Fronta před volební místností ve floridském městě Surfside - (4. listopadu 2008) | foto: ČTK

Na prezidentské volby čekali Američané hodiny ve frontách

  • 9
Spojené státy žijí jedněmi z nejdramatičtějších prezidentských voleb v historii. Američané vzali volební místnosti útokem a neodradilo je ani mnohahodinové čekání v frontách. Na východním pobřeží, kde volby začaly, postávaly stovky lidí ve frontách dlouho před začátkem hlasování.

Sedmašedesátiletý Frank Douglas dorazil před Potomackou knihovnu ve městě Woodbridge ve Virginii už o půl čtvrté ráno. Chtěl být v řadě první, musel totiž do práce a volby si nechtěl nechat v žádném případě ujít, napsal list Washington Post.

On-line reportáž: volby USA

Podrobná on-line reportáž minutu po minutě

Cybil Archiboldová, která vyčkávala v řadě hned za Douglasem, dorazila ke knihovně přímo z večerního Obamova mítinku. Domů si odskočila jen pro svetr. Než se v šest hodin ráno místního času otevřely dveře této volební místnosti, před budovou už postávaly dvě stovky lidí. Situace vypadala podobně v okolních okrscích či v sousedním státě Maryland.

"O půl osmé přišlo tolik lidí jako v poledne v roce 2004," srovnal dnešní účast člen volební komise v newyorské Chappaque s posledními prezidentským kláním před čtyřmi lety.

PŘEČTĚTE SI

McCain i Obama hlasovali, s nimi masy Američanů

Dlouhé řady byly před volebními místnostmi k vidění kromě Virginie také v dalších takzvaných "swing states" kde byly preference obou kandidátů vyrovnané. Své si museli odstát v mnoha obvodech například voliči v Pensylvánii či Ohiu.

Letos se očekávala vyšší účast než v legendárním roce 1960, kdy Američané zvolili prezidentem Johna Fitzgeralda Kennedyho. Odhady naznačovaly, že hlas letos odevzdá kolem 130-140 milionů lidí.

Voliči v Severní Dakotě čekají, až budou moct dát hlas jednomu z kandidátů na amerického prezidenta.

Ve městě Takoma Park v Marylandu volební soudce vpustil desítky voličů k hlasovacím zařízením o hodinu dříve, aby venku nemrzli. "Je to historická volba. Chtěl jsem hlasovat tak brzo, jak to jen šlo," řekl padesátiletý Vincent Larry, kterého k účasti přiměla možnost volit afroamerického kandidáta. "Přál bych si, aby se toho dožil můj děd, ať už Obama vyhraje, nebo ne."

Američané tak dokázali, že se jednalo o výjimečné volby. V čase finanční krize rozhodovali nejen o osobě příštího prezidenta, ale také o plánu, který má zemi vyvést z krize, a to nejen té ekonomické. Podle mnohých bude muset nový prezident zapracovat na pošramocené pověsti USA ve světě, kterou mu zanechal jeho předchůdce George W. Bush.

Volební potíže

Volební klání už také potkaly první problémy. Například ve Virginii požadovala Národní asociace na podporu barevných lidí více elektronických hlasovacích zařízení nebo prodloužení volebních časů. Sdružení se obávalo, že účast bude v některých okrscích tak vysoká, že kvůli nedostatku zařízení nestihnout všichni odvolit. Případem se musel zabývat dokonce soudce, který jejich žádost o více hlasovacích zařízení zamítl. Nesouhlasil ani s prodlouženou otevírací dobou. Nicméně lidé, kteří už budou ve frontě před koncem voleb, budou moci svůj hlas odevzdat.

V New Jersey museli voliči použít papírové hlasovací lístky, protože elektronické zařízení v některých okrscích nefungovalo. Podobné obtíže řešili například i v Ohiu. Ve Virginii čekali voliči navíc na vedoucí knihovny - volební místnosti, protože zaspala.

Někteří lidé se letos frontám snažili vyhnout tak, že volili předčasně či poštou. Na Floridě a v Georgii si však museli vystát fronty i oni. Podle Gallupova institutu si tento způsob voleb vybralo v celých Spojených státech 28 procent lidí. Zogbyho institut odhadoval, že 56 procent z nich volilo Obamu, 39 procent dalo hlas McCainovi.

Volby začaly tradičně - v Dixville Notch
Prezidentské volby v USA začaly tradičně v obci Dixville Notch ve státě New Hampshire na východním pobřeží. Volební místnost se zde otevřela o půlnoci, tedy v šest hodin ráno středoevropského času. Obama zde porazil svého rivala McCaina v poměru 15:6 hlasům.

Tradice brzkého hlasování v Dixville Notch se datuje do roku 1948. "Letos byla účast oprávněných voličů stoprocentní," upozornil hrdě zdejší zastupitel Rick Erwin. V roce 2004 tu zvítězil dosavadní prezident George Bush.

Průběžné výsledky on-line

On-line sčítání amerických voleb v přehledné grafice

Současně se otevřela volební místnost i v Hart's Location, další vesničce v New Hampshiru. Pro Obamu tu hlasovalo sedmnáct voličů, pro McCaina deset. Demokrat zde zvítězil poprvé od roku 1996, kdy byla tradice brzkého hlasování po třech desetiletích obnovena.

Obě obce mají dohromady 120 obyvatel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video