Po tzv. Křišťálové noci zůstaly po celém Německu tisíce rozbitých výloh židovských obchodů. | foto: Profimedia.cz

Střepy židovských výloh pojmenovaly před 70 lety Křišťálovou noc

  • 166
Přesně před sedmdesáti lety, v noci z 9. na 10. listopadu 1938, propukl v Německu protižidovský pogrom, označovaný jako Křišťálová noc. Příznivci nacistů přes noc rozbili tisíce výloh židovských obchodů a vypálili desítky synagog. Násilí se přeneslo i do Rakouska a zabraného českého pohraničí.

Záminkou k rozpoutání násilí se stal atentát na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži Ernsta vom Ratha. Dvěma výstřely ho 7. listopadu 1938 těžce zranil sedmnáctiletý Žid Herschel Grünspan, jehož rodina byla v říjnu vypovězena z Německa do Polska.

Grünspan pravděpodobně chtěl své příbuzné pomstít a upozornit na tisíce rodin se stejným osudem.

Po tzv. Křišťálové noci zůstaly po celém Německu tisíce rozbitých výloh židovských obchodů.

Nacistům atentát přišel vhod, využili ho jako záminku k vyostření protižidovských opatření. Když Rath 9. listopadu zemřel, vystoupil Joseph Goebbels s projevem, ve kterém vyzýval k pomstě. Již v noci začaly jednotky SA vyvolávat protižidovské nepokoje a samy zaútočily na židovské objekty.

Čtěte také

V berlínském bytě se našly původní plány koncentračního tábora Osvětim

Během pogromu zemřela asi stovka Židů, nejméně 30 tisíc jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů Dachau, Buchenwald a Sachsenhausen. Z nich byli propuštěni až po závazku emigrace a zabavení majetku ve prospěch Německa.

Od pogromu zbýval jen krůček k takzvanému konečnému řešení - hromadnému vyvražďování milionů židů.

Po tzv. Křišťálové noci zůstaly po celém Německu tisíce rozbitých výloh židovských obchodů.

Hrůzy Křišťálové noci připomněl také papež
Poctu obětem židovského pogromu vzdal i z Německa pocházející papež Benedikt XVI. ve svém nedělním projevu na Svatopetrském náměstí.

"Ještě dnes cítím bolest nad tím, co se za těch tragických okolností stalo. Vzpomínka na to musí sloužit k tomu, aby se tyto hrůzy už neopakovaly," řekl podle ČTK Benedikt XVI., kterému bylo tehdy jedenáct let.

Papež také vyzval k angažovanosti proti všem formám antisemitismu a diskriminace. Na závěr svého projevu vyzval k modlitbě za tehdejší oběti a k vyjádření hluboké solidarity s židovským světem.

Následky křišťálové noci

Jednotky SA zdemolovaly asi 7 500 židovských obchodů, vyplenily podniky, vypálily převážnou část synagog a židovských modliteben. Až stovka Židů byla zavražděna, přes 30 000 jich bylo násilně odvlečeno do koncentračních táborů. Vztahy mezi Německem a Židy se ještě více vyhrotily.

Po tzv. Křišťálové noci zůstaly po celém Německu tisíce rozbitých výloh židovských obchodů a vypálené synagogy.

V krvavé výročí se schází neonacisté, loni se bitva nekonala
Výročí Křišťálové noci je každoročně záminkou pro setkání a pochody neonacistů. Loni se asi 400 pravicových radikálů sešlo v centru Prahy k pochodu Starým židovským městem. Magistrát akci zakázal. Extremisté nedostali povolení ani k náhradní trase přes Hradčany.

Střetu s anarchisty, kteří si dali sraz v centru metropole, policie zabránila. Nepovolený sraz tak proběhl bez větší bitvy. - přečtěte si Anarchisté zbili střílejícího neonacistu, k bitvě nedošlo

ČT uvede devítihodinový dokument Šoa

Česká televize Křišťálovou noc připomíná monumentálním dokumentem Šoa francouzského režiséra Claude Lanzmanna. Devítihodinový snímek vypráví svědectví o vyvražďování židovského národa německými nacionálními socialisty v letech 1938 - 1945. Claude Lanzmann se narodil 27. 11. 1925 v Paříži. Pocházel ze židovské rodiny, ale jemu a jeho příbuzným se podařilo vyhnout deportacím do koncentračního tábora. Film začíná v 17 hodin na ČT2.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video