Demonstrace proti americkému radaru na Národní třídě. (17. listopadu 2008)

Demonstrace proti americkému radaru na Národní třídě. (17. listopadu 2008) | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Odpůrci radaru cestou k sídlu vlády zablokovali centrum Prahy

  • 1466
Zpočátku malá protestní akce odpůrců amerického radaru na pražské Národní třídě u památníku 17. listopadu 1989 přerostla ve větší demonstraci, která zablokovala tramvajovou dopravu. Večer průvod prošel centrem města k Úřadu vlády na Malé Straně.

Demonstrace, kterou uspořádala iniciativa Ne základnám, se zúčastnilo kolem 1000 lidí, odhadl náměstek ředitele pražských strážníků Ludvík Klema. Sami organizátoři odhadli počet protestujících na maximálně šest set lidí. Na pořádek dohlížely tři desítky strážníků.

Před vládou protestující rozvinuli transparent s nápisem "Tato vláda musí skončit" a zapálili svíčky jako symbol konce vlády. Dav skandoval heslo "Ne základnám". Před sídlem premiéra museli dokonce zasáhnout policisté, kteří zadrželi jednoho demonstranta.

Pokřikovali na sebe přes ulici

Odpůrci radaru se přes den sešli na Národní třídě u památníku 17. listopadu, kde naslouchali řečníkům, kteří spílali ministryni obrany Vlastě Parkanové či Alexandru Vondrovi. A přes ulici si vyměňovali názory s táborem antikomunistů, kteří hájili památník 17. listopadu.

Petr Uhl hovoří na demostraci k 17. listopadu na Národní třídě v PrazeZe známých odpůrců radaru na demonstraci promluvili třeba filmový režisér Zdeněk Troška, publicista a předlistopadový disident Petr Uhl či starosta Trokavce Jan Neoral (nezávislý).

Účastníci měli v rukou transparenty s nápisy "Radar sametem nezakryjete" či "76 procent proti radaru", čímž naráželi jednak na výročí tzv. sametové revoluce v listopadu 1989 a jednak na průzkumy veřejného mínění, v nichž většina občanů umístění amerického radaru v Česku odmítá.

Někteří lidé dorazili s americkými vlajkami a křičeli na odpůrce radaru hesla jako "Na Kubu, na Kubu!" nebo "Táhněte do Ruska". Mezi antikomunisty byli například Kateřina Jacques a Michael Kocáb ze Strany zelených. V heslech se stavěli za zrušení KSČM.

Na Národní dorazil Topolánek i Havel

Premiér se dral odpůrci radaru, exprezidenta vítal potlesk

Demonstrující zablokovali veřejnou dopravu. "Situace je špatná, tramvaje od 17:07 Národní třídu všemožnými způsoby objíždějí. Na situaci budeme operativně reagovat, jakmile se ulice uvolní, ihned se vrátíme k původním trasám," řekl iDNES.cz mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Demonstrace proti americkému radaru na Národní třídě. (17. listopadu 2008)Na večer si odpůrci radaru naplánovali průvod centrem Prahy. Ve čtvrt na sedm vyrazili z Národní třídy přes most Legií směrem na Újezd. Jejich cílem byl Úřad vlády ve Strakově akademii. Po sedmé večer byl průvod na místě.

Šel středem ulice, takže blokoval veškerý provoz. Někteří ze stovek lidí bubnovali, pískali na píšťalky a skandovali. Dav doprovází policie, která v souvislosti s protesty na Národní třídě dosud řešila sedm prohřešků proti veřejnému pořádku.

další články k výročí 17. listopadu

Potíže už od dopoledne

Problémy začaly v podloubí na Národní třídě už kolem desáté dopoledne, když starší lidé upozornili aktivisty z hnutí Ne základnám s transparenty proti radaru, aby nezneužívali svátek ke svým akcím. Jejich protest na Národní třídě byl ale oficiálně povolen.

"Začala potyčka, kterou přijela uklidnit městská policie a aktivisty vyvedla ven. Do toho dorazil premiér, kterému musela ochranka prorazit cestu, aby položil věnec," popsala fotografka iDNES.cz. Během konfliktu přišel k památníku i předseda Strany zelených Martin Bursík.

Lidé, kteří přišli k památníku zapálit svíčku, považovali nápisy a vlajky Ne základnám za zneužití místa. "Vůbec se mi to nelíbí, je to státní svátek a nějaký anarchista si sem přinese ceduli 'Ne základnám'," řekl ČTK jeden z přítomných.

Na místě zasahovali pražští strážníci. Povolení demonstrace Ne základnám totiž podle velitele městských strážníků neplatí pro prostor před památníkem, proto je vyzvali, aby odešli.

"Jedna žena a dva muži nechtěli s transparentem opustit prostor kolem památníku, proto je hlídka městské policie musela vyvést. Dopustili se tak přestupku neuposlechnutí výzvy veřejného činitele," potvrdila iDNES.cz mluvčí městské policie Vilma Častová. Policie odvezla aktivisty na stanici, žena se podle informací ČTK asi po hodině opět vrátila na Národní třídu.

U památníku docházelo ke konfliktům mezi kolemjdoucími a odpůrci radaru i v odpoledních hodinách. "Někteří se snažili strhnout transparent, docházelo ke slovním potyčkám, policie legitimovala lidi, kteří napadali aktivisty," popsala situaci fotografka iDNES.cz.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video