Jan Koukal - Protahování Cvik na předloktí - Protahování Cvik na předloktí. Vsedě na míči mějte ruce před tělem, tlačte dlaněmi proti sobě a trvalým kontrolovaným tlakem protahujete svaly i šlachy. | foto: ., MAFRA

Škola squashe Jana Koukala: Jak držet raketu

  • 4
Pro to, abyste mohli dobře provádět všechny squashové údery, je hodně důležité správné držení rakety. To je stejné při forhendu i bekhendu.

Důležitá rada: raketu v ruce neotáčejte a nehýbejte s ní. To maximálně ve chvíli, kdy je míček daleko od vás a vy byste na něj bez přehmátnutí nedosáhli.

ŠPATNĚ.
"Chytl jsem to jako klacek, co?" tušil správně veslař Ondřej Synek.

ŠPATNĚ.

Já držím raketu dole na rukojeti. Dál tak dosáhnu, ale zase na úkor větší kontroly nad údery. Pokud chcete mít údery víc pod kontrolou, což je pro začátečníky důležité, držte raketu výš. Technika je důležitá, sílu uplatníte spíš v tenise.

SPRÁVNĚ. Tento úchop rakety je při squashi správný.

SPRÁVNĚ. Tento úchop rakety je při squashi správný.

A teď k vybavení.

Nejdůležitější je určitě raketa a boty. Rakety jsou různě vyvážené. Buď do hlavy, do středu, nebo do ruky. Podle toho jsou různě těžké.

Obecně platí, že čím je raketa lehčí, tím je těžší zvládnout správnou techniku. Člověk s lehkou raketou totiž může hrát víc zápěstím, což je špatně. I proto je důležitý správně položený ukazováček, který funguje jako brzda, abyste zápěstím nehráli (viz foto správného držení). Úder by měl být vždycky švihový, celým tělem.
Důležité je si raketu vyzkoušet, každý po chvíli pozná, co mu sedí.

Hodně záleží na stylu hráče.

Když někdo hraje silově, doporučuji těžší raketu do hlavy, pokud je hra založená na rychlých volejích, tak si kupte lehčí raketu. Já mám tu svou vyváženou do středu, váží 130 gramů, takže s ní můžu rychle manipulovat a hrát dobře voleje.

Důležitý je i výplet. S tvrdším máte lepší kontrolu, ale zase míček od rakety tolik neletí. A naopak.

Seriál MF DNES


2. díl školy squashe Jana Koukala

Existují čtyři druhy míčků, které jsou označeny barevnými tečkami: modrá, červená, bílá a žlutá. Barvy jsou seřazeny od začátečníků po profesionály.

Vždy před hrou bychom měli míček zahřát, nejlépe voleji.

Někdo si bere míčky, které skáčou méně a dává je na pět minut na topení, což je na nic, pokud nedokážete udržet míček hraním v potřebné teplotě. To profesionálové dokážou, proto hrají se žlutým. Udrží ho v takové teplotě, že skáče jako modrý pro začátečníky. Hrát my s modrým, tak nám skáče z kurtu ven.

Pro amatéry není od věci hrát v brýlích s nerozbitným sklem.

Lidé se sice smějí, ale výrazně se sníží riziko zranění způsobené trefení míčkem. Profesionálové brýle nepotřebují, zato čelenku ano, aby vám nekapal pot do obličeje. Doporučuji také potítka a ručník, abyste si mohli kdykoliv utřít dlaně a neklouzala vám raketa.

POSILOVÁNÍ
Při sedu na míči si vezměte jednoruční činky. Předpažte, ale lokty mějte u těla. Pak zapažte. Klaďte důraz na držení lopatek u sebe, plynulý pohyb a dokonalou kontrakci svalstva mezi lopatkami a svalů v rameni.

Jan Koukal - Posilování


PROTAHOVÁNÍ
Cvik na předloktí. Vsedě na míči mějte ruce před tělem, tlačte dlaněmi proti sobě a trvalým kontrolovaným tlakem protahujete svaly i šlachy.

Jan Koukal - Protahování Cvik na předloktí

OBUV
Kromě rakety je ve squashi obuv nejdůležitější. Co je třeba vědět o obuvi?

"Správná bota na squash by měla mít hodně stabilní patu. V kombinaci s tím, že je bota nízká, se minimalizuje nebezpečí zvrtnutí kotníku. Platí, že čím blíž jste podlaze, tím lépe dokážete koordinovat svoje pohyby. Samozřejmě to musí být sálová obuv. Doporučuji i vyztuženou špičku, při různých výpadech ji totiž budete tahat za sebou, aby se vám rychle neprodřela. Existuje víc druhů, ale doporučuji speciální squashovou obuv. Největší nabídka těchto bot je ve squashových centrech."

První díl seriálu čtěte ZDE




Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž