Kvůli rekonstrukci Karlova mostu proti sobě stojí dva tábory památkářů | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

Pět klíčových chyb, které mohou podle inspektorů poškodit Karlův most

  • 5
Památkoví inspektoři ministerstva kultury zkritizovali postup rekonstrukce Karlova mostu. Proti nim stojí zástupci Národního památkového ústavu, magistrát jako investor a firma Mott MacDonald, která na rekonstrukci dohlíží. MF DNES vybrala pět klíčových chyb, které podle inspekce památku ohrožují. Slovo dostali i ti, kterých se kritika týká.

Výsledkem kontroly je zdrcující kritika i hodně vyhrocený spor, jestli je Karlův most nenávratně poničen diletantskou opravou. Co vadí památkářské inspekci? A čím se hájí město, památkáři a firma Mott MacDonald, která na rekonstrukci dohlíží?

INFOGRAFIKA

Zpackali kameníci opravu Karlova mostu?

1. V dokumentaci k opravám jsou závažné nedostatky
Lenku Svobodovou, která vedla skupinu ministerských inspektorů, pořádně rozzlobilo, jak laxně se zacházelo s dokumentací.

Chybí důležité podklady, dokonce takové, bez kterých by opravy vůbec neměly začít. "Například nebyla vypracována projektová dokumentace k opravě zábradlí, doplňovala se později," tvrdí Svobodová.
 
Ve složce údajně chybí i kompletní a aktuální stavebně-historický průzkum nebo oficiální oznámení chystaných vykopávek Archeologickému ústavu Akademie věd.

I památkář Ondřej Šefců, který na rekonstrukci Karlova mostu dohlíží, přiznává, že se chyby mohly stát. Ovšem nebyly fatální. "Máme čerstvý průzkum, jen nejsou jeho části v jednom štosu," hájí se Šefců a připomíná, že na vykopávkách historici pracovali pod dohledem Zdeňka Dragouna - vedoucího archeologa pražského památkového ústavu.

"Nějaké závady v dokumentech kontrola mohla najít. Ale na které velké stavbě by je nenašla?" pokrčí rameny Šefců.

ON-LINE ROZHOVOR S PAMÁTKÁŘEM ŠEFCŮ ČTĚTE ZDE

2. Na zábradlí je používán nevhodný typ pískovce
Kritická zpráva, již ministerstvo kultury v úterý zveřejnilo, se opřela také do výběru pískovce. Ten se těží ve východočeských Kocbeřích.

"Nekoncepční opravou zábradlí, zejména rozsáhlou výměnou autentických kamenů za kvádry vyrobené z nevhodného kocbeřského pískovce, byla značně poškozena autenticita této významné národní kulturní památky," kárá výběr zpráva.

Jenže najít lom s vhodným pískovcem není snadné. Pokud je to vůbec možné. "Lom v Kamenných Žehrovicích, odkud se kdysi vozil materiál pro stavbu mostu, je zrušen," vysvětluje Vladimír Tvrzník ze společnosti Mott MacDonald.

Geologové z Univerzity Karlovy už proto dostali za úkol hledat nový lom. "Třeba na Rakovnicku nebo severně od Prahy bychom ho mohli najít," naznačuje geolog Karel Drozd.

Šefců ovšem krotí předčasné nadšení - lom by zřejmě nebyl zrovna výnosný obchod. "Nevyplatil by se ani státu, natož soukromníkovi. Lidé, kteří by žili v okolí, by také radostí nejásali," obává se památkář.

3. Třídění kamenů vyjmutých ze zábradlí je chybné
Když mluví inspektorka Svobodová o vadách v dokumentaci k opravě zábradlí, zmíní i to, co to páchá v praxi. "Neexistují závazná kritéria, podle nichž by se určilo, který kvádr na parapet vrátit a který ne," zdůrazní.
Vedoucí inspekce Jiří Varhaník to říká velmi stručně: "Nikdo kvalifikovaný nerozhodl, jak to dělat."

