Squashista Jan Koukal | foto: Dan Materna, MAFRA

Škola squashe Jana Koukala: Forhend - dbejte na nápřah a správný směr

  • 0
Každý z vás už asi někdy zkoušel házet "žabku" do vody. Vzpomeňte si na to a použijte tenhle pohyb, když se při squashi chystáte zahrát forhendový úder. Je to hodně podobné.

Seriál MF DNES

3. díl školy squashe Jana Koukala

Jak se správně forhend hraje? První věc: forhend je otevřený úder, míčku dáváte spodní rotaci, tedy čopujete. Když to porovnám s tenisem, je to přesně naopak. V tenisu jsou údery zavřené, míček hrajete jakoby zezhora, liftujete. Tenhle úder se ve squashi používá jen výjimečně.

Já třeba jen ve chvíli, kdy jsem blízko u zdi a chci zahrát kraťas, který rychle padá na zem. Ale zpět ke správnému forhendu.

Příprava na úder začíná dobrým nakročením, ne výpadem, ale menším krokem. Pokud hrajete pravou rukou, musíte si nakročit levou nohou a opačně. Pozor na to, abyste míček hráli před tělem. Pokud ho necháte doletět za sebe, budete ho trefovat pozdě a bude létat všude možně.

ŠPATNĚ. Veslař Ondřej Synek se nevyhnul chybám: špatnému nakročení i malému nápřahu.

Synek: forhend

SPRÁVNĚ. Takhle by měl vypadat správný forhend.

Koukal: forhend

S tím souvisí požadavek, abyste při forhendu měli správně napřaženo. Obecně platí, že napřaženo byste měli mít už ve chvíli, kdy se k míčku rozběhnete. Jakmile k němu běžíte, máte raketu dole a teprve napřahujete, už děláte víc věcí dohromady a je to náročnější. Pokud včas napřáhnete, máte o starost méně.

Je to ideální případ, protože ve squashi jinak většinou nemáte na pořádný nápřah čas. Při nápřahu byste měli mít raketu trochu za zády, jako kdybyste natahovali gumičku.

Nemá ale smysl se napřahovat raketou za záda moc. To spíš výš. Každopádně radši zvolte větší nápřah, než menší. Dopředu pohyb uděláte jednoduše, opačně je to těžší a zvyšuje se riziko chyb.

Úvodní díly seriálu

A další důležitá věc, která se podceňuje: měli byste úder končit tak, abyste raketu měli směrem, kam chcete odehrát míček. Vlastně byste měli jít raketou za míčkem. Nejdůležitější však je, jak se k úderu postavíte. K míčku byste se měli natočit bokem a pak do něj jít nejdřív ramenem, pak jde loket a tak dále.

Jako byste někomu dávali facku. Důležité je mít pevné zápěstí, tenhle úder se nehraje jen rukou, ale celým tělem. Přenášíte váhu ze zadní nohy, hlavní není dát ránu rukou, ale využít energii těla, je to švihová věc. Ale ve forhendu máte samozřejmě největší sílu, díky němu můžete soupeře zatlačit. Navíc je méně čitelný než bekhend.

To byl základní forhend – používáte ho v případě, že máte na úder čas. Jinak se stane, že budete hrát pod tlakem. Pak jsou dvě důležité věci: nápřah a směr, kterým úder vedeme.

POSILOVÁNÍ
Na přiměřeně těžkých činkách, které máme v obou rukách, provedeme klik. Po jeho dokončení přitáhneme jednu činku k hrudníku a zároveň křížem zvedneme nataženou nohu. Končetiny pak položíme zpět a vyměníme. Provádíme deset opakování ve třech sériích.

Koukal: posilování

PROTAHOVÁNÍ
Loket opřeme o zeď v úrovni hlavy. Tlakem proti podložce a mírnou rotací trupu protahujeme prsní sval.

Koukal: protahování


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž