Homosexuálové protestovali v Los Angeles proti dodatku k ústavě, který zakáže sňatky osob stejného pohlaví. | foto: ČTK

Kalifornie zakázala manželství homosexuálů. Ti vyšli do ulic

  • 50
Před pěti měsíci měli gayové a lesbičky z celé Kalifornie důvod vyjít do ulic a oslavovat legalizaci sňatků homosexuálů. V noci na dnešek byli v ulicích zase. Důvod k oslavě ale chyběl. Voliči v referendu totiž odsouhlasili ústavní dodatek, ve kterém se píše: "Manželství je možné uzavírat jen mezi mužem a ženou."

Dodatky, které sňatky mezi gayi a mezi lesbičkami zapovídají, prošly během noci, kdy lidé volili nového amerického prezidenta, také na Floridě a v Arizoně. V těchto státech ale na rozdíl od Kalifornie nadále nejsou povolena ani registrovaná partnerství.

Kalifornský generální prokurátor Jerry Brown homosexuály ujistil, že se nový dodatek nebude vztahovat na 18 tisíc sňatků, které lidé stačili do současnosti uzavřít. "Věřím, že soudy tato manželství zpětně rušit nebudou," uvedl Brown.

Dodatku pomohli Afroameričané a Hispánci
V Kalifornii hlasovalo pro ústavní dodatek 52 procent občanů a není tajemstvím, že jeho schválení pomohli ti samí voliči, kteří rozhodli o tom, že se Barack Obama stane 44. americkým prezidentem, tedy Hispánci a Afroameričané.

Kvůli ústavnímu dodatku, kterému v Kalifornii neřekne nikdo jinak než Návrh 8, vyšly včera tisíce gayů a lesbiček do ulic San Franciska a Los Angeles. "Manželství, rovnoprávnost, USA," znělo v ulicích kalifornských měst.

Gayové a lesbičky protestují v Los Angeles.

"Manželství, rovnoprávnost, USA," znělo ulicemi Los Angeles.

"Je to hanebný den, je to den, kterého bude tento stát litovat," prohlásila k davu v San Francisku šéfka Národního centra pro práva lesbiček Kate Kendallová. V davu zaznívaly obavy, že se podobné dodatky začnou rozšiřovat po celých Spojených státech, protože Kalifornie jde vždy ostatním státům příkladem.

Města Los Angeles a San Francisco už zároveň prohlásila, že se pokusí dodatek soudně zpochybnit. Bitva o homosexuální sňatky tak pokračuje dál.

Nejdražší referendum v historii
Referendum prosadily ve Zlatém státě, jak se Kalifornii přezdívá, konzervativní kruhy, které se nechtějí smířit s tím, že na základě verdiktu Nejvyššího soudu státu Kalifornie mohou od jara homosexuálové uzavírat zcela rovnoprávná manželství, stejně jako heterosexuální páry.

Ke stejnému problému se Kaliforňané vyjadřovali už před osmi lety, kdy jich 61 procent homosexuální sňatky odmítlo. Nejvyšší soud ale konstatoval, že odpírání manželství je protiústavní. Současná otázka proto zněla, zda by mělo být v ústavě manželství definováno výhradně jako svazek muže a ženy.

Kampaň před nynějším referendem o manželství lidí stejného pohlaví je nejdražší kampaní, jakou kdy Spojené státy před referendem zažily. Obě strany na ni dohromady vynaložily 75 milionů dolarů.

Americká referenda

Američané v noci z úterý na středu rozhodovali i v dalších referendech:

- Voliči v Arkansasu znemožnili adopci dětí dvojicím, které nejsou sezdány. Toto referendum je také vykládáno jako krok proti manželstvím stejného pohlaví.
- V Jižní Dakotě voliči v referendu zamítli návrh na zpřísnění interrupcí.
- V Nebrasce se lidé vyjádřili proti tomu, aby státní nebo místní úřady zvýhodňovaly některé skupiny na základě rasy, pohlaví, etnika nebo národnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video