Michelle Obamová s manželem oslavují v Chicagu vítězství v amerických prezidentských volbách - (5. listopadu 2008) | foto: Reuters

Manžel bude mimořádný prezident, předpovídá Michelle Obamová

  • 63
Sympatickou upřímností reagovala Michelle Obamová na vítězství svého manžela Baracka v amerických prezidentských volbách. "Jsem statistická chyba. Černá holka vychovaná v chicagské South Side... Absolutně bych tady neměla být," prohlásila první dáma tmavé pleti v dějinách USA.

Její stoupenci ji prezentují coby novou Jackie Kennedyovou. Je mladá a elegantní. Zastrašení jejím přímým vyjadřováním a uštěpačným humorem ji její protivníci obviňují z protiamerického smýšlení, z arogance, a dokonce i z rasismu, napsala agentura AFP.

Během předvolební kampaně byla jednou z hlavních opor svého manžela, poskytla stovky rozhovorů médiím a svým chraptivým hlasem přednesla řadu projevů před početnými zástupy lidí. "Můj manžel bude mimořádným prezidentem," předpovídá teď.

Ale analytici se shodují, že její způsoby dávají tušit, že ve stínu svého manžela nezůstane. "Mám vždycky odpověď na všechno. Svého muže škádlím. Je víc než schopný zvládnout silnou ženu. A to je jeden z důvodů, proč si myslím, že je schopný být prezidentem," prohlásila Obamová.

Tvrdí ale, že nebude hrát v Bílém domě dominantní roli. "S Barackem mluvíme o všem, ale já nejsem jeho politický poradce. Jsem jeho manželka."

Čtyřiačtyřicetiletá Obamová je oceňována za svou inteligenci a vysloužila si přezdívku "ostřejší polovička" senátora z Illinois. Konzervativní sdělovací prostředky ji překřtily na "madam reptavou".

Michelle Obamová musela v lecčem ustoupit, když její manžel zahájil tažení do Bílého domu, ale prosadila si i své požadavky - například to, že děti Malia a Sasha, kterým je deset a sedm let, uvidí otce alespoň jednou týdně. A také že Barack přestane kouřit. Což víceméně splnil, jen příležitostně si vychutná jednu cigaretu.

Michelle Obamová se narodila ve skrovných poměrech a byla vychována v chicagské South Side, nejchudší čtvrti ve městě. Rodiče se dvěma dětmi bydleli v dvoupokojovém bytě. Její otec Frazer Robinson, zaměstnanec radnice, celý život pracoval navzdory roztroušené skleróze. Matka Marian vychovávala děti. Michelle se nicméně podařilo dostat v roce 1981 na prestižní Princetonskou univerzitu.

AMERICKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY 2008 OBRAZEMAMERICKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY 2008 OBRAZEMAMERICKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY 2008 OBRAZEMAMERICKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY 2008 OBRAZEM

Její sociologická teorie staví na rasové roztržce: jak se černošští studenti prosazují "do bílých sociálních a kulturních struktur" a čím dál tím méně se identifikují se svou původní komunitou. Jeden z jejích profesorů vzpomíná, jak se vysoká studentka, měřící 182 centimetrů, odmítala zapojit do sportování "jenom proto, že je velká, černá a atleticky stavěná".

Po Princetonu nastoupila na Právnickou fakultu Harvardovy univerzity a poté se stala právničkou v Chicagu. Tam se setkala s mužem, jenž se později měl stát jejím manželem. Zpočátku jeho návrhy odmítala, dokud ji nevzal na film černošského režiséra Spikea Leea. Po jejich sňatku v roce 1992 opustila soukromý právnický sektor a začala pracovat na radnici v Chicagu a poté v univerzitní nemocnici, kde je nadále viceprezidentkou pro vztahy s veřejností.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video