To však není pravda, brání se památkáři. "Každý kámen prošel rukama odborníků, kteří rozhodli o jeho osudu. Je mezi nimi kameník, stavební technik, geolog Richard Přikryl a kolega Šefců nebo já," objasňuje hlavní konzervátor Národního památkového ústavu Josef Štulc.
Jenže na to Svobodová opáčí: "Na protokolech této komise chybí podpis docenta Přikryla."

OPRAVA MOSTU

2002
měly započít opravy, začala
i sbírka
2003
pražští radní od oprav ustoupili
2004
další termín oprav: říjen 2004
2005
opraveny jsou pilíře po povodních
červenec 2006
má začít celková oprava mostu
podzim 2006
opět odklad - na jaro 2007
jaro 2007
opravy střídá oslava 650 let mostu
září 2007
rekonstrukce konečně začíná
červenec 2008
objevují se první pochybnosti
4. listopadu 2008
inspekce kritizuje způsob oprav

Proto podle ní mohlo z některých částí zábradlí putovat na skládku na Šutce až sedmdesát procent kvádrů. Zbytečně. "Podle posudku Petra Siegla je třetina kamenů na skládce úplně v pořádku a mohly se na most vrátit," hněvá se inspektorka.

Docent Siegl je však restaurátor, nikoliv geolog. Proto je podle památkářů otázka, nakolik je schopen stav pískovce posoudit.

Agentura ČTK přišla s teorií, proč je inspekce k výměně tak kritická. Podle jejích zdrojů je to proto, že oprava uplatňuje méně restaurátorské práce, než by si někteří restaurátoři přáli. A to znamená také menší zisky.

4. Práce, již odvedli kameníci, je nekvalitní
Jako restaurátor ovšem může Siegl dobře posoudit, nakolik kvalitně odvedli řemeslníci svou práci. A má na to jednoznačný názor: práce je to mizerná.

"Současný pracovní přístup nejeví známky kvalitní řemeslné práce, která je pro opravu Karlova mostu nezbytná. Pro tyto specifické práce je způsob provedení zcela nepřijatelný," nebere si servítky inspekce.

Ministr kultury Václav Jehlička, který si včera odskočil z úřadu most prohlédnout, s hodnocením inspektorů částečně souhlasí. "Budeme muset dohlédnout na to, aby kvalita kamenické práce byla větší," vzkazuje kameníkům Jehlička.

Šefců přitakává, že na počátku rekonstrukce mohli občas kameníci dodat na Karlův most zmetek. Teď už to však neplatí. "Mohou to být jenom výjimky, které do předávky samozřejmě opravíme," dušuje se Ondřej Šefců.

5. Nové zábradlí je křivé a má až příliš mnoho vad
S ledabylou prací kameníků souvisí i další výrazná výtka. Totiž že za dělníky zůstává pokřivený parapet, který evokuje "dojem levného a nepříliš povedeného obkladu".
 
"Některé kameny vůbec neodpovídají rozměrům původních kvádrů, jinde nelícují nebo jsou špatně osekané," ukazuje Svobodová několik fotografií, na kterých inspektoři zachytili zpackané části zábradlí. I laik na obrázku pozná, že chyby hyzdí části Karlova mostu.

V takovém případě by magistrát hotovou opravu nepřevzal. "Pokud nebude sedět jeden jediný kámen, necháme ho přesadit. Všechno musí být naprosto dokonalé," má jasno Jiří Toman, šéf odboru městského investora, jehož prostřednictvím platí magistrát rekonstrukci.

S tím jednoznačně souhlasí památkáři i stavební dozor. "Stoprocentně se postaráme, aby odvedená práce byla kvalitní. I kdyby to znamenalo rozebrat celé části zábradlí," slibuje památkář Šefců, který je přesvědčen, že žádné celkové pochybení se nestalo. Prý jde jen o detaily. "Proto navrhujeme hodnocení kvality parapetů po zimě. To bude největší prověrka práce," myslí si Šefců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video