Škola squashe Jana Koukala: jak správně podávat

  • 5
Podání je ve squashi hodně důležitý úder. Jak podáte, tak se potom pravděpodobně bude vyvíjet celá výměna. Když servírujete, nemáte sice takovou výhodu jako v tenise, ale určitě je to lepší než být na příjmu.

U amatérů často vídám, že podávají horem, používají ránu jako v tenise. Obecně ale platí, že podání horem se moc nevyplácí. Možná na začátku, když je studený míček, který vzadu v rohu moc neskočí.

Seriál MF DNES

5. díl školy squashe Jana Koukala

Když je pak ale míček zahřátý, odrazí se od země, od skla, vrátí se do kurtu a místo toho, abychom soupeře hned od začátku zatlačili do defenzivy, může on zatlačit nás, protože má míček připravený k úderu. Lehce a rychle nás dostane pod tlak, což je to poslední, co bychom chtěli.

Jaké je tedy nejlepší podání?

Je také zároveň nejtěžší: vysoké lobované. Míček letí od přední stěny vysokým obloukem, ideálně by měl přeletět soupeře a odrazit se od boční stěny.

Škola squashe Jana Koukala

Každý si musí najít ten správný úhel, jak míček trefovat, aby šel do míst, kam ho chceme dostat. Obecná poučka neexistuje. Musíte si to prostě párkrát zkusit a najít si svoje místo, kam pak budete mířit. K tomuto úderu nepotřebujete sílu, stačí ho zahrát dobře technicky. Ránu při podání můžete zvolit ve chvíli, kdy chcete někoho překvapit. Není na škodu podání občas změnit.

Úvodní díly seriálu

1. DÍL: pravidla squashe, na co je squash dobrý, na co si dávat pozor

2. DÍL: jak držet raketu

3. DÍL: jak hrát správně forhend

4. DÍL: jak hrát správně bekhend

To se vám může povést právě tvrdým servisem. Když už je soupeř viditelně unavený, nedává tolik pozor, můžete se pokusit zahrát mu míček na tělo, změnit rytmus. Prostě se ho snažíte trefit, což v takovém rozpoložení bude pro soupeře problém. Jinak doporučuji podání volnější a lobované na boční stěnu.

Nejlehčí je samozřejmě podávat forhendem. Není to žádná velká věda. Míček si jen trochu nadhodíte, není potřeba ho vyhazovat nad hlavu, to byste ho pak honili všude možně. Trefovat byste ho pak při cestě dolů měli někde u pasu.

Pro pokročilejší hráče bych doporučoval z forhendové strany bekhendové podání.

Je sice těžší, ale zase stojíte čelem do kurtu a máte tak dokonalý přehled o hře a navíc, ještě když míček letí k soupeři, vy už čekáte připraveni na protihráčův úder. Ale pozor: bekhendové podání musíte technicky dokonale zvládat, jinak to výhoda nebude.

PROTAHOVÁNÍ
Klekněte si s nataženými pažemi, dlaně dejte na zem. Sedněte si na paty, přičemž dlaně zůstávají na místě. V této poloze dbejte na protlačení ramen co nejníže a na natažené ruce. Výdech by měl být co nejhlubší. Cvik provádějte pětkrát ve čtyřech sériích.

Jan Koukal, škola squashe - Protahování

POSILOVÁNÍ
V podřepu na špičkách pomalu zvedejte míč nad hlavu. Pozor na rovné držení trupu. Cvičte 10x ve třech sériích.

Jan Koukal, škola squashe - Posilování





Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž