Je zbytečné, aby v zákoně byla jedna věta týkající se speciálně privatizace, říká o změně trestního zákoníku její autor Marek Benda (ODS). | foto: Otto Ballon Mierny

Poslanci rozhodují o tlusté čáře za privatizačními zločiny

  • 567
Nevyřešené delikty, které souvisí s privatizací na konci devadesátých let minulého století, už policisté zřejmě nikdy nevyšetří. Znemožní jim to změna, která se s velkou pravděpodobností objeví v zákoně.

Poslanci budou dnes rozhodovat o novém trestním zákoníku, do nějž zákonodárci za ODS prosazují, aby se zkrátila promlčecí doba u trestných činů týkajících se privatizace. Dnes je tato doba upravena zákonem na dvacet let, návrh ji však zkracuje o 5 let a u některých deliktů i o 10 let.

"Od privatizace, které se stávající právní úprava týká, uběhlo už 18 let a nový zákoník by měl stejně začít platit až v roce 2010. Je tak zcela zbytečné, aby v zákoně byla jedna věta týkající se speciálně privatizace," řekl autor návrhu, poslanec za ODS Marek Benda.

Jenže to není až tak pravda. Privatizace, ke které se platný zákon vztahuje, probíhala ještě v letech 1994 a 1995. Policisté tak mají na prověřování některých případů z této doby čas až do roku 2015.

Nový návrh by případně vyšetření znemožnil. Týká se to například podvodů, kdy člověk, který chtěl privatizovat, dopředu věděl, že nebude mít peníze.

"Po tolika letech se to stejně už nevyřeší"

Návrh přesto zřejmě nevzbudí větší zájem. Na schválení celého zákona se totiž dohodl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i s opoziční ČSSD. Ani její poslanci na "privatizační" úpravu nic nenamítají.

"Myslím, že po tolika letech se stejně už tyto trestné činy nepodaří vyřešit," uvedl poslanec za ČSSD Jeroným Tejc. "Pro nás je důležité, že v zákoně zůstaly trestné činy pamatující na tunelování," dodal.

Soudce a hlavní autor zákona Pavel Šámal původně navrhoval, aby dvacetiletá promlčecí lhůta zůstala. Změna mu však nevadí. "Je to drobnost, která nebude mít žádný dopad. Pokud se na něco nepřišlo dosud, tak se na to už nepřijde," tvrdí.

Navržený zákon především zpřísňuje tresty za násilné trestné činy. Zároveň zavádí řadu v Česku dosud nevídaných novinek – například domácí vězení.

Co už se asi nevyřeší

Kauza Knižní velkoobchod
Aféra spojená s privatizací velkoobchodu stála v roce 1992 funkci tehdejšího místopředsedu ODS Miroslava Macka.

Kauza Třineckých železáren
O privatizaci továrny se rozhodovalo v roce 1995. Je s ní spojeno neprůhledné financování ODS, které o dva roky později vedlo k pádu Klausovy vlády.

Kauza Elektroodbyt
Za státní podnik Elektroodbyt měl zaplatit Vratislav Čekan přes 300 milionů korun. Nezaplatil nic.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video