mazlíčka. Psí navigace není levná, ale kdo někdy platil účet za pobyt v útulku, ví, že pro "psí delikventy" by se možná vyplatila.

Systém funguje podobně jako běžná navigace v autě, rozdíl je jen v tom, že přijímač GPS pozice nemá v rukou majitel psa, ale pes samotný na obojku. Svému majiteli se pak do přístroje na displej vysílají údaje o okamžité poloze prostřednictvím běžné vysílačky, která je součástí psího obojku. Majitel psa tak okamžitě vidí, zda pes překročil hranice pozemku, kde se má obvykle pohybovat. Dosah vysílačky se podle členitosti pozemku pohybuje od jednoho do šesti kilometrů.

Rozdílné normy dělaly problémy

Prevence: než se vypustí pes navolno, může být opatřen obojkem"Vzhledem k tomu, že sami chováme pejsky, připadal nám přístroj RoamEO praktický pro hodně chovatelů,“ říká kynolog a specialista na měřicí techniku Miloš Hušek. "Zpočátku jsme ale narazili na problém rozdílných volných radiových pásem u nás a v USA, odkud přístroj pochází. Když jsme ale nechali radiový vysílač upravit pro naše podmínky a jeli systém do Států testovat, narazili jsme paradoxně na opačný problém – nové frekvence rušily místní vysílačky, takže jsme museli testy absolvovat v horách daleko od civilizace,“ popisuje anabázi se schvalováním do provozu.

Jak to funguje

Barevný displej informuje stejně přesně jako navigace v autěCelá souprava se hodně podobá běžné automobilové nebo turistické navigaci. Rozdíl spočívá jen v tom, že krabička s displejem, kterou má obvykle řidič v autě, se v tomto případě dělí na dvě části: přijímač samotný je umístěn na obojku psa, přístroj s displejem má jeho majitel. Obojek jen předává přijaté informace prostřednictvím rádiových vln do navigace majitele psa. Údaje se pravidelně aktualizují během několika sekund, takže lze určit nejen polohu psa, ale i rychlost a směr jeho pohybu.

Neviditelný plot

Psí navigaci je možné používat nejen k okamžitému vyhledání polohy psa (třeba při lovu nebo vycházce do volné přírody), ale i jako hlídače pro psy (ale i další domácí zvířata), kteří mívají tendenci toulat se. "Lidský přijímač“ totiž umožňuje odkrokovat si hranice pozemku, kde se má zvíře pohybovat, v každém rohu zadat souřadnici a tak vytvořit jakýsi virtuální plot. Když neukázněný tulák neodolá mámení hárající kolemjdoucí feny a podhrabe se pod plotem, majitel uslyší poplašný signál a ví, že musí řešit problém, dřív než bude pozdě. Souřadnice plotu je samozřejmě možné kdykoliv změnit, jinak je nastavit v místě bydliště, jinak na dovolené.

Ke každé navigaci lze zakoupit až tři obojkyKe každé navigaci je možné připojit až tři obojky, takže i početnější smečka může být pod kontrolou. Baterie v psím obojku by měla vydržet asi osm hodin, nabitá bude za tři hodiny.

Jako u každé novinky ale nečekejte lidové ceny: sada s navigací a jedním obojkem přijde asi na 14 000 korun, každý další obojek s přijímačem GPS a rádiovou vysílačkou dalších šest tisíc. Na druhou stranu: pokud máte nezvladatelného psa, který je schopný nerespektovat své území a obtěžovat okolí, můžete se možná koupí podobného přístroje vyvarovat nepříjemností a náhrad škod mnohonásobně vyšších.