Kabát / Chinaski

Kabát / Chinaski | foto: iDNES.cz

Kapely Kabát a Chinaski vydaly DVD. Které je lepší?

  • 9
Chinaski a Kabát, dvě nejnavštěvovanější české kapely schopné přitáhnout do arén tisíce lidí, vydávají koncertní DVD. Oba tituly se vztahují k roku 2007, kdy skupiny křižovaly republiku na turné.

Kabát se dostává na hranici možností v českém prostředí. O masivní lidové podpoře svědčí arény pod širým nebem včetně plného letiště v Hradci Králové. Ostatně na pražské Slavii, kde byl titul natočen, bouřilo dvaadvacet tisíc lidí, tedy množství, na které v Česku dosáhnou jen největší festivaly.

Díky tomu a velkorysé produkci mohlo vyrůst pódium srovnatelné s výbavou západních kapel včetně pyrotechnických efektů. Zášlehy plamenů ilustrují píseň Go Satane Go, scéna připomínající corridu se vizuálně vybarvuje v rozmanité choreografii světel. Vše, a DVD to jasně dokládá, by však vyznělo naprázdno, nebýt kabátovských písní Buldozerem, V pekle sudy válej, Malá dáma či Pohoda, jež mají pod zdrsnělým povrchem halekavou zpěvnost a kouzelnou jednoduchost.

Není divu, že se kamery vyžívají v záběrech na publikum, které nakažlivě řádí a zpívá s rozzářenýma očima. Divák se k nim doma spontánně přidá. Navíc přísun vydařených nových písní z alba Corrida, zařazených do programu, pojistil atraktivitu kapely. Ostatně právě čerstvé skladby Burlaci a Kdoví jestli vyzněly jako vhodná tečka za koncertem.

DVD Corrida 2007 má žádané parametry titulu ošetřeného i po zvukové stránce, jež přiblíží koncert Kabátu pro domácí kina. Včetně tradičního dokumentu z turné, který zaznamenal, jak se robustní podnik přesouval po republice, a včetně vtipného menu, které si pohrává s mytologií Hvězdných válek.

Chinaski v Americe
Na rozdíl od kapely Kabát, která má reprezentativní DVD i z předchozího turné Dole v dole, si Chinaski dopřáli plnohodnotný obrazový "živák" až nyní. Titul Když Chinaski, tak naživo nabízí velmi solidní obrazový i zvukový komfort. Včetně přepínání na záběry kamer, které snímají jednotlivé muzikanty či scénické projekce, což technologie umožnila v šesti písních.

Ve srovnání s Kabáty hráli Chinaski v krytých prostorách a režie si mohla vybírat ze záznamů z pražské haly AC Sparta a liberecké Tipsport Areny. Celistvost výsledného snímku "přeskakování" mezi Libercem a Prahou nenarušilo. Také Chinaski, kteří se v bookletu vkusně loučí s tragicky zemřelým bubeníkem Pavlem Grohmanem, se mohli opřít o nové skladby z alba 07. Rychlé rockující songy Basama fousama nebo Shake It mají šťávu zvlášť v živém provedení.

Chinaski si, podobně jako Kabát, drží jistou civilnost, nemají kostýmy a veškeré efekty slouží k ilustraci písní. Hudebně je jejich show rozmanitější, kapela hraje v komorní i rozšířené sestavě, Michal Malátný zpívá i za klávesami. Také jejich DVD má více bonusů včetně dokumentu z výletu kapely Chinaski do Spojených států. A koncertní verze písní zazní i na přiloženém, čistě zvukovém cédéčku.

Obě kapely předvedly se vší parádou své nejúčinnější zbraně: zábavné, česky zpívané písně, pro něž je publikum miluje. Profesionálové mezi filmaři a zvukaři pak dali těmto titulům atraktivní, reprezentativní fazonu.

KABÁT - Corrida 2007 Live
DVD, 108 minut, doporučená cena 399  korun, luxusní edice 799 korun.
Hodnocení: 70 %

CHINASKI - Když Chinaski, tak naživo
CD + DVD, 220 minut, doporučená cena 349 korun.
Hodnocení: 70 %