Monifa je téměř dvakrát těžší, než byla po narození, a daří se jí čím dál lépe. | foto: Daniel Munoz, Reuters

VIDEO: Australskou zoo posílilo mládě vzácného hrošíka

  • 2
Zoologická zahrada v australském Sydney se pochlubila novým roztomilým přírůstkem. Za velkého zájmu veřejnosti představila samičku trpasličího druhu hrocha, která se narodila teprve před třemi týdny. Mládě pojmenované Monifa mělo při porodu problémy, nyní je mu však ze dne na den čím dál lépe.

Množství kamer a zájem lidí Monifu nijak neznepokojily. Jen co snědla svačinu, už se vrhla před objektivy do vodní lázně. Tu má podle své ošetřovatelky obzvlášť ráda. "Je to nesmírně zvídavý malý živočich milující koupání. V teplé vodě dělá dokonce kotrmelce," sdělila médiím ošetřovatelka Renae Zammitová.

Monifa znamená v nigerijštině "jsem šťastná" a důvodů k radosti má malá hrošice spoustu - její narození před třemi týdny totiž nebyla žádná hračka. Málem se nedostala na svět, protože se během porodu objevily komplikace a nakonec se musela narodit pozpátku.

"Mládě bylo dost slabé a museli jsme zasáhnout, bez naší pomoci by nepřežilo," popsala okolnosti narození ošetřovatelka. Ještě minulý týden hlídkovali pracovníci zoo u hrošíka 24 hodin denně, aby Monifu pravidelně a pomalu krmili.

Monifa setrvá na stravě z náhražky mléka ještě několik týdnů. Jídlo dostává šestkrát denně. Při narození vážila necelá čtyři kila, teď už se dostala k sedmi. "Každým dnem je to s ní lepší, díky stravě stále nabírá na váze," uvedla Zammitová.

Australskou zoo posílil vzácný hrošík

"I když je to obrovský závazek, je to jednoznačně práce plná lásky," svěřila se médiím ošetřovatelka. "Samozřejmě bychom chtěli, aby vyrostla u své matky, ale zcela jistě by zahynula, kdybychom nezasáhli," dodala.

Hrošík nigerijský, trpasličí varianta hrocha, dorůstá do délky dvou metrů. Váží 250 až 300 kilo, jeho známější druhoví příbuzní přitom mohou dosáhnout váhy až 3 200 kilo.

Skrytý život hrošíka
Hrošík je vysoce ohrožený druh. Žije pouze na západě Afriky a není snadné na něj narazit - život totiž tráví skrytě v pralesích. Předpokládá se, že jich ve volné přírodě není víc než tři tisíce.

Jeho existence byla dokonce ještě do minulého století záhadou a šířily se o něm různé cestovatelské historky. Trpasličího hrocha se podařilo dokumentovat pro vědecký svět teprve v roce 1914.

Australskou zoo posílil vzácný hrošík

Monifa je v sydneyské zoo prvním hroším novorozencem za posledních třiadvacet let. Nyní je tamějším čtvrtým "minihrochem". "Každý narozený hrošík znamená podporu těmto divokým zvířatům, která dnes ohrožuje rostoucí znečištění přírody a lov," připomněla ošetřovatelka.


Nejlepší videa na Revue