Britská královna Alžběta II. na návštěvě Slovenska (2008)

Britská královna Alžběta II. na návštěvě Slovenska (2008) | foto: Petr JosekReuters

Britská královna přijela na historickou návštěvu Slovenska

  • 471
Britská královna Alžběta II. přiletěla na historicky první návštěvu Slovenska. Setkala se již se slovenským prezidentem Gašparovičem, poobědvala s vrcholnými politiky a viděla se i se svým krajanem Nicholasem Wintonem, který zachránil stovky slovenských i českých dětí před koncentračními tábory.

Letadlo s Alžbětou II. a princem Filipem přistálo na letišti Rastislava Štefánika v Bratislavě zhruba půl hodiny před polednem. Královna pak odjela na setkání s prezidentem Ivanem Gašparovičem, který ji přivítal na nádvoří prezidentského paláce.

Na uvítací ceremoniál před prezidentským palácem dorazily stovky lidí, někteří z nich podle slovenského deníku SME čekali na příjezd královny i hodiny.

Slováci vnímají příjezd královny jako jednu z nejvýznamnějších zahraničních návštěv v historii země. Alžběta II. během své šestapadesátileté vlády zavítala na Slovensko poprvé.

Fotografie zvětšíte kliknutím na obrázek (Autor: Reuters)

Britská královna Alžběta II. na návštěvě Slovenska (23.10.2008)

Panovnice v červeném kostýmu a klobouku prý působila na lidi jako příjemná a přívětivá dáma. Podle některých okolostojících však neochutnala chleba, kterým ji přivítali.

"Neslyšel jsem o tom, že by někdo odmítl chléb a sůl. Je to náš typický lidový zvyk, je protokolárně běžné a slušné, že host tento zvyk a obyčej u hostitele přijme," řekl prezidentův mluvčí, který však neviděl, že by královna chléb a sůl odmítla.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič daroval královně dřevěnou plastiku s motivy koní a šperkovnici. Princ Filip si bude moci vyzkoušet, jak se hraje na slovenský národní nástroj, fujaru. Tu mu podle slovenského deníku Sme prezident Gašparovič také sám předvedl.

Britská královna Alžběta II. na návštěvě Slovenska - se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem.

V rozhovoru s Gašparovičem se královna zajímala o blízkou i vzdálenější historii Slovenska. Alžbětu podle slovenského prezidenta prý překvapily hlavně těžké podmínky, za nichž žili lidé v době komunismu.

Ze vzdálenější historie ji podle něho zajímaly hlavně momenty, které spojovaly Slovensko a Británii. Šlo například o působení slovenských vědců na britských ostrovech.

Britská královna Alžběta II. na návštěvě Slovenska (23.10.2008)

Po návštěvě u prezidentského páru čekal královnu oběd s předsedou parlamentu Pavlem Paškou, premiérem Robertem Ficem a ministrem zahraničních věcí Jánem Kubišem.

Britskou královnu také čekala schůzka s krajanem Nicholasem Wintonem, který před začátkem  druhé světové války zachránil před nacisty stovky slovenských a českých dětí. Na setkání se objevily i některé z Wintonových "dětí". Mezi nimi i Milena Grenfellová-Bainesová, které bylo v době odchodu do Británie pouhých devět let.

Britská královna Alžběta II. na návštěvě Slovenska (23.10.2008)

Britský královský pár už stihl i krátkou procházku po bratislavském Starém Meste. Královnino bezpečí podle slovenských novin střežili nejen policisté v centru města a přilehlých ulicích, ale situaci sledoval ze vzduchu i vrtulník ministerstva vnitra.

Jen den před příletem Alžběty II. experti pátrali po výbušnině, která měla být údajně uložena v prezidentském paláci, kde dnes prezident Ivan Gašparovič královnu přivítal. Žádnou bombu však nenalezli.

První část programu dnes královna uzavřela odhalením Památníku železné opony. Má připomínat hraniční bariéry, které socialistické Československo oddělovaly od "kapitalistického" Rakouska na druhé straně Dunaje.

Dnes ještě královnu čeká v Bratislavě banket. Zítra by měla ve Vysokých Tatrách v Popradu zahájit hokejové utkání místního klubu s anglickým týmem Guildford Flames.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue