Windows 7 | foto: Jiří Zahrádka s přispěním S Club 7

Šéf Microsoftu: Windows 7 jsou Visty, ale mnohem lepší

  • 267
S překvapivou odpovědí na nenápadnou otázku vystoupil generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer. Na floridské konferenci prozradil další střípek o Windows 7, které mají přijít na svět počátkem roku 2010.

Nový operační systém nahradí současnou verzi Windows Vista. Mnohým uživatelům nepřirostly Visty k srdci, a tak se někteří rozhodli, že setrvají u Windows XP až do dalšího vydání Windows. Po Ballmerově odpovědi se ale zdá být všechno jinak.

Bill Gates a Steve Ballmer

Na otázku, jak podle něj uživatelé přijali Visty, odpověděl hodně zeširoka. Nezapomněl zmínit, že na Visty v současnosti spoléhá 10 % uživatelů z firemního sektoru a celkově se Vist prodalo více než 180 milionů kopií. Za srovnatelné období jsou to daleko lepší výsledky, než jakých dosahovaly Windows XP. O podobném vyjádření a jeho lehké napadnutelnosti jsme psali již v článku Visty dáme k ledu, počkáme na Windows 7.

To zajímavé ale teprve následovalo: "Popsal bych Windows 7 asi takto: Visty, ale mnohem lepší. Visty jsou dobré, Windows 7 mají navíc jednodušší uživatelské rozhraní a vylepšený výkon. Nebudu nikoho přesvědčovat, aby na ně čekal. Šel bych do toho a využil Windows Vista už dnes. Používám je já, používáme je všude v Microsoftu. Nemuseli jsme jít cestou nekompatibility, abychom udělali velký pokrok, pokud jde o jednoduchost uživatelského rozhraní, kvalitu a výkon."

Zároveň po tomto prohlášení odmítl některé spekulace, že půjde jen o druhou verzi Vist "R2". Jako příklad zásadní odlišnosti od Vist uvedl přepracování aplikací i samotného operačního systému pro chystané procesory od Intelu a AMD.

Naše analýza
Před dvěma roky se zahraniční komentátoři rozčilovali, že Visty stále pracují s neefektivními registry, systém souborů zůstal netknutý a většina změn si dala za cíl uživatele jen otravovat. Všechny výtky měly společného jmenovatele - zpětnou kompatibilitu programů.

Microsoft má poměrně velkou zodpovědnost, dle některých odhadů zabírá okolo 90 % trhu s operačními systémy. Nemůže si zkrátka dovolit "vyšplouchnout" miliony uživatelů nějakou novinkou, která sice bude užitečná, v konečném důsledku však zabrání velkému množství zákazníků používat software, na který jsou zvyklí. Každé nové vydání Windows proto nabízí spíše 1000 + 1 drobné vylepšení než několik velkých a radikálních změn. O tom také mluví Ballmer, když říká, že nemuseli jít při vývoji cestou nekompatibility, aby udělali velký pokrok. Naznačuje snadnou použitelnost současných programů i pro budoucí verzi OS a ještě chválí Microsoft za provedená zlepšení.

Varianta A: Pokud Ballmerovi budeme věřit, nedočkáme se výrazných změn ani ve Windows 7. Nejspíše se odstraní nadbytečné funkce, které systém zpomalovaly ("čistější uživatelské rozhraní a vyšší výkon") a zmenší se objem celého operačního systému tak, aby zabíral na disku méně místa. Tomu nasvědčuje i poměrně krátká doba pro vývoj, zatím uplynulo 2,5 roku a jsou již připraveny testovací betaverze. V současné době probíhá konference Microsoft PDC 2007 a mezi odbornou veřejnost začínají být uvolňovány první kopie pro testování. 

Vairianta B: O něco méně pravděpodobná je druhá varianta - Ballmer nechce Visty shodit, vždyť ještě více než rok musí tvořit příjmy Microsoftu. Ve svém projevu naznačil, že s Windows 7 není o co stát, kdo tedy váhal s přechodem z Windows XP na novější operační systém, nyní je blíže k rozhodnutí koupit Visty a na nic již déle nečekat.

Začátkem roku 2010 pak proběhne velká kampaň, Windows 7 budou skutečně revoluční (např. nebudou obsahovat registr) a rozběhne se nová vlna nakupování. Zpětná kompatibilita by mohla být vyřešena například přes virtualizaci, která je dnes již na velmi vysoké úrovni. Zatím tomu ale nic nenapovídá.

Ať tak či tak, s přechodem z Windows XP se zatím stále vyplatí počkat.

Co zatím víme o Windows 7

Informací není mnoho a i když jsou přímo od Microsoftu, ve finále může být všechno jinak.

  • Zaprvé byla zveřejněna informace, že nadstandardní aplikace nebudou součástí instalační sady, uživatelé si je budou moci stáhnout přes Windows Live. Uspoří to místo na disku a snad dopomůže ke zpřehlednění samotného OS. Více v článku Nová Windows výrazně jednodušší.
  • Na blogu vývojářů se čas od času objeví nějaká zajímavá informace. Zásadní byla ta o podpoře dotykového ovládání. Změn se dočkal přepracovaný taskbar připomínající OS X, který nabídne ovládání aplikací přes kontextovou nabídku pomocí pravého tlačítka myši. Vše je ilustrováno na Windows Media Playeru, po kliknutí pravým tlačítkem na ikonu na taskbaru se zobrazí playlist, ve kterém lze jednoduše změnit přehrávanou skladbu bez nutnosti zvětšování okna. Samozřejmě nechybí malé náhledy spuštěných aplikací známé již z Vist.
  • Přibyly některé funkce známé z iPodu popř. MacBooků, dotykové ovládání podporuje zoomování pomocí dvou prstů.
  • I nadále bude v systému UAC (User Account Control), vyskakující hláška přiřazující práva spouštěným programům.
  • Microsoft slibuje nižší hardwarové nároky. Na internetu se objevily informace, že Windows 7 jsou optimalizovány i pro netbooky tak, aby mohly být důstojným nástupcem Windows XP. Měl by proto dostačovat 1GHz procesor a 1 GB operační paměti. Na netbooku byly prý Windows 7 také prezentovány a podle neověřených informací běhaly velmi svižně.
  • Na závěr zde máme dva snímky vzhledu nových Windows, které Microsoft uvolnil před pár dny:
               Windows 7 Windows 7