Miroslav Horníček by slavil 90. narozeniny | foto: Jiří Finda, ČTK

Miroslav Horníček by oslavil 90. narozeniny

  • 4
Přesně před devadesáti lety se v Plzni narodil moudrý klaun Miroslav Horníček. Vedle Jana Wericha a Jiřího Suchého byl Horníček jednou z největších českých uměleckých osobností minulého století.

Miroslav HorníčekHerec divadelní, filmový i televizní, spisovatel, dramatik, režisér, divadelní teoretik, komik, satirik. Slavné jsou jeho improvizace s Werichem i Hovory H, žánr, kde je herec odkázán na energii publika a jeho otázky. Horníček vždycky odpovídal vtipně a moudře. "Řemeslo plus nadání, talent čili srdce, to dává dohromady jednoho dobrého klauna," prohlásil o něm Jan Werich.

Adolf Born

Horníčkovy Hovory H vnášely barvu do černobílé televize.

Horníček maturoval na reálce, od devatenácti let pracoval jako úředník, souběžně však působil jako člen amatérského Studentského avantgardního souboru. V roce 1941 se stal profesionálním hercem městského divadla v Plzni, pak přešel do pražského Větrníku a do Divadla satiry, krátce hrál i v Národním divadle. Nejplodnější a také nejslavnější je po Voskovcově emigraci jeho práce s Werichem v Divadle ABC a také ta s Jiřím Suchým v Semaforu.

MIROSLAV HORNÍČEK - HOVORY H (s Janem Werichem)

Horníček ztvárnil i řadu filmových a televizních rolí – vedle Jiřího Sováka v seriálu Byli jednou dva písaři, s Werichem v pohádce Byl jednou jeden král nebo v televizních filmech Táto, sežeň štěně či Kam čert nemůže.

Proslul také jako moderátor Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jeho televizní Hovory H vysílané v letech 1968 a 1969 "vnášely barvu do černobílé televize", jak trefně poznamenal jeho přítel a příležitostný ilustrátor jeho knih Adolf Born.

Z HORNÍČKOVA POHŘBU

Na pohřbu Miroslava HorníčkaNa temně modrém pozadí jeviště se rýsoval černý katafalk s prostým nápisem Miroslav Horníček, kolem rakve se vystřídalo devatero čestných stráží z řad hercových kolegů, v popředí zářila záplava květin a nad scénou shlížel z černobílé fotografie na ztichlé hosty rozesmátý Horníček. Takový, jak ho znal celý národ.

"Jdete-li na totéž, co vidíte v televizi, do divadla, vezmete si čistou košili a umyjete si krk. Doma stačí tepláky a trepky. V divadle je člověk blahodárně obklíčen, fyzicky i psychicky. Živá přítomnost je poutem herci i divákům," říkal Horníček, přestože i on televizní Hovory H dělal nesmírně rád.

MIROSLAV HORNÍČEK - HOVORY H (o Janu Werichovi)

Neméně úspěšná byla i Horníčkova spisovatelská dráha. Jako prvotina mu vyšly Dobře utajené housle, knižně vydal i Hovory H a Poznámky o divadle. Je také autorem desítky divadelních her.

Kinoautomat - Miroslav Horníček a Zuzana NeubauerováMiroslav Horníček zemřel v polovině února 2003 v Liberci, pochován je v Praze. Za mimořádný přínos jevištnímu umění obdržel Cenu Thálie, byl odměněn také Cenou humoru Karla Poláčka. V rodné Plzni po něm pojmenovali místní divadlo.