Originál mnichovské dohody vystavený v Národním muzeu | foto: Michal Šula, MF DNES

VIDEO: Originál mnichovské dohody poprvé doputoval do Česka

  • 5
Originály mnichovské dohody v němčině, angličtině a italštině dnes instalovali v pražském Národním muzeu. Texty jsou v Česku k vidění vůbec poprvé a lidé si je od 27. října mohou prohlédnout v rámci expozice nazvané Republika.

"Jedná se o unikátní historické dokumenty, které dosud dobrovolně neopustily území Německa a poprvé byly zapůjčeny do jiné země," řekl generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Součástí dokumentů, které si na několik let po válce odvezli Američané, jsou také původní mapy sloužící k upřesnění územních požadavků nacistického Německa vůči tehdejšímu Československu.

Na výstavě chybí francouzská mutace dokumentu, která se zřejmě ztratila. Nahradilo ji ale vyjádření z archivu francouzského ministerstva zahraničí, co se s listinou mohlo stát.

Na základě mnichovské dohody, kterou v září 1938 podepsali představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa, muselo tehdejší Československo do dvou týdnů postoupit pohraničí; Mnichov se tak stal předzvěstí II. světové války.

Originál mnichovské dohody vystavený v Národním muzeu. Na snímku ředitel muzea Michal Lukeš

Vystavení vzácných dokumentů, které jsou pojištěny na částku v řádech milionů korun, v trezorové vitríně provázejí přísná bezpečnostní opatření. Hlídá je kamerový systém i nepřetržitá ostraha.

Výstava Republika, věnovaná 90. výročí vzniku Československa, se uskuteční ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a Senátem. Bude otevřena do poloviny března a obsadí všechny volné muzejní prostory.

Originál mnichovské dohody vystavený v Národním muzeu

Připomene události spojené s dějinami první Československé republiky. První část zachytí vznik republiky a vše, co jejímu vyhlášení předcházelo. Například působení československých legií a významných osobností spjatých se zahraničním odbojem i domácí politiku v rámci habsburské monarchie.

Další části výstavy upozorní na dvě odlišná prostředí, v nichž se odehrával život první republiky - město a venkov. Závěr expozice připomene významné osobnosti spjaté s tímto obdobím.

Německá kopie mnichovské dohody má být trvale vystavena v Kolovratském paláci v areálu Senátu - právě tam s ní byla před 70 lety seznámena úřednická československá vláda generála Jana Syrového.

Originál mnichovské dohody vystavený v Národním muzeu

Vůbec poprvé byl její originál vystaven loni ve Zwieselu na německé straně Šumavy. Bavorská zemská vláda tam uspořádala výstavu Bavorsko - Čechy: 1 500 let sousedství.

Podpisu mnichovské dohody má být věnován nový film Miloše Formana, který na scénáři pracuje s dramatikem a bývalým českým prezidentem Václavem Havlem. Inspiroval je román Mnichovský přízrak, který letos představil v Praze francouzský spisovatel Georges-Marc Benamou. - čtěte Forman a Havel chystají scénář k filmu o Mnichovské konferenci

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue