Premiér Mirek Topolánek vystoupil před novináři po zasedání grémia. Za ním zleva místopředseda Petr Bendl, který ho kvůli prohraným volbám a situaci v ODS vyzval k rezignaci.

Premiér Mirek Topolánek vystoupil před novináři po zasedání grémia. Za ním zleva místopředseda Petr Bendl, který ho kvůli prohraným volbám a situaci v ODS vyzval k rezignaci. | foto: David Port, MF DNES

Topolánek čelí tlaku, dostal ale čas do prosincového sjezdu ODS

  • 1333
Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek zatím ustál povolební kritiku zevnitř strany. Vyplynulo to ze včerejšího jednání grémia ODS. Zatím nemíní odstoupit z postu předsedy strany, jak požadoval Petr Bendl, ani nechce uspořádat kongres ODS dřív než v prosinci, jak si přál Pavel Bém.

Dosluhující hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl vyzval Topolánka k odchodu z čela strany. Premiér uvedl, že si výzvu musí rozmyslet. Smířlivě se vyjádřil i ministr vnitra Ivan Langer. "Myslím, že všichni potřebujeme dojít k chladné mysli," řekl s tím, že by Topolánek na své rozhodnutí měl dostat čas.

Na výsledky večerního jednání grémia ODS čekali novináři do pozdních večerních hodin. Premiér Mirek Topolánek nakonec přednesl jen krátké prohlášení. Potvrdil, že volební kongres ODS proběhne podle plánu v prosinci, a zdůraznil "nutnost pokračování koaličního projektu". Jeho největší kritici Bém a Bendl nedostali na tiskové konferenci slovo. Ani dotazy novinářů nebyly povoleny.

Grémium doporučilo svým senátorům, aby ve volbě předsedy Senátu podpořili současného šéfa horní komory parlamentu Přemysla Sobotku. Topolánek také hovořil o nutnosti personální, obsahové a komunikační reflexe vládnutí ODS. "Ministři ODS mi dali funkce k dispozici," řekl premiér.

čtěte také

Krajským reprezentacím ODS, které se nyní účastní jednání o budoucích vládách v regionech (ve všech zvítězili sociální demokraté, ale potřebují pro své vlády podporu), vedení občanských demokratů doporučilo vyvarovat se koalic s účastí či podporou KSČM a zároveň se držet ideové a programové linie ODS.

Hlavně ne vládu oranžových, říkal před jednáním premiér
Topolánek před jednáním zdůrazňoval, že by se vláda neměla dostat do rukou sociálních demokratů. "ODS by ztratila možnost pokračovat v reformách, které již začínají přinášet prospěch občanům," uvedl v prohlášení pro média.

ODS podle něj zvítězí v příštích volbách jedině při středopravicovém programu, obnovení jednoty ve straně a pokračování projektu trojkoalice.

Naznačil ale, že setrvání jeho samotného v čele strany není nutností a záleží na tom, kdo výše uvedené podmínky dokáže splnit. "Pokud se objeví osobnost, která bude garantovat jejich splnění, jsem v takovém případě připraven nekandidovat a podpořit ji ve volbě nového předsedy ODS," dodal premiér.

Takový člověk by měl garantovat i euroatlantickou vazbu a aktivní vystupování v EU, píše se v rozšířené verzi prohlášení, kterou Topolánek zveřejnil na webu ODS.

dokument

prohlášení Mirka Topolánka

"Naším hlavním cílem musí být, aby se do konce volebního období obnovila důvěra občanů v naši politiku. Teprve v případě, že by nebylo možné dále pokračovat v reformách, jsem pro předčasné volby," sdělil Topolánek.

Bémova snaha o předčasný kongres zatím nevyšla
První místopředseda strany a pražský primátor Pavel Bém už v sobotu prohlásil, že tématem nedělního večerního jednání by mělo být i případné svolání mimořádného kongresu dříve než v řádném, prosincovém termínu. - čtěte Topolánka k rezignaci vyzývat nebudu, říká Bém

Podle Topolánka by ale Bém nebyl dobrým předsedou ODS. Pokud by na tuto funkci kandidoval, Topolánek by prý kandidoval proti němu. Premiér to uvedl v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny.

Co by měl po volební prohře udělat Mirek Topolánek?

celkem hlasů: 31400

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 8. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

složit obě funkce
složit obě funkce 17898

žádnou funkci neskládat
žádnou funkci neskládat 9053

složit funkci předsedy ODS
složit funkci předsedy ODS 3899

složit funkci předsedy vlády
složit funkci předsedy vlády 550

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video