Ordinace v růžové zahradě (2008)

Ordinace v růžové zahradě (2008) | foto: Archiv TV Nova

Současné české seriály mají kouzlo, ale za zahraničními vzory pokulhávají

  • 117
České televize jsou zahlceny seriály, které diváci žádají. Snese domácí produkce alespoň letmé srovnání se zahraničními opusy, u nichž se leckdy inspiruje?

Vezměme to chronologicky. Každý všední den před televizními novinami se divák může projít Ulicí, nahlédnout do domácností postavám realitě více či méně podobným a dát si pivo u Henryho, tedy u toho Američana s roztomilým přízvukem.

Michal Zelenka (vpravo) s kolegy ze seriálu Ošklivka KatkaV pondělí se pak musí rozhodnout, jestli zkusí vyřešit zapeklitý případ společně s příslušníky Kriminálky Anděl, nebo zkontroluje lesklost rovnátek slečny Katky, které všichni po vzoru té kolumbijské příšerky říkají Ošklivka.

V úterý může zkontrolovat, zda se vztah doktora Mázla s mrchou Tárovou vyvíjí slibně a jestli "Růžovka" vůbec ještě stojí. Případně zjistit, zda si Andrea Rubešová nepořídila nové brýle či náhodou nezjistila, že je vlastně hodná.

Tak by se dalo pokračovat donekonečna - respektive do konce týdne. Protože od pondělí vše začíná nanovo. Stejné vztahy, podobné zápletky, v nichž se jen vymění aktéři. Ať se snaží sebevíc, štěstí nikomu z nich nikdo nepojistí. Snad jen milosrdný scénárista a štědrý produkční.

Ulice

Fenomén Ulice, denní seriál, jež nedávno překonal magickou tisícovku dílů, diváky stále táhne. Proč? Na nic si nehraje a drží úroveň. Řeší se tu normální, běžné problémy (ztráta zaměstnání, manželská krize), netlačí se na pilu a hrají tu povětšinou výteční herci.

UKÁZKA ZE SERIÁLU ULICE

Je-li možné najít v zahraniční produkci adekvátní produkt, pak je to legendární soap-opera Tak jde čas, svého času i u nás hojně sledovaná. Byť ji s Ulicí tematicky nelze porovnávat, společnou mají jednu, o to zásadnější věc - nekonečnost.

Kriminálka Anděl

Pohled na Kriminálku Anděl je zajímavější. Nelze jí upřít pokus o modernost, dravost a švih, ovšem srovnání s Kriminálkami * (za * doplňte jakoukoli severoamerickou reálii od Miami po New York) neustojí.

seriál Kriminálka AndělNa české poměry relativně odvážný vstup do dlouhá léta nečeřených vod detektivních seriálů, jejichž progrese se zastavila v zakouřeném umakartovém kanclíku hrdinů Malého pitavalu z velkého města, případně u dramaticky pozdviženého obočí detektiva Martina Tomsy, totiž nese pachuť levné ateliérovky.

Nedělejme si iluze, že interiéry amerických kriminálek točí tvůrci jen a pouze v reáliích. I oni využívají služeb rozlehlých hangárů, jenže to umí natočit bez pocitu, že za sádrokartonovou stěnou zrovna doktor Pusenský tepe mladou Valšíkovou.

Ordinace v růžové zahradě, Velmi křehké vztahy, NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA

Původně uzavřené série Ordinace v růžové zahradě a Rodinných pout (později Velmi křehkých vztahů) se nafoukly do regulérně soap-operových monster kvůli vysoké sledovanosti. A zároveň si vzájemně konkurují ve smyslu "přeci jim neuděláme radost tím, že stáhneme naší vlajkovou loď z místa, kde pluje jejich".

UKÁZKA ZE SERIÁLU ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ

Oba seriály se dotýkají - od dob Dietlovy Nemocnice na kraji města - divácky snad nejatraktivnějšího seriálového prostředí, totiž lékařského. Srovnatelný zahraniční seriál? S křečovitě přivřenými víčky Chicago Hope.

Velmi křehké vztahy (2008)Lékařské prostředí jde totiž ve všech třech seriálech ruku v ruce se soukromým životem hlavních hrdinů. Ovšem česká - bez urážky - papundeklová rychloprodukce šustící papírem těžko dosáhne propracované struktury Chicago Hope, nejen kvůli objemu prostředků, jež do seriálů tečou.

Zcela svébytně a v konečném součtu vítězně se nakonec jeví Nemocnice na kraji města. Skvěle napsaným Dietlovým originálem počínaje, ztěžka kulhajícím pokračováním po dvaceti letech a svěže uchopenými Novými osudy konče. Už ze cti k prapůvodu snad nejúspěšnější české "zdravotnické" série a profesionalitě všech zúčastněných tvůrců není vhodné za hranice vyrážet. Nemocnice je prostě originál.

Ošklivka Katka

Ošklivka Katka? Z průhledného schématu dávno viděného v kolumbijském originálu šlo i přes jistě napjatý rozpočet vykřesat přece jen trochu víc než stylizačně nejednotné kreace představitelů figurek.

Nehledě na jasně citelné a nelogické skoky ve stylizaci, jako by tvůrci od začátku netušili, co vlastně chtějí točit, a v průběhu seriálu namátkově experimentovali způsobem "zkusme to uchopit trochu jinak, třeba to zabere lépe".

UKÁZKA ZE SERIÁLU OŠKLIVKA KATKA

Comeback

Má cenu srovnávat seriál Comeback, po zpackaných pokusech typu Nováci a s čestnou výjimkou Hospody konečně pořádný pokus o český sitcom, se zámořskou produkcí? Kromě specifických principů žánru ne.

Comeback se totiž opírá o hrdinu blízkého snad jen zemím bývalého východního bloku - normalizační pěveckou hvězdu. A už zmíněné zákonitosti sitcomu tvůrci evidentně znají. Jen se s nimi trochu víc ztotožnit.

sitkom Comeback - Tomáš MatonohaJe nabíledni, že český seriál jakékoliv kvality uspěje u tuzemského diváka spíše než sebelepší zahraniční. Česky mluvící herec je bližší než George Clooney s hlasem Jana Kanyzy.

Výhodou tuzemských seriálů je také skoro vždy obsazení plné zvučných jmen a herců často výjimečných kvalit. To ovšem neznamená, že by tento rybník nepotřeboval vypustit, vyčistit a napustit novou svěží vodou. I kvůli standardně, někdy až nesnesitelně pomalému tempu vyprávění, které v české seriálové tvorbě společně s polopatistickým vysvětlováním pevně zapustilo kořeny.