Ze hry Akt | foto: Divadlo Járy Cimrmana

VIDEO: Když Cimrman poprvé ožil, zpíval a tančil

  • 1
Každý čtvrtek v deníku MF DNES vychází DVD s hrami Járy Cimrmana. Dnes je to Akt, rodinné drama se zpěvy a tanci o malíři, jeho modelce a jejich "ztracených" synech. Jde o první hru českého génia, kterou publikum spatřilo.

. Cimrman na DVD

Vše o cimrmanovských DVD za skvělou cenu ve speciální příloze www.idnes.cz/cimrman

O čem hra je
Nadějný malíř se chystá vytvořit své životní dílo, akt. Avšak pokaždé, když se jeho modelka svlékne, popadne ho "ten jeho" démon... A tak postupně zplodí pět dětí. Ty mu však znemožňují umělecké soustředění, a tak je jednoho dne posadí do různých dopravních prostředků a rozešle je do všech světových stran... O několik desítek let později dojde ke shledání.

Jak si hra vede u fanoušků
"Akt je jednou z her, díky nimž jsem ve čtrnácti letech objevila Cimrmany. V knihovně jsem si půjčila kazetu a doma si pak při jejím poslechu smíchy otloukala hlavu o stůl," vzpomíná devětadvacetiletá Lenka Belková z Prahy. "A toto rodinné drama dál zůstává jedním z mých favoritů, asi proto, že mám ráda tragikomiku rodinného prostředí. Příběh, v němž si postarší manželé pozvou do domu úplně cizí lidi a postupně jim sdělují, že jsou jejich rodiči, je dokonalý. Každá z postav je propracovaným komickým charakterem: průměrný malíř, který místo uměleckých děl plodil jen děti, sexuolog, který by sám potřeboval svoji pomoc, učitel, který moc nezvládá přítomnost dětí, nebo nevzdělaný, ale o to víc optimistický šmelinář."

Oblíbené hlášky ze hry

* Šup hlavičku pod vodičku! Ne že by se utopily, ale napijou se.
* Láďo, ty mě štveš, pamatuj si, ty mě štveš ze všech nejvíc!
* Dvojčata se neustále škrtila. Ale byla roztomilý!
* Ty jsi pořád lízal stěny! To bylo nedostatkem vápníku.
* Uvidět svou vlast Böhmen.

Proč má rád Akt
Jan Hraběta, který hraje Bédu Síru: "V té roli se nemusím vůbec přetvařovat. Jak já se tam jmenuju? Jo, Béda. On je to takovej světskej, prostej člověk, to mi vyhovuje. A taky je tam kuřátko a obložená mísa, takže můžeme na jevišti jíst. Dokonce tam piju ze štamprličky pivo. Jenže mně od operace nohy pivo přestalo chutnat, hodlám žalovat pana doktora."

Když se řekne Akt

Jaké pasáže fanoušci rádi citují

Liptákovský výbuch
Zdeněk Svěrák líčí, kterak došlo k objevu pozůstalosti největšího českého génia Járy Cimrmana. Došlo k němu 23. února v deset hodin a pět minut dopoledne, kolem roku 1966. Doktor Hedvábný si ho pozval, aby mu pomohl zbudovat krb. Svěrák tvrdí, že má jako jeden z mála lidí absolutní sluch. "To neříkám, že bych se chtěl nějak chlubit. To je prostě fakt." Absolutní sluchaři jsou prý dobří krbaři, a tak mohl proklepáním zdí v Hedvábného chalupě označit místo, kde by bylo nejlépe krb zbudovat. "Prostě jsem našel komín." Při kopání objevili důkladně okovanou truhlu. Jelikož byli na bývalém území Sudet, přivolali raději pyrotechnika Šťáhlavského, který truhlu pro jistotu odpálil. Po "historickém liptákovském výbuchu" zůstala dochována nahrávka na magnetofonu. "Když se prach po výbuchu usadil, ukázalo se, že se nám podařilo, nechtěně, rozmetat rozsáhlou pozůstalost neuvěřitelně talentovaného jedince. Nezvyklá šíře zájmů by se dala přirovnat snad jedině k Leonardu da Vinci. A to ještě těžko."

Erotika, erotika
U Žílů v obýváku se sejdou tři jejich synové. Učitel, sexuolog a bodrý šmelinář. Sexuolog si dělá po celou dobu poznámky, tuší, že by je mohl použít do své připravované publikace Co se všechno schumelí mezi dvěma manžely. "To je pěkné, ale na titul, jestli vám do toho můžu mluvit, je to trochu dlouhé. Já bych dal jenom Co se schumelí mezi manžely," poradí objevenému bratru-doktorovi učitel. "Já bych to nazval Chumelenice," dodá šmelinář Béda, který se s ničím nepáře. Když manželé Žílovi líčí, jak postupně docházelo k plození synů, poznamená: "To já znám, tohleto..." A začne recitovat: "Erotika, erotika/ Proč se nás tak mocně týká/ Oč by bylo méně bolu/ Kolem kamen, kolem stolu/ Oč by bylo více síly/ Pro sekyry, dláta, pily/ Pro lopaty, pro motyky/ Nebýti té erotiky."

Neznámá podoba Járy Cimrmana
Podoba českého génia není dosud známa. Fotografoval se totiž pouze ve větších skupinách nebo z velké vzdálenosti. Hodně mohla napovědět Cimrmanova "autobusta", kterou génius vytvořil ve svém sochařském období. Ale po jejím nálezu už byly všechny rysy strhané. Pokud tušíte, jak Jára Cimrman vypadal, zúčastněte se soutěže, kterou vyhlašuje MF DNES a iDNES.cz. - více zde