Squashista Jan Koukal | foto: Dan Materna, MAFRA

Škola squashe Jana Koukala: Bekhendu se nebojte, je lehčí než forhend

  • 2
Hodně lidí se bekhendu na začátku hodně bojí. Ale není proč. Je to vlastně technicky hodně podobný úder jako forhend, který znáte z minulého dílu, jen na druhou stranu přes ruku.

Seriál MF DNES

4. díl školy squashe Jana Koukala

I pro bekhend platí stejné věci jako pro forhend. To je: stejné držení rakety, včasný nápřah, správné nakročení, správný pohyb těla, aby šlo za ramenem, což je obzvláště u bekhendu hodně důležité. Pozor si dejte také na to, aby raketa končila ve směru, kterým chcete úder hrát.

Pokud hrajete pravou rukou, nakročit si musíte pravačkou a opačně. Když bekhend aspoň trochu ovládnete, je to technicky lehčí a méně náročný úder, než je forhend. Vím, že s bekhendem ze začátku lidé hodně bojují, ale nebojte se, opravdu je pak jednodušší.

ŠPATNĚ. "Bekhend je nejtěžší," říkal krasobruslař Tomáš Verner. Málo se napřahoval.




SPRÁVNĚ. Velký nápřah a vytočení těla je důležité.



Na forhendu je moc věcí, které se dají zkazit, kdežto na bekhendu toho nejde moc vymyslet. Hrajete pořád to stejné. I bekhend je otevřený úder, dáváme mu spodní rotaci.

Také pro něj platí, že je důležité míček trefovat včas před sebou, nenechat ho doletět za tělo. Často slýchám dotazy, jestli se může ve squashi hrát bekhend obouruč.

Samozřejmě může, dokonce bývalá světová dvojka tak hrála, ale to je extrém. Pro squashisty platí: bekhend se hraje pouze jednou rukou. Pokud byste ho hráli oběma, budete se muset všude natahovat o půl metru dál, což je hodně náročné.

Na to také ten Angličan, co bekhend obouruč používal, dojel. Trénoval jako mašina, až se zatavil. Obouruč hrají bekhend jen malé děti, pro které je těžké udržet raketu v jedné ruce, tak si tou druhou pomáhají, aby měly správný nápřah. Já hrál ze začátku taky bekhend obouruč, byl jsem zvyklý z tenisu. To už dávno neplatí.

Úvodní díly seriálu

Také se mě lidé ptají, jestli se nevyplatí ve squashi bekhend obíhat, tedy hrát místo něj forhend. Ne! Ve squashi není čas na nějaké obíhání, když míček oběhnete, tak pak otevřete soupeři celý kurt a to je sebevražda.

Třeba na profesionální úrovni se hraje 70 procent úderů na bekhendu. Všichni se snaží hrát soupeři na tuhle stranu. Důvod je jednoduchý: z forhendové strany se lépe útočí, forhend je také většinou tvrdší, z bekhendu hrozí menší nebezpečí, proto se to tam schválně hraje.

Výhoda bekhendu je ale v tom, že v něm máte lepší cit. Z bekhendové strany toho dokážete víc vymyslet. Bekhend je nejkreativnější úder, ideální na kraťasy.

POSILOVÁNÍ

V předklonu na hyperextenzní lavici s činkou za krkem se zvedejte a spojte to s výkrutem trupu. Důraz klaďte na pevné držení lopatek u sebe. Udělejte tři série po deseti opakováních.

PROTAHOVÁNÍ

Vsedě na míči nebo vestoje uchopte loket a tlačte jím proti dlani. Takto protahujte obě ruce. V ideálním případě vydržte 20 vteřin třikrát na obě strany.






Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž