Greenpeace v lomu ČSA (13. listopadu 2008) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Greenpeace zastavili v uhelném lomu na Mostecku obří rypadlo

  • 651
Přes třicet aktivistů hnutí Greenpeace protestovalo proti rozšíření uhelného lomu ČSA u Horního Jiřetína na Mostecku. V husté mlze se dostali až do míst, kde hrozí sesuvy, rozvinuli transparent a dosáhli zastavení rypadla. Společnost Mostecká uhelná nezasáhla, zvažuje ale žalobu. Aktivisté už důl vyklidili.

"Chceme zabránit Mostecké uhelné v rozšiřování velkolomu a v tom, aby srovnala se zemí Horní Jiřetín a Černice kvůli uhlí," řekla iDNES.cz mluvčí hnutí Lenka Boráková.

"Považujeme za nutné velmi důrazně upozornit na současný pokus (Mostecké uhelné, pozn. red.) torpédovat vládní novelu horního zákona. Právě ta by totiž měla umožnit definitivní odpis ložiska uhlí pod Horním Jiřetínem a znemožnit tak další rozšiřování velkolomu," vysvětlil smysl akce vedoucí české energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

V celém areálu je hustá mlha, což ještě více znesnadňuje orientaci. Transparent s nápisem Stop, který aktivisté rozvinuli, tak početná suita novinářů ani neviděla. Aktivisté se také dostali do terénu, kde hrozí sesuvy. Když se čtyři dobrovolníci přiblížili k obřímu rypadlu, jeho obsluha ho raději vypnula.

Protest Greenpeace v lomu ČSA

"Jednoznačně je to vstup do prostor, které jsou označené výraznými tabulemi, je to soukromý pozemek a aktivisté náš prostor narušili," reagovala krátce po vniknutí aktivistů do dolu mluvčí Mostecké uhelné Liběna Novotná.

"Ohrozili bezpečnost svoji i našich pracovníků, došlo i ke škodám, protože jsme museli zastavit těžbu. Návštěvám se nebráníme, pokud nedojde k ohrožení, míra nebezpečí téhle akce je velmi vysoká," dodala Novotná.

V poledne aktivisté hlásili, že na místo protestu dorazila auta pracovníků bezpečnostní služby. Ti ale nakonec nezasáhli, po půl druhé podle Novotné aktivisté sami odešli. "Zvažujeme ale žalobu, protože došlo ke škodám," řekla Novotná.

Jde o horní zákon a odpis ložiska

O osudu lomu ČSA se nyní "hraje" ve Sněmovně. Poslanci mají na stolech vládní novelu horního zákona, která by mohla jiřetínské ložisko odepsat. Greenpeace se obávají, že na ně lobbisté Mostecké uhelné zatlačí, aby návrh zákona "potopili".

Stejně smýšlí i místostarosta Horního Jiřetína. Vladimír Buřt, který se dnešního protestu zúčastnil. "Začíná nám opravdu docházet trpělivost," uvedl ve zprávě Greenpeace Buřt. "Uhlí sice podle zákona patří státu a ten má teoreticky právo jej kdykoliv odepsat, ale obstrukce Mostecké uhelné tento proces už 14 let blokují," postěžoval si.

Blokáda lomu ČSA je součástí více protestů Greenpeace. Aktivisté jimi chtějí tlačit na útlum těžby hnědého uhlí v celé střední Evropě, od čehož si slibují snížení emisí oxidu uhličitého. První podobnou akcí bylo včerejší otevření terénní stanice ve tvaru obrovské zeměkoule v uhelném velkolomu v polském Koninu, uvedli členové Greenpeace v tiskové zprávě.

Mapa - Jiřetín

Horní Jiřetín, Dolní Jiřetín, Černice a lom ČSA na Mostecku.
Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